Czy można przenieść decyzję o legalizacji samowoli budowlanej?
REKLAMA
REKLAMA
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wskazuje na nieprawidłowość takiego działania. W jego ocenie Prawo budowlane nie przewiduje takiej możliwości. Interpretacja ta budzi jednak wiele wątpliwości w środowisku inspektorów powiatowych nadzoru budowlanego, którzy przeniesienie takiej decyzji postrzegają jako zgodne z prawem.
REKLAMA
Czy można przenieść decyzję o legalizacji samowoli budowlanej?
Interpretacja Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego (GINB) opiera się na założeniu, że art. 40 Prawa budowlanego przewiduje możliwość przeniesienia wyłącznie dwóch, wskazanych literalnie decyzji:
1) o pozwoleniu na budowę oraz
2) na wznowienie robót budowlanych.
Jak podkreśla GINB, przepis ten nic nie mówi o decyzji o legalizacji samowoli budowlanej. Nie użyto w nim również sformułowania "w szczególności". Tym samym wymienione decyzje nie są podane jako przykłady. Przepis stanowi więc katalog zamknięty.
Czy jest podstawa dla przenoszenia decyzji o legalizacji samowoli budowlanej?
REKLAMA
Nie ma podstawy do przenoszenia decyzji o legalizacji samowoli budowlanej. Taki stan rzeczy ma wynikać nie tylko z jednego uregulowania. W opinii GINB Prawo budowlane w ogóle nie przewiduje takiej możliwości. Potwierdzeniem tego ma być dodatkowo fakt, że ustawodawca określił tylko wzory wniosków o przeniesienie decyzji jedynie w odniesieniu do decyzji o pozwoleniu na budowę i decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych.
Część prawników przyznaje, że interpretacja GINB jest prawidłowa. Zgodnie bowiem z zasadą trwałości decyzji administracyjnych wyrażoną w art. 16 Kodeksu postępowania administracyjnego, zmiana decyzji ostatecznej może nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w tej ustawie lub ustawach szczególnych. Zmiana takich decyzji jest wyjątkiem i podlega ścisłej wykładni. Jeżeli przepis prawa nie przewiduje możliwości przeniesienia decyzji legalizacyjnej, to takiej możliwości po prostu nie ma. Nie można też w tym przypadku stosować wykładni rozszerzającej opartej na analogii innych regulacji.
Nie ulega wątpliwości, że mechanizm przeniesienia decyzji o legalizacji samowoli jest celowy, ale w obecnym porządku prawnym zwyczajnie nie występuje. Tu wymagana jest nowelizacja przepisów.
(…)
Piotr Maliszewski
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.