Jak zaskarżyć rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody

Jedną z form ochrony samodzielności samorządu terytorialnego jest możliwość zakwestionowania (przez uprawniony organ) rozstrzygnięcia nadzorczego wydanego przez wojewodę lub przez regionalną izbę obrachunkową.
Gminie lub związkowi międzygminnemu przysługuje tu skarga. Może ona doprowadzić m.in. do uchylenia rozstrzygnięcia nadzorczego w całości lub w części.
Jak zaskarżyć rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody
Organ samorządu terytorialnego może wnieść skargę na rozstrzygnięcie nadzorcze dotyczące gminy (art. 98 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym; dalej: u.s.g.). Dotyczy to w szczególności rozstrzygnięć nadzorczych wydawanych przez organy nadzoru (wojewodę czy RIO) na podstawie art. 91 u.s.g. - tj. rozstrzygnięć orzekających o nieważności uchwały lub zarządzenia organu gminy w związku z ich sprzecznością z prawem.
Trzeba pamiętać, że zgodnie z postanowieniem NSA z 12 stycznia 2012 r. (sygn. akt II GSK 2415/11) rozstrzygnięcie informujące o braku podstaw prawnych do ingerencji w postaci stwierdzenia nieważności uchwały organu gminy i umarzające postępowanie nadzorcze nie jest rozstrzygnięciem nadzorczym w rozumieniu art. 98 ust. 1 u.s.g. - i w konsekwencji nie może być przedmiotem zaskarżenia. W przypadku ewentualnego wniesienia skargi na taką uchwałę właściwy sąd administracyjny ją odrzuci.
(…)
dr Kazimierz Pawlik
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
Komentarze(0)
Pokaż: