Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki.
Opodatkowanie wydatków pracownika mobilnego na nocleg i wyżywienie
Aktualizacja: 24.07.2015
Aby ustalić, czy wydatki pracownika za nocleg i wyżywienie stanowią przychód ze stosunku pracy, w pierwszej kolejności koniecznym jest przeanalizowanie wystąpienia po stronie pracownika przysporzenia rozumianego jako korzyść lub forma zaoszczędzenia wydatków. »
Ochrona podatnika na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej
Aktualizacja: 01.07.2015
Interpretacja podatkowa daje ochronę temu, kto o nią wystąpił. I to pod warunkiem, że się do niej zastosuje. Ochrony tej nie można wywodzić z interpretacji udzielonej na wniosek kontrahenta »
Jednostki samorządowe z udziałem w podatku VAT
Aktualizacja: 16.06.2015
Ministerstwo Finansów proponuje dywersyfikację źródeł dochodów jednostek samorządu terytorialnego (JST). Uzyskają one udział w podatku VAT, co ma zapewnić im większą stabilizację dochodów oraz zmniejszy wpływ cykli koniunkturalnych na dochody JST. Ponadto zostaną przyjęte jednolite kryteria identyfikacji samorządów najbogatszych i najbiedniejszych z uwzględnieniem potencjału dochodowego i zróżnicowanych potrzeb wydatkowych. »
Zasada in dubio pro tributario w tej kadencji?
Aktualizacja: 12.05.2015
Zasada in dubio pro tributario ma szansę na uchwalenie w tej kadencji. Zmian w systemie podatkowym i wprowadzenia zasady rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść podatnika miałoby dotyczyć jedno z pytań ogólnokrajowego referendum, którego zarządzenie zapowiedział w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski. »
Średnia wartość rynkowa samochodu
Aktualizacja: 08.12.2016
Określenie średniej wartości rynkowej samochodu może stanowić problem. Analiza przepisów ustawowych oraz orzecznictwa pomaga ustalić, jak prawidłowo obliczyć tę wartość na potrzeby podatku akcyzowego. »
Jak jest opodatkowana sprzedaż nieruchomości przez uczelnię
Aktualizacja: 02.04.2015
Uczelnia w 1998 r. w drodze darowizny otrzymała nieruchomość. Nieruchomość ta nie została oddana do użytkowania, nie doszło do pierwszego zasiedlenia (w myśl art. 2 pkt 14), nie oddany był w najem ani dzierżawę oraz nie podlegała ulepszeniu stanowiącym 30% wartości początkowej budynku (konstrukcja budynku jest zachowana, ale niszczeje w wyniku upływu czasu). Uczelnia nie ponosiła żadnych wydatków oraz nie dokonywała również żadnych zakupów związanych z tą nieruchomością (tak więc nie doszło do odliczenia podatku VAT). Czy przy sprzedaży tej nieruchomości uczelnia powinna zastosować opodatkowanie podstawową stawką VAT? Czy ma prawo zastosować zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a? »
Obowiązek podatkowy w zamówieniach publicznych - zmiany 2015
Aktualizacja: 11.03.2015
Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca 2015 r. Co się zmieni? »
Likwidacja podatku od nieruchomości płaconego przez gminy
Aktualizacja: 02.12.2014
Senat zajmie się propozycją ws płacenia przez gminy podatku od nieruchomości. Obecne przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, prowadzą do paradoksalnej sytuacji, w której gmina zobowiązana jest do zapłacenia na swoją rzecz podatku za mienie stanowiące jej własność. »
Czy pracownik opłacający ryczałt ewidencjonowany ma prawo do ulgi prorodzinnej
Aktualizacja: 04.11.2014
Czy pracownik skorzysta z ulgi prorodzinnej za 2014 rok na dziecko- studenta, który w miesiącu VII-VIII 2014 prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym i uzyskał przychód za granicą? »
Aktualizacja: 03.11.2014
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłosił średnią cenę sprzedaży drewna, obliczoną według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2014 roku. »
Średnia cena skupu żyta w podatku rolnym na 2015 rok
Aktualizacja: 03.11.2014
Znamy wysokość średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów, będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2015. »
Orzeczenie w sprawie indywidualnej interpretacji podatkowej na niekorzyść podatnika
Aktualizacja: 17.10.2014
Sąd administracyjny nie może wydać orzeczenia na niekorzyść skarżącego, chyba że stwierdzi naruszenie prawa skutkujące stwierdzeniem nieważności zaskarżonego aktu lub czynności. Czy indywidualna interpretacja podatkowa podlega zasadzie refromationis in peius? »
Aktualizacja: 08.09.2014
Kiedy tytoń podlega opodatkowaniu? Czy dla organu podatkowego istotne jest, w jakiej postaci jest tytoń? »
Jak zaksięgować premię otrzymaną w związku zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej
Aktualizacja: 11.09.2014
W ramach umowy z urzędem pracy mieliśmy na stażu osobę niepełnosprawną. Po ukończeniu stażu otrzymaliśmy premię z urzędu pracy z tytułu odbycia stażu przez osobę niepełnosprawną w kwocie 1.790,00 zł. Jak zaksięgować otrzymaną premię, czy ciąży na nas obowiązek odprowadzenia podatku od osiągniętego przychodu? »
Podatek od nieruchomości za pasy startowe - zgodny z prawem?
Aktualizacja: 04.08.2014
Port lotniczy Balice płaci podatek od nieruchomości tylko od niewielkiej części zajmowanego terenu. Wójt podkrakowskiej gminy Zabierzów chce jednak, aby lotniska płaciły podatek od nieruchomości za pasy startowe »
Bartosz Gebel, doradca podatkowy
Bartosz Gebel, doradca podatkowy. Ergotax biuro rachunkowe. Ergotax kancelaria doradcy podatkowego.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »