Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu wynagrodzenie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące wynagrodzenie.
Okresy uprawniające do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia rocznego
Aktualizacja: 15.05.2014
Jednym z najważniejszych uwarunkowań otrzymania dodatkowego wynagrodzenia rocznego jest przepracowanie u pracodawcy okresu całego roku kalendarzowego. Jednak nagrodę można otrzymać już po przepracowaniu, co najmniej sześciu miesięcy. »
Komu przysługuje i kiedy należy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne?
Aktualizacja: 15.05.2014
Zgodnie z ustawą z dnia 12 grudnia 1997 roku o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej do otrzymywania dodatkowego wynagrodzenia rocznego uprawnieni są pracownicy jednostek sfery budżetowej. »
Kiedy nauczyciel nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia rocznego?
Aktualizacja: 23.05.2014
Zgodnie z ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej pracownik nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia po przepracowaniu u danego pracodawcy okresu całego roku kalendarzowego. Prawo takie uzyska również, jeżeli okres jego zatrudnienia wynosił, co najmniej 6 miesięcy, z tym, że za okres ten pracownik otrzyma dodatkowe wynagrodzenie roczne w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia. »
Zasady ewidencji dodatkowego wynagrodzenia rocznego
Aktualizacja: 05.06.2014
Zagadnienie związane z dodatkowym wynagrodzeniem rocznym jest nie tylko kłopotliwe ze względu na ustalenie, komu się należy, ale ze względu na problematykę prawidłowego ujęcia go w księgach rachunkowych. Ewidencji naliczonego wynagrodzenia rocznego pracodawca dokonuje już na koniec roku kalendarzowego, za który naliczał będzie to wynagrodzenie. »
Aktualizacja: 10.01.2014
Czy możliwa jest wypłata trzynastki w ratach? Czy dyrektor szkoły powinien uwzględnić wniosek pracownika o wypłatę świadczenia w kilku ratach? »
Dodatkowe wynagrodzenie roczne pracowników sfery budżetowej
Aktualizacja: 09.01.2014
Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest obowiązkowo wypłacane przez jednostki budżetowe. Wysokość tzw. trzynastki określona jest ustawowo, zaś jej przyznanie uzależnione jest od stażu pracy. »
Aktualizacja: 05.12.2013
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje projekt reformy emerytalnej. Dobrowolność składki OFE i obniżka pobieranych opłat to tylko niektóre z planowanych zmian. »
Odszkodowania pracownicze podlegające opodatkowaniu
Aktualizacja: 15.05.2014
Czy odszkodowanie dla pracownika z tytułu zwolnienia z pracy przy zastosowaniu krótszego okresu wypowiedzenia podlega opodatkowaniu? Co ze świadczeniem otrzymanym z tytułu umowy o zakazie konkurencji? »
Pracownicy samorządowi – nagrody jubileuszowe
Aktualizacja: 05.12.2013
Pracownikom samorządowym za długoletnią pracę przysługuje nagroda jubileuszowa (art. 38 ustawy o pracownikach samorządowych). Jest ona wypłacana po osiągnięciu przez pracownika wymaganych lat zatrudnienia w wysokości odpowiadającej określonemu procentowi wynagrodzenia zasadniczego. »
Zatrudnianie urzędników i awanse - zmiany
Aktualizacja: 15.05.2014
Jak zmieni się system awansów i czasowego zatrudniania urzędników od 1 września 2013 r.? Czy będzie można zatrudniać doradców bez limitu? »
Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia
Aktualizacja: 06.04.2018
Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim w czasie trwania umowy o pracę może przedłużyć zwolnienie nawet po wygaśnięciu stosunku pracy, jeżeli niezdolność do pracy trwała nieprzerwanie 30 dni. Jakie są warunki nabycia prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia? »
Aktualizacja: 04.08.2011
Negocjacje to każda rozmowa, której celem jest uzgodnienie wspólnego stanowiska. Wiele pisaliśmy o tym, jak się do niej przygotować, jakich technik używać. Dziś zajmiemy się najtrudniejszym aspektem negocjacji – z pozycji podległej, czyli słabszej. »
Kiedy wypłacić kolejną nagrodę jubileuszową
Aktualizacja: 05.12.2013
Pracownik obsługi od 19 lat jest zatrudniony w policealnej szkole zawodowej (samorządowa jednostka budżetowa). W sierpniu 2009 r. uzupełnił on dokumentację z wcześniejszego okresu zatrudnienia, wskutek czego okazało się, że już w lipcu 2008 r. przysługiwała mu nagroda jubileuszowa za 20 lat pracy. Nagrodę w wysokości 75% wynagrodzenia wypłacono w sierpniu 2009 r. Jak należy postąpić z wypłatą kolejnej nagrody jubileuszowej (za 25 lat pracy), do której pracownik nabędzie prawo w lipcu 2013 r.? Czy wypłacić ją w tym terminie, czy też w sierpniu 2014 r. – czyli po upływie 5 lat od wypłaty poprzedniej? »
Aktualizacja: 08.05.2010
Z końcem roku pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych powinien ustalić przeciętną liczbę osób zatrudnionych w zakładzie w danym roku i dokonać stosownej korekty odpisów przekazanych na ten fundusz. »
Wynagrodzenie pracownika za dyżur
Aktualizacja: 07.05.2010
Dyżur to pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy poza normalnymi godzinami pracy, w wyznaczonym miejscu i czasie, w stałej gotowości do świadczenia pracy. Wynagrodzenie za dyżur zależy od tego, czy w tym czasie pracownik rzeczywiście wykonywał pracę. »
Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni
Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »