Jak gwarantowane są prawa wyborcze niepełnosprawnych
REKLAMA
REKLAMA
Gros zadań związanych z prawami wyborczymi niepełnosprawnych przepisy Kodeksu wyborczego (dalej: k.w.) powierzyły do wykonywania gminom. Część z nich - zwłaszcza o charakterze informacyjnym (ale nie tylko) - realizują organy wyborcze, m.in. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW), komisarze wyborczy czy urzędnicy wyborczy.
REKLAMA
Prawo do informacji o wyborach
Zgodnie z przepisami k.w. obowiązek informacyjny w tym zakresie spoczywa przede wszystkim na Państwowej Komisji Wyborczej oraz na wójcie (burmistrzu, prezydencie miasta).
REKLAMA
Państwowa Komisja Wyborcza zamieszcza na stronie internetowej prowadzonego przez siebie portalu informacje o uprawnieniach przysługujących wyborcom niepełnosprawnym na podstawie Kodeksu wyborczego, w formie uwzględniającej różne rodzaje niepełnosprawności. Ponadto sporządza - w alfabecie Braille'a - materiał informacyjny o uprawnieniach przysługujących wyborcom niepełnosprawnym na podstawie kodeksu. Materiał ten jest przekazywany zainteresowanym na żądanie (art. 37b § 1 i 2 k.w.).
Niepełnosprawny ma także prawo do uzyskania informacji na temat zbliżających się wyborów w gminie, w której figuruje w stałym rejestrze wyborców. Zakres tych informacji wynika z art. 37a § 1 k.w., który wskazuje, że wyborca niepełnosprawny ma prawo do uzyskiwania informacji o:
- właściwym dla siebie okręgu wyborczym i obwodzie głosowania,
- lokalach obwodowych komisji wyborczych znajdujących się najbliżej miejsca zamieszka
- nia wyborcy niepełnosprawnego, w tym o lokalach dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych,
- warunkach dopisania wyborcy do spisu wyborców w obwodzie głosowania, o którym mowa w art. 28 § 1 k.w.,
- terminie wyborów oraz godzinach głosowania,
- komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów,
- warunkach oraz formach głosowania.
Informacje te przekazuje wójt lub upoważniony przez niego pracownik urzędu gminy. Udziela się ich w godzinach pracy urzędu, w tym także telefonicznie. Informacje te mogą być też przekazywane na piśmie - za pośrednictwem poczty - na wniosek wyborcy niepełnosprawnego, a także w formie elektronicznej.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:
Jak gwarantowane są prawa wyborcze niepełnosprawnych
W artykule szczegółowo omówiono pozostał udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
REKLAMA
REKLAMA