REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uniknąć kary za niezłożenie deklaracji do CEEB do 30 czerwca 2022 r.?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Węgiel
Węgiel

REKLAMA

REKLAMA

Ustawowy termin złożenia deklaracji dotyczących źródeł ciepła i spalania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) minął 30 czerwca 2022 r. Ale zapominalscy właściciele lub zarządcy budynków mogą uniknąć kary.

Jak uniknąć kary za niezłożenie deklaracji do CEEB do 30 czerwca 2022 r.?

Brak wypełnienia tego obowiązku ustawowego nie spowoduje automatycznego nałożenia kary na tych, którzy o tym zapomnieli. Po prostu należy tylko pośpieszyć się i jak najszybciej złożyć deklarację – potwierdza w rozmowie z DGP Joanna Niedźwiecka, rzeczniczka prasowa głównego inspektora nadzoru budowlanego.

REKLAMA

Ile jest czasu na złożenie deklaracji do CEEB?

Należy pamiętać, że termin 30 czerwca dotyczył źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 r. Wszystkie nowe kotły czy piece należy zgłosić w ciągu 14 dni. Dotyczy to również tych właścicieli lub zarządców, którzy zgłosili źródło ciepła w terminie, a następnie dokonali jego wymiany.

Jaka jest kara za złożenie deklaracji do CEEB?

Co do zasady za niedopełnienie obowiązku złożenia deklaracji w terminie grozi grzywna 500 zł. Może ona wzrosnąć nawet do 5 tys. zł, jeśli sprawa trafi do sądu. Deklaracje można jednak nadal składać bez konsekwencji – zarówno w formie elektronicznej bezpośrednio w systemie na stronie ceeb.gov.pl, jak i w formie papierowej w urzędzie gminy. Do kiedy spóźnialscy będą traktowani ulgowo? Mówił o tym podczas zeszłotygodniowej konferencji prasowej minister Waldemar Buda. – Do końca wakacji czekamy bardzo spokojnie. Mniej spokojnie będziemy czekać do września. Okres wakacyjny jest jeszcze okresem z taryfą ulgową. Po wakacjach już takiej taryfy nie będzie – zapowiedział szef resortu rozwoju i technologii.

Ile osób zgłosiło piece do CEEB?

Zgodnie z najnowszymi danymi GUNB do systemu złożono dotychczas ponad 7,3 mln deklaracji obejmujących ponad 10,7 mln źródeł ciepła. Poziom wypełnienia bazy, według rankingu województw, sięga 65 proc. Do wczoraj siedmiu gminom udało się już osiągnąć 100 proc., przez co rozumiane jest złożenie co najmniej jednej deklaracji dla każdego punktu adresowego. Są to: Słupca (woj. wielkopolskie), Poniatowa (woj. lubelskie), Grzegorzew (woj. wielkopolskie), Siennica Różana (woj. lubelskie), Terespol (woj. lubelskie), Brzeźnica (woj. lubuskie) oraz Zawidów (woj. dolnośląskie). Najsłabsze wyniki odnotowały jak na razie gminy: Moszczenica (woj. małopolskie) – 21 proc., Zwoleń – 29 proc. oraz Jedlińsk (woj. mazowieckie) i Zgierz (woj. łódzkie) – po 30 proc.

Czy można zmienić zgłoszenie do CEEB?

Warto pamiętać, że system daje również możliwość edycji już złożonych deklaracji. Jeśli wybrano formę online, zmiany można dokonać, ponownie logując się do systemu. Edytować można treść deklaracji, ale nie dane adresowe budynku. W przypadku dokumentów złożonych w formie papierowej w gminie zmian może dokonać urzędnik, który wprowadzał deklarację do systemu. – Pracownik urzędu nie może edytować deklaracji, które zostały dodane przez innych pracowników czy obywateli, którzy skorzystali ze składania deklaracji w formie online – przypomina GUNB.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy będą kontrole zgłoszenia do CEEB?

 Dokonując aktualizacji deklaracji, trzeba jednak pamiętać, że w kolejnym etapie dane z bazy CEEB mają być weryfikowane, np. podczas przeglądów kominiarskich. – Dane zawarte w deklaracjach złożonych przez obywateli mogą już teraz stanowić przedmiot weryfikacji w toku czynności kontrolnych prowadzonych przez urzędników gminnych czy też inne podmioty do tego uprawnione zgodnie z ustawą (np. strażników miejskich/gminnych). Docelowo, w ramach Systemu ZONE budowanego przez GUNB, podmioty wymienione w ustawie będą mogły wszelkie czynności kontrolne prowadzić w oparciu o system teleinformatyczny – podkreśla Joanna Niedźwiecka.

DGP: Deklaracja CEEB. Spóźnialscy nadal mogą uniknąć grzywny

Krzysztof Bałękowski

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA