Czy środki otrzymane na pomoc osobom niepełnosprawnym z PFRON powinny zostać ujęte w budżecie gminy
REKLAMA
REKLAMA
ODPOWIEDŹ
REKLAMA
Tak, środki te powinny być w budżecie gminy.
UZASADNIENIE
W dokumentach programowych IV modułu zapisano:
„W ramach realizacji Modułu IV, samorządy mogą otrzymać pomoc w formie finansowania – bez wymaganego wkładu własnego oraz dofinansowania, co wiąże się z wniesieniem wkładu własnego na pokrycie planowanych we wniosku wydatków.
Maksymalna wysokość pomocy udzielonej Wnioskodawcy ze środków PFRON może być udzielona do kwoty 100.000 złotych i może być przeznaczona na działania własne na rzecz osób niepełnosprawnych w celu łagodzenia skutków epidemii, jak i na działania realizowane przez organizacje pozarządowe.”
Budżet gminy - ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych
Generalną zasadą funkcjonowania jednostek sektora finansów publicznych jest działanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (art.10 ustawy), a tym samym ujmowanie budżetowe środków pochodzących z różnych źródeł – przede wszystkim dla jawności i przejrzystości finansów publicznych. Oczywiście zdarzają się niestety od tego wyjątki, ale w kategorii wyjątków je zostawmy.
Czy w budżecie gminy są środki z PFRON?
Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego dochodami jednostek samorządu terytorialnego mogą być środki z funduszy celowych, pozyskiwane na podstawie odrębnych przepisów. Dochodami gminy mogą być zatem środki pochodzące również z państwowego funduszu celowego jakim jest PFRON. Zwykle przeznaczane są one na konkretne działania wskazane w umowie o finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań.
Tak też jest w tym przypadku, szczególnie, iż samorządy mogą otrzymać pomoc finansową na działania własne, jak i na działania realizowane w trybie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, albo w związku z powierzeniem prowadzenia zadań publicznych na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, co absolutnie wymaga ujęcia budżetowego.
Podstawa prawna:
art. 10 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2021, poz.305 ze zm.),
art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1672 ze zm.).
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.