Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu kodeks pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące kodeks pracy.
Kodeks pracy - planowane zmiany w 2016 r.
Aktualizacja: 29.12.2015
Projekt zmian w Kodeksie pracy wprowadzi obowiązek potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. Planowane zmiany są przedmiotem konsultacji społecznych. »
Kiedy pracownica może zrezygnować z całości lub części urlopu rodzicielskiego
Aktualizacja: 01.12.2015
Pracownica złożyła wniosek o urlop rodzicielski 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Teraz chce zrezygnować z jego części i powrócić do pracy. Czy pracodawca musi się na to zgodzić? »
Urlopy dla rodziców - zmiany w 2016 r.
Aktualizacja: 12.11.2015
Najistotniejszą zmianą w 2016 roku będzie wydłużenie możliwości wspólnej opieki nad dzieckiem oraz wprowadzenie możliwości wymiany częściami urlopu między rodzicami-pracownikami. Dodatkowe uprawnienia uzyskają również rodzice posiadający inny niż umowa o pracę tytuł do ubezpieczenia. »
Ochrona pracy kobiet w okresie ciąży
Aktualizacja: 26.10.2015
Zgodnie przepisami Kodeksu Pracy kobiety będące w ciąży podlegają szczególnej ochronie dotyczącej utrzymania zatrudnienia. Jest to ochrona wielowymiarowa, ponieważ polega nie tylko na utrzymaniu miejsca pracy, ale również na trosce o zdrowie kobiety i płodu w sytuacji, gdy wykonywana praca mogłaby w niekorzystny sposób wpłynąć na ich stan. Co więcej ustawodawca zapewnia warunki do sprawowania osobistej opieki nad noworodkiem w pierwszych tygodniach jego życia oraz ułatwia dalsze wychowywanie dziecka. »
Dni wolne na opiekę nad dzieckiem - zmiany 2016
Aktualizacja: 26.02.2016
W 2016 r. pracownik będzie mógł zdecydować czy woli wykorzystać zwolnienie na opiekę nad dzieckiem w postaci dnia czy godzin. Obecnie przepisy umożliwiają skorzystanie z urlopu w wymiarze dni. »
Urlop rodzicielski - zmiany od 2016 r.
Aktualizacja: 31.07.2015
Nowelizacja Kodeksu pracy, która w głównej mierze ma obowiązywać od początku 2016 r. wydłuża i uelastycznia sposoby korzystania z urlopu rodzicielskiego. W myśl noweli w przypadku łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze, wymiar urlopu rodzicielskiego ulegać będzie wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż do 64 tygodni lub do 68 tygodni w przypadku urodzenia więcej dzieci przy jednym porodzie. »
Ciąża nauczycielki podczas umowy na zastępstwo
Aktualizacja: 02.07.2015
Czy umowa tzw. na zastępstwo przedłuża się do dnia porodu? Odpowiedzi należy poszukiwać w przepisach Kodeksu pracy. »
Jakie uprawnienia przysługują zatrudnionemu za pracę w nadgodzinach?
Aktualizacja: 15.04.2015
Praca w nadgodzinach to przekroczenie przez zatrudnionego wykonywania obowiązków wynikających z umowy zatrudnienia przez czas dłuższy niż 40 godzin w tygodniu. W związku z jej wykonywaniem zatrudnionemu przysługuje dodatkowe wynagrodzenie, 50% lub 100% oprócz normalnej stawki. W zastępstwie wypłaconego wynagrodzenia można przyznać dzień wolny. Na jakich odbywa się to zasadach? »
Mobbing i molestowanie - warto przerwać milczenie
Aktualizacja: 17.03.2015
Jak podkreślają eksperci, udowodnienie mobbingu jest bardzo trudne, a zbieranie dowodów może trwać bardzo długo. Według nich warto jednak znaleźć w sobie siłę, by przerwać ten wyniszczający psychicznie i fizycznie proceder. »
Urlop rodzicielski - prezydencki projekt zmian
Aktualizacja: 16.03.2015
„W przyszłym tygodniu przedstawię ustawę zmieniającą Kodeks pracy tak, by było możliwe bardziej elastyczne - a więc z korzyścią dla rodzin, dla pracujących rodziców, dla dzieci - korzystanie z urlopów rodzicielskich" - zapowiedział Prezydent Bronisław Komorowski. »
6-dniowy tydzień pracy – czy będą zmiany w Kodeksie pracy?
Aktualizacja: 13.10.2014
6 –dniowy tydzień pracy przewiduje poselski projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Projektodawcy przekonują, iż zmiany są korzystne dla pracownika. »
Podróż służbowa nauczyciela – koszty przejazdu
Aktualizacja: 04.12.2013
Przepisy karty nauczyciela nie regulują kwestii podróży służbowej nauczycieli zarówno na obszarze kraju, jak i poza jego granicami. W tym zakresie zgodnie z treścią art. 91 c ust. 1 KN regulacja prawna znajduje się w przepisach kodeksu pracy. »
Bilety dla pracowników jako narzędzie pracy
Aktualizacja: 15.05.2014
Pracownicy gminy, realizując zadania służbowe, poruszają się komunikacją miejską. Czy należy pobrać podatek dochodowy od wartości zakupionych przez gminę imiennych, miesięcznych biletów dla pracowników? »
Umowa na okres próbny a pracownicy samorządowi
Aktualizacja: 29.06.2011
Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych regulują w art. 16 rodzaje umów o pracę, jakie zawiera się z pracownikami samorządowymi. Czy w związku z tym, w przypadku takich pracowników można zastosować formułę umowy o pracę na okres próbny? »
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników – stanowisko Ministerstwa Pracy
Aktualizacja: 24.09.2010
Nowe przepisy dotyczące obowiązków pracodawcy w związku z podnoszeniem kwalifikacji przez pracowników wzbudzają uzasadnione kontrowersje. Dlatego Ministerstwo Pracy na swojej stronie internetowej opublikowało wskazówki, jak należy prawidłowo interpretować nowe zapisy. »
Producent okuć meblowych i budowlanych, a także elektronicznych systemów kontroli dostępu
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »