REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można przenieść decyzję o legalizacji samowoli budowlanej?

Przeniesienie decyzji o legalizacji samowoli budowlanej
Przeniesienie decyzji o legalizacji samowoli budowlanej
Media

REKLAMA

REKLAMA

Powszechna jest praktyka przenoszenia decyzji o legalizacji samowoli budowlanej na wniosek inwestora.

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wskazuje na nieprawidłowość takiego działania. W jego ocenie Prawo budowlane nie przewiduje takiej możliwości. Interpretacja ta budzi jednak wiele wątpliwości w środowisku inspektorów powiatowych nadzoru budowlanego, którzy przeniesienie takiej decyzji postrzegają jako zgodne z prawem.

REKLAMA

Czy można przenieść decyzję o legalizacji samowoli budowlanej?

Interpretacja Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego (GINB) opiera się na założeniu, że art. 40 Prawa budowlanego przewiduje możliwość przeniesienia wyłącznie dwóch, wskazanych literalnie decyzji:

1) o pozwoleniu na budowę oraz

2) na wznowienie robót budowlanych.

Jak podkreśla GINB, przepis ten nic nie mówi o decyzji o legalizacji samowoli budowlanej. Nie użyto w nim również sformułowania "w szczególności". Tym samym wymienione decyzje nie są podane jako przykłady. Przepis stanowi więc katalog zamknięty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy jest podstawa dla przenoszenia decyzji o legalizacji samowoli budowlanej?

REKLAMA

Nie ma podstawy do przenoszenia decyzji o legalizacji samowoli budowlanej. Taki stan rzeczy ma wynikać nie tylko z jednego uregulowania. W opinii GINB Prawo budowlane w ogóle nie przewiduje takiej możliwości. Potwierdzeniem tego ma być dodatkowo fakt, że ustawodawca określił tylko wzory wniosków o przeniesienie decyzji jedynie w odniesieniu do decyzji o pozwoleniu na budowę i decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych.

Część prawników przyznaje, że interpretacja GINB jest prawidłowa. Zgodnie bowiem z zasadą trwałości decyzji administracyjnych wyrażoną w art. 16 Kodeksu postępowania administracyjnego, zmiana decyzji ostatecznej może nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w tej ustawie lub ustawach szczególnych. Zmiana takich decyzji jest wyjątkiem i podlega ścisłej wykładni. Jeżeli przepis prawa nie przewiduje możliwości przeniesienia decyzji legalizacyjnej, to takiej możliwości po prostu nie ma. Nie można też w tym przypadku stosować wykładni rozszerzającej opartej na analogii innych regulacji.

Nie ulega wątpliwości, że mechanizm przeniesienia decyzji o legalizacji samowoli jest celowy, ale w obecnym porządku prawnym zwyczajnie nie występuje. Tu wymagana jest nowelizacja przepisów.

(…)

Piotr Maliszewski

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
"Dobry posiłek w szpitalu". Do kiedy program będzie przedłużony?

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zakłada, że pilotażowy program "Dobry posiłek w szpitalu” ma być przedłużony do połowy 2025 r. Szpitale chciałyby, aby było to dłużej. 

Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Codziennie policja zajmuje się 20 tys. zdarzeń

20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera m.in. informacje o złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

REKLAMA

Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia HIV. Będzie dwa razy więcej pieniędzy na punkty diagnostyczne

Dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS, czyli łącznie 5 mln 856 tys. zł. To budżet Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania. Chodzi o projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm za

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Chodzi m.in. o poprawę transparentności finansów publicznych.

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

REKLAMA

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

REKLAMA