Kiedy korekta w rachunkowości budżetowej?
REKLAMA
REKLAMA
ODPOWIEDŹ - Korekty błędów popełnionych w poprzednich latach obrotowych, uznanych przez jednostkę za nieistotne wpływają odpowiednio na zysk lub stratę netto bieżącego roku obrotowego.
REKLAMA
UZASADNIENIE
Zgodnie z zapisami art. 54 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, jeżeli jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego, to ich skutki ujmuje w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym informacje te otrzymała.
Kiedy koryguje się błędy w rachunkowości budżetowej?
REKLAMA
W myśl zapisów punktu 5.5 komunikatu Ministra finansów z 27 grudnia 2018 r. w sprawie ogłoszenia uchwały Komitetu Standardów Rachunkowości Nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja” (dalej: KSR nr 7) błędy popełnione w poprzednich latach obrotowych, zawarte w zatwierdzonych sprawozdaniach finansowych, wykryte w bieżącym roku obrotowym lub po jego zakończeniu, a przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za ten rok, koryguje się w księgach rachunkowych bieżącego roku obrotowego.
Zgodnie z zapisami punktu 5.6 KSR nr 7 korekty błędów popełnionych w poprzednich latach obrotowych, uznanych przez jednostkę za nieistotne, wpływają odpowiednio na zysk lub stratę netto bieżącego roku obrotowego.
Korekta może zostać dokonana dokumentem zbiorczym w bieżącym roku budżetowym i, jeżeli nastąpi po zamknięciu ksiąg rachunkowych, ujęta w księgach bieżącego roku.
Podstawa prawna:
art. 54 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2021 r., poz. 217)
Jarosław Jurga
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.