Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki.
Czy zaległość podatkową można odpracować?
Aktualizacja: 05.04.2019
Czy gminy mogą zawierać umowy na świadczenie pracy z dłużnikami z tytułu podatku od nieruchomości na odpracowanie takiej zaległości podatkowej? »
Uchwały podatkowe w zakresie opłat lokalnych
Aktualizacja: 30.10.2019
Gmina może posiadać swoje własne zasady dotyczące sposobu ustalania, poboru jak również terminów płatności opłat lokalnych. Wyjątek stanowią wysokości stawek opłat lokalnych. Od 1 lipca 2019 r. rada gminy będzie miała obowiązek umożliwić składanie deklaracji na opłatę reklamową za pomocą środków komunikacji elektronicznej. »
Kiedy nauczyciel akademicki ma prawo do kosztów autorskich?
Aktualizacja: 27.03.2019
Nauczyciel akademicki ma prawo do 50% kosztów uzyskania przychodu od tej części wynagrodzenia, która dotyczy korzystania przez twórcę z praw autorskich bądź rozporządzania prawami do stworzonego utworu. Fiskus nie kwalifikuje tak jednak prac związanych z administracją czy wykonywaniem zadań organizacyjnych przez nauczyciela akademickiego. »
Korekta sprzedaży na kasie fiskalnej a zawyżona stawka VAT
Aktualizacja: 18.02.2019
Problem korygowania sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie rejestrującej – mimo potencjalnej powszechności problemu – budzi ciągle szereg wątpliwości. Omawiane wątpliwości dotyczyć mogą zarówno samej możliwości dokonania korekty, jak i kwestii technicznych związanych ze sposobem skorygowania obrotu, jak i momentem uwzględnienia korekty w rozliczeniu podatkowym. »
Opodatkowanie VAT usług opiekuńczych
Aktualizacja: 13.02.2019
Czy odpłatność za usługi opiekuńcze świadczone w miejscu zamieszkania podopiecznego, polegające na zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiece higienicznej, zalecanej przez lekarza pielęgnacji oraz zapewnieniu kontaktów z otoczeniem, podlega opodatkowaniu VAT i powinna być wykazywana w poz. 10 deklaracji VAT-7? »
Kto płaci opłatę targową: franczyzodawca czy franczyzobiorca
Aktualizacja: 28.01.2019
Prowadzę sprzedaż odzieży znanych marek na podstawie umowy franczyzy, czyli w imieniu własnym, ale na rachunek mojego kontrahenta (spółka). Czy prowadząc taką sprzedaż na targowisku to ja powinienem uiszczać opłatę targową, czy też mój partner biznesowy? »
Aktualizacja: 30.01.2019
Jednostki samorządu terytorialnego w deklaracji VAT za styczeń zobowiązane są dokonać tzw. rocznej korekty podatku naliczonego. Korekta dotyczyć może zarówno odliczonego w 2018 r. podatku naliczonego związanego z wydatkami bieżącymi, jak i rocznego rozliczenia korekty wieloletniej od nabytych lub wytworzonych budynków (budowli) oraz niektórych środków trwałych. »
Jaka stawka podatku VAT obowiązuje przy sprzedaży komputerów do szkół?
Aktualizacja: 17.01.2019
Sprzedaż sprzętu komputerowego dla szkół może być opodatkowana stawką 0% VAT. Konieczne jest jednak spełnienie ściśle określonych warunków. W praktyce najwięcej wątpliwości wzbudza sprzedaż laptopów oraz monitorów interaktywnych. »
Podatki lokalne: Jednolite wzory deklaracji i informacji już od 1 lipca 2019 r.
Aktualizacja: 31.12.2018
Ministerstwo Finansów informuje, że od 1 lipca 2019 r. obowiązywać będą jednolite formularze na podatki lokalne. »
Ulga mieszkaniowa wydłużona do 3 lat
Aktualizacja: 31.12.2018
Ministerstwo Finansów poinformowało o zmianach dotyczących ulgi mieszkaniowej. Sprawdź co ma się zmienić! »
Zmiany w ustawie o VAT 2019 r.
Aktualizacja: 21.12.2018
Ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług z podpisem Prezydenta. Sprawdź co się zmieni w 2019 r. »
Aktualizacja: 20.12.2018
Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej podpisana przez Prezydenta. Sprawdź co się zmieni! »
Potrącanie VAT ze realizowanych dochodów na rzecz budżetu państwa
Aktualizacja: 14.12.2018
Starostwo powiatowe w imieniu jednostki samorządu terytorialnego - powiatu pobiera dochody na rzecz budżetu państwa z tytułu opłat za korzystanie z nieruchomości Skarbu Państwa. Część opłat wnoszona jest z podatkiem od towarów i usług. Bywają sytuacje, że kontrahenci nie zapłacą w terminie opłat wraz z podatkiem. Wówczas starostwo powiatowe musi rozliczyć należny VAT i odprowadzić go do urzędu skarbowego. Terminy przekazywanego podatku i odprowadzanych dochodów budżetowych nie pokrywają się ze sobą. Czy okresowo VAT można przekazywać wraz z pobranymi dochodami budżetu państwa na rachunek wojewody w określonych ustawowo terminach według stanu zgromadzonych środków na 10 i 20 dzień danego miesiąca, a w kolejnych okresach pomniejszać o wartość skorygowanego podatku z bieżących dochodów? »
Split payment - rozksięgowanie wpłat na pomocniczym koncie VAT
Aktualizacja: 06.12.2018
Czy mając wpłatę na konto VAT do rachunku podstawowego, czyli wydatków i dochodów, należy wpłaty księgować na koncie 130 z wyodrębnioną analityką? Czy powinno się stworzyć nowy numer konta w planie kont, na którym będą księgowane wyciągi bankowe z konta VAT? Taka sama sytuacja dotyczy konta ZFŚS, czyli 135, i pozostałych rachunków, czyli konta 139, czy do nich też zakładane jest z automatu konto VAT? »
Dzierżawca jako podatnik podatku rolnego
Aktualizacja: 05.12.2018
Ustawa o podatku rolnym w swej ogólnej regulacji wśród podatników wskazuje właścicieli, posiadaczy, posiadaczy samoistnych oraz użytkowników wieczystych gruntów. Co do zasady podatnikami podatku rolnego nie są posiadacze zależni. Z tej ogólnej zasady wynika, że dzierżawca gruntu rolnego nie jest podatnikiem podatku rolnego. Od tej zasady ustawodawca przewidział istotne wyjątki. »