REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych

Audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych
Audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych

REKLAMA

REKLAMA

Audyt wewnętrzny - na czym polega i jakie są korzyści płynące z audytu? Maj jest międzynarodowym miesiącem świadomości o audycie wewnętrznym.

Maj miesiącem audytu wewnętrznego

Maj jest międzynarodowym miesiącem świadomości o audycie wewnętrznym. Ministerstwo Finansów przygotowało związane z tym wydarzenia.

REKLAMA

Audyt wewnętrzny to narzędzie, które pomaga w nowoczesnym zarządzaniu jednostkami sektora finansów publicznych. Audytorzy na co dzień wspierają ministrów i kierowników jednostek w realizacji celów oraz zadań, świadczą usługi zapewniające i doradcze.

Z okazji międzynarodowego miesiąca świadomości o audycie wewnętrznym dziękuję audytorom wewnętrznym za zaangażowanie i profesjonalizm oraz życzę, aby ich trud i przede wszystkim rola, jaką odgrywają dla finansów publicznych, były właściwie postrzegane – powiedział minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Co to audyt wewnętrzny?

REKLAMA

Audyt wewnętrzny to istotny element systemu zarządzania jednostkami sektora finansów publicznych. W systemie prawnym funkcjonuje od prawie 20 lat, w tym czasie jego kształt zmieniał się kilkukrotnie. Początkowo audyt wewnętrzny badał głównie zgodność funkcjonowania jednostki z przepisami prawa oraz weryfikował prawidłowość wykonania przez nią zadań. Kolejne zmiany prawne dostosowywały go do światowych trendów i ewoluowały w kierunku audytu efektywnościowego.

Obecnie audyt koncentruje się na systematycznej i niezależnej ocenie adekwatności, skuteczności i efektywności kontroli zarządczej oraz na doradztwie. Priorytetem jest weryfikacja działań jednostki i wspieranie kierownika w realizacji celów i zadań. Audyt dostarcza mu, oprócz ustaleń, gotowe wnioski i propozycje rozwiązań, co przekłada się na racjonalizację działań i usprawnienie zarządzania jednostką sektora finansów publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Program Ministerstwa Finansów – weź udział w webinariach

Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, który koordynuje audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych, włącza się w propagowanie audytu wewnętrznego w Polsce, pod hasłem „Maj miesiącem audytu wewnętrznego!”

Ministerstwo Finansów, we współpracy z Instytutem Audytorów Wewnętrznych IIA Polska, zorganizowało cykl webinariów w ramach Progr@mu Wiedza i umiejętności = kompetencje. Tematem przewodnim są „Międzynarodowe standardy praktyki zawodowej audytu wewnętrznego” - określone i ogłoszone jako standardy audytu wewnętrznego dla jednostek sektora finansów publicznych.

Przedsięwzięcia w ramach „Progr@mu Wiedza i umiejętności = kompetencje” służą edukacji i podkreśleniu wagi audytu wewnętrznego. Chodzi o wyraźne zasygnalizowanie, że bez względu na charakter działalności jednostki sektora finansów publicznych, niezależny, obiektywny i efektywny audyt wewnętrzny jest wartościowy i wspiera kierownika w realizacji celów oraz usprawnia zarządzanie jednostką.

Zachęcamy do śledzenia wydarzeń i aktywnego korzystania z webinariów. 

Audyt - korzyści

Szerzenie wiedzy o audycie wewnętrznym i docenienie jego osiągnięć leży w interesie wszystkich obywateli. Informowanie czym jest audyt i jakie zadania mają audytorzy, przekłada się na lepsze i skuteczniejsze wykorzystanie wyników ich pracy, a tym samym usprawnianie funkcjonowania jednostek.

Aby w pełni docenić wartość audytu wewnętrznego, trzeba dobrze poznać to narzędzie zarządzania i nauczyć się z niego skutecznie korzystać. Im bardziej kierownicy i społeczeństwo są świadomi pracy audytorów i ich zadań, tym bardziej wzrasta liczba osób zainteresowanych ich działalnością. Dzięki temu kierownicy we współpracy z audytorami mogą sprawniej poszukiwać rozwiązań, które podnoszą skuteczność, efektywność i gospodarność działania jednostki sektora finansów publicznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA