Jak zaskarżyć rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody
REKLAMA
REKLAMA
Gminie lub związkowi międzygminnemu przysługuje tu skarga. Może ona doprowadzić m.in. do uchylenia rozstrzygnięcia nadzorczego w całości lub w części.
REKLAMA
Jak zaskarżyć rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody
REKLAMA
Organ samorządu terytorialnego może wnieść skargę na rozstrzygnięcie nadzorcze dotyczące gminy (art. 98 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym; dalej: u.s.g.). Dotyczy to w szczególności rozstrzygnięć nadzorczych wydawanych przez organy nadzoru (wojewodę czy RIO) na podstawie art. 91 u.s.g. - tj. rozstrzygnięć orzekających o nieważności uchwały lub zarządzenia organu gminy w związku z ich sprzecznością z prawem.
Trzeba pamiętać, że zgodnie z postanowieniem NSA z 12 stycznia 2012 r. (sygn. akt II GSK 2415/11) rozstrzygnięcie informujące o braku podstaw prawnych do ingerencji w postaci stwierdzenia nieważności uchwały organu gminy i umarzające postępowanie nadzorcze nie jest rozstrzygnięciem nadzorczym w rozumieniu art. 98 ust. 1 u.s.g. - i w konsekwencji nie może być przedmiotem zaskarżenia. W przypadku ewentualnego wniesienia skargi na taką uchwałę właściwy sąd administracyjny ją odrzuci.
(…)
dr Kazimierz Pawlik
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.