Opłata za zajęcie pasa drogowego - jak wykazywać należności długoterminowe w Rb-N?
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź: Sposób ewidencji i prezentacji należności za zajęcie pasa ruchu drogowego wymaga zwrócenia uwagi na definicję należności długoterminowych w aktach prawnych, na potrzeby których to pojęcie będzie wykorzystywane. Należności długoterminowe inaczej definiowane są przez prawo bilansowe i inaczej określane są na potrzeby sprawozdawczości z operacji finansowych.
REKLAMA
Opłata za zajęcie pasa drogowego jako należność długoterminowa w Rb-N
Stosownie do zapisów art. 40 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jednostki sektora finansów publicznych prowadzą rachunkowość zgodnie z: przepisami ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor), z uwzględnieniem zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: rozporządzenie w sprawie rachunkowości oraz planów kont).
Opłata za zajęcie pasa drogowego jako należność krótkoterminowa w Rb-N
Zapisy art. 3 ust. 1 pkt 18 uor wskazują, że należności krótkoterminowe obejmują ogół należności z tytułu dostaw i usług oraz całość lub część należności z innych tytułów niezaliczonych do aktywów finansowych, a które stają się wymagalne w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego, nie definiując przy tym należności długoterminowych.
(…)
Jarosław Jurga
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA