REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych

Audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych
Audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych

REKLAMA

REKLAMA

Audyt wewnętrzny - na czym polega i jakie są korzyści płynące z audytu? Maj jest międzynarodowym miesiącem świadomości o audycie wewnętrznym.

Maj miesiącem audytu wewnętrznego

Maj jest międzynarodowym miesiącem świadomości o audycie wewnętrznym. Ministerstwo Finansów przygotowało związane z tym wydarzenia.

REKLAMA

Audyt wewnętrzny to narzędzie, które pomaga w nowoczesnym zarządzaniu jednostkami sektora finansów publicznych. Audytorzy na co dzień wspierają ministrów i kierowników jednostek w realizacji celów oraz zadań, świadczą usługi zapewniające i doradcze.

Z okazji międzynarodowego miesiąca świadomości o audycie wewnętrznym dziękuję audytorom wewnętrznym za zaangażowanie i profesjonalizm oraz życzę, aby ich trud i przede wszystkim rola, jaką odgrywają dla finansów publicznych, były właściwie postrzegane – powiedział minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Co to audyt wewnętrzny?

REKLAMA

Audyt wewnętrzny to istotny element systemu zarządzania jednostkami sektora finansów publicznych. W systemie prawnym funkcjonuje od prawie 20 lat, w tym czasie jego kształt zmieniał się kilkukrotnie. Początkowo audyt wewnętrzny badał głównie zgodność funkcjonowania jednostki z przepisami prawa oraz weryfikował prawidłowość wykonania przez nią zadań. Kolejne zmiany prawne dostosowywały go do światowych trendów i ewoluowały w kierunku audytu efektywnościowego.

Obecnie audyt koncentruje się na systematycznej i niezależnej ocenie adekwatności, skuteczności i efektywności kontroli zarządczej oraz na doradztwie. Priorytetem jest weryfikacja działań jednostki i wspieranie kierownika w realizacji celów i zadań. Audyt dostarcza mu, oprócz ustaleń, gotowe wnioski i propozycje rozwiązań, co przekłada się na racjonalizację działań i usprawnienie zarządzania jednostką sektora finansów publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Program Ministerstwa Finansów – weź udział w webinariach

Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, który koordynuje audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych, włącza się w propagowanie audytu wewnętrznego w Polsce, pod hasłem „Maj miesiącem audytu wewnętrznego!”

Ministerstwo Finansów, we współpracy z Instytutem Audytorów Wewnętrznych IIA Polska, zorganizowało cykl webinariów w ramach Progr@mu Wiedza i umiejętności = kompetencje. Tematem przewodnim są „Międzynarodowe standardy praktyki zawodowej audytu wewnętrznego” - określone i ogłoszone jako standardy audytu wewnętrznego dla jednostek sektora finansów publicznych.

Przedsięwzięcia w ramach „Progr@mu Wiedza i umiejętności = kompetencje” służą edukacji i podkreśleniu wagi audytu wewnętrznego. Chodzi o wyraźne zasygnalizowanie, że bez względu na charakter działalności jednostki sektora finansów publicznych, niezależny, obiektywny i efektywny audyt wewnętrzny jest wartościowy i wspiera kierownika w realizacji celów oraz usprawnia zarządzanie jednostką.

Zachęcamy do śledzenia wydarzeń i aktywnego korzystania z webinariów. 

Audyt - korzyści

Szerzenie wiedzy o audycie wewnętrznym i docenienie jego osiągnięć leży w interesie wszystkich obywateli. Informowanie czym jest audyt i jakie zadania mają audytorzy, przekłada się na lepsze i skuteczniejsze wykorzystanie wyników ich pracy, a tym samym usprawnianie funkcjonowania jednostek.

Aby w pełni docenić wartość audytu wewnętrznego, trzeba dobrze poznać to narzędzie zarządzania i nauczyć się z niego skutecznie korzystać. Im bardziej kierownicy i społeczeństwo są świadomi pracy audytorów i ich zadań, tym bardziej wzrasta liczba osób zainteresowanych ich działalnością. Dzięki temu kierownicy we współpracy z audytorami mogą sprawniej poszukiwać rozwiązań, które podnoszą skuteczność, efektywność i gospodarność działania jednostki sektora finansów publicznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA