REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak gwarantowane są prawa wyborcze niepełnosprawnych

Jak gwarantowane są prawa wyborcze niepełnosprawnych./ fot. Fotolia
Jak gwarantowane są prawa wyborcze niepełnosprawnych./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks wyborczy zawiera wiele przepisów, których zadaniem jest ułatwienie udziału w wyborach osobom niepełnosprawnym. Są to m.in. głosowanie korespondencyjne, głosowanie przez pełnomocnika, obowiązek dostosowania lokali wyborczych do potrzeb osób niepełnosprawnych czy nakładki na karty do głosowania sporządzone w alfabecie Braille’a.

Gros zadań związanych z prawami wyborczymi niepełnosprawnych przepisy Kodeksu wyborczego (dalej: k.w.) powierzyły do wykonywania gminom. Część z nich - zwłaszcza o charakterze informacyjnym (ale nie tylko) - realizują organy wyborcze, m.in. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW), komisarze wyborczy czy urzędnicy wyborczy.

REKLAMA

Prawo do informacji o wyborach

Zgodnie z przepisami k.w. obowiązek informacyjny w tym zakresie spoczywa przede wszystkim na Państwowej Komisji Wyborczej oraz na wójcie (burmistrzu, prezydencie miasta).

REKLAMA

Państwowa Komisja Wyborcza zamieszcza na stronie internetowej prowadzonego przez siebie portalu informacje o uprawnieniach przysługujących wyborcom niepełnosprawnym na podstawie Kodeksu wyborczego, w formie uwzględniającej różne rodzaje niepełnosprawności. Ponadto sporządza - w alfabecie Braille'a - materiał informacyjny o uprawnieniach przysługujących wyborcom niepełnosprawnym na podstawie kodeksu. Materiał ten jest przekazywany zainteresowanym na żądanie (art. 37b § 1 i 2 k.w.).

Niepełnosprawny ma także prawo do uzyskania informacji na temat zbliżających się wyborów w gminie, w której figuruje w stałym rejestrze wyborców. Zakres tych informacji wynika z art. 37a § 1 k.w., który wskazuje, że wyborca niepełnosprawny ma prawo do uzyskiwania informacji o:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • właściwym dla siebie okręgu wyborczym i obwodzie głosowania,
  • lokalach obwodowych komisji wyborczych znajdujących się najbliżej miejsca zamieszka
  • nia wyborcy niepełnosprawnego, w tym o lokalach dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych,
  • warunkach dopisania wyborcy do spisu wyborców w obwodzie głosowania, o którym mowa w art. 28 § 1 k.w.,
  • terminie wyborów oraz godzinach głosowania,
  • komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów,
  • warunkach oraz formach głosowania.

Informacje te przekazuje wójt lub upoważniony przez niego pracownik urzędu gminy. Udziela się ich w godzinach pracy urzędu, w tym także telefonicznie. Informacje te mogą być też przekazywane na piśmie - za pośrednictwem poczty - na wniosek wyborcy niepełnosprawnego, a także w formie elektronicznej.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Jak gwarantowane są prawa wyborcze niepełnosprawnych

W artykule szczegółowo omówiono pozostał udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Administracja

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

REKLAMA

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych

Wzrosły minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników biur samorządowych kolegiów odwoławczych. Ile aktualnie wynoszą? Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Urlop rodzicielski dla ojca w trakcie wychowawczego matki

W jakim terminie należy wykorzystać urlop rodzicielski? Czy ojciec może skorzystać z 9-tygodniowej części takiego urlopu podczas urlopu wychowawczego matki?

REKLAMA