REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uniknąć kary za niezłożenie deklaracji do CEEB do 30 czerwca 2022 r.?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Węgiel
Węgiel

REKLAMA

REKLAMA

Ustawowy termin złożenia deklaracji dotyczących źródeł ciepła i spalania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) minął 30 czerwca 2022 r. Ale zapominalscy właściciele lub zarządcy budynków mogą uniknąć kary.

Jak uniknąć kary za niezłożenie deklaracji do CEEB do 30 czerwca 2022 r.?

Brak wypełnienia tego obowiązku ustawowego nie spowoduje automatycznego nałożenia kary na tych, którzy o tym zapomnieli. Po prostu należy tylko pośpieszyć się i jak najszybciej złożyć deklarację – potwierdza w rozmowie z DGP Joanna Niedźwiecka, rzeczniczka prasowa głównego inspektora nadzoru budowlanego.

REKLAMA

Ile jest czasu na złożenie deklaracji do CEEB?

Należy pamiętać, że termin 30 czerwca dotyczył źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 r. Wszystkie nowe kotły czy piece należy zgłosić w ciągu 14 dni. Dotyczy to również tych właścicieli lub zarządców, którzy zgłosili źródło ciepła w terminie, a następnie dokonali jego wymiany.

Jaka jest kara za złożenie deklaracji do CEEB?

Co do zasady za niedopełnienie obowiązku złożenia deklaracji w terminie grozi grzywna 500 zł. Może ona wzrosnąć nawet do 5 tys. zł, jeśli sprawa trafi do sądu. Deklaracje można jednak nadal składać bez konsekwencji – zarówno w formie elektronicznej bezpośrednio w systemie na stronie ceeb.gov.pl, jak i w formie papierowej w urzędzie gminy. Do kiedy spóźnialscy będą traktowani ulgowo? Mówił o tym podczas zeszłotygodniowej konferencji prasowej minister Waldemar Buda. – Do końca wakacji czekamy bardzo spokojnie. Mniej spokojnie będziemy czekać do września. Okres wakacyjny jest jeszcze okresem z taryfą ulgową. Po wakacjach już takiej taryfy nie będzie – zapowiedział szef resortu rozwoju i technologii.

Ile osób zgłosiło piece do CEEB?

Zgodnie z najnowszymi danymi GUNB do systemu złożono dotychczas ponad 7,3 mln deklaracji obejmujących ponad 10,7 mln źródeł ciepła. Poziom wypełnienia bazy, według rankingu województw, sięga 65 proc. Do wczoraj siedmiu gminom udało się już osiągnąć 100 proc., przez co rozumiane jest złożenie co najmniej jednej deklaracji dla każdego punktu adresowego. Są to: Słupca (woj. wielkopolskie), Poniatowa (woj. lubelskie), Grzegorzew (woj. wielkopolskie), Siennica Różana (woj. lubelskie), Terespol (woj. lubelskie), Brzeźnica (woj. lubuskie) oraz Zawidów (woj. dolnośląskie). Najsłabsze wyniki odnotowały jak na razie gminy: Moszczenica (woj. małopolskie) – 21 proc., Zwoleń – 29 proc. oraz Jedlińsk (woj. mazowieckie) i Zgierz (woj. łódzkie) – po 30 proc.

Czy można zmienić zgłoszenie do CEEB?

Warto pamiętać, że system daje również możliwość edycji już złożonych deklaracji. Jeśli wybrano formę online, zmiany można dokonać, ponownie logując się do systemu. Edytować można treść deklaracji, ale nie dane adresowe budynku. W przypadku dokumentów złożonych w formie papierowej w gminie zmian może dokonać urzędnik, który wprowadzał deklarację do systemu. – Pracownik urzędu nie może edytować deklaracji, które zostały dodane przez innych pracowników czy obywateli, którzy skorzystali ze składania deklaracji w formie online – przypomina GUNB.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy będą kontrole zgłoszenia do CEEB?

 Dokonując aktualizacji deklaracji, trzeba jednak pamiętać, że w kolejnym etapie dane z bazy CEEB mają być weryfikowane, np. podczas przeglądów kominiarskich. – Dane zawarte w deklaracjach złożonych przez obywateli mogą już teraz stanowić przedmiot weryfikacji w toku czynności kontrolnych prowadzonych przez urzędników gminnych czy też inne podmioty do tego uprawnione zgodnie z ustawą (np. strażników miejskich/gminnych). Docelowo, w ramach Systemu ZONE budowanego przez GUNB, podmioty wymienione w ustawie będą mogły wszelkie czynności kontrolne prowadzić w oparciu o system teleinformatyczny – podkreśla Joanna Niedźwiecka.

DGP: Deklaracja CEEB. Spóźnialscy nadal mogą uniknąć grzywny

Krzysztof Bałękowski

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA