REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa instytucja w gminach: dodatkowa rekompensata (ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła)

Nowa instytucja w gminach: dodatkowa rekompensata
Nowa instytucja w gminach: dodatkowa rekompensata
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do Sejmu trafiła ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła. Jeśli gminy wypłacą przedsiębiorstwom energetycznym dodatkowe rekompensaty za dostarczanie ciepła, mogą zostać zwolnione z wnoszenia wkładu własnego przy realizacji inwestycji współfinansowanych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

Do Sejmu został skierowany rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Jak czytamy w uzasadnieniu, „w projekcie ustawy proponowane jest nowe narzędzie przeznaczone do ochrony odbiorców w postaci gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej, do których ciepło jest dostarczane za pośrednictwem sieci ciepłowniczej i wytwarzane przez przedsiębiorstwa energetyczne”.

REKLAMA

Co to jest dodatkowa rekompensata?

Nowe regulacje umożliwiają samorządom udzielanie dodatkowych rekompensat przedsiębiorstwom wytwarzającym ciepło dostarczane do odbiorców na terenie gminy. Dodatkowa rekompensata może być udzielana i wypłacana na podstawie uchwały rady gminy, określającej w szczególności warunki i tryb jej ustalenia i przekazania oraz procent wartości rekompensaty. Zgodnie z projektem, dodatkowa rekompensata pomniejsza średnią cenę wytwarzania ciepła.

Jak obliczana jest dodatkowa rekompensata?

„Jeżeli wartość dodatkowej rekompensaty określonej w uchwale rady gminy wynosi więcej niż 10 proc. rekompensaty, o której mowa w art. 12 ust. 3 przedmiotowej ustawy, gmina może zostać, w całości lub w części, zwolniona z konieczności zapewnienia wkładu własnego do inwestycji realizowanych ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Co to jest średnia cena wytwarzania ciepła z rekompensatą

Projekt ustawy wskazano również, że średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą ustala się m.in. dla: gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jednostek pomocy społecznej, noclegowni, szkół, przedszkoli, żłobków, klubów dziecięcych, ośrodków kultury oraz ochotniczych straży pożarnych.

Pellet, biomasa, LPG, drewno - jednorazowy dodatek wypłacany na wniosek

Zgodnie z projektowana ustawą gospodarstwom domowym oraz odbiorcom wrażliwym nie korzystającym z ciepła systemowego przysługuje jednorazowy dodatek wypłacany na wniosek. W przypadku gospodarstw domowych wysokości dodatku wynosi: 3000 zł, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego; 1000 zł, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym; 500 zł, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG; 2000 zł, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to jest dodatek dla podmiotów wrażliwych?

REKLAMA

„Dodatek dla podmiotów wrażliwych przyznawany jest jednorazowo na wybrane źródło ciepła. Jego wysokość stanowić będzie różnicę pomiędzy zakładanym średnim rocznym kosztem zakupu paliw wykorzystywanych na potrzeby ogrzewania a średnim rocznym kosztem zakupu paliw wykorzystywanych na potrzeby ogrzewania obliczonym z dwóch lat poprzedzających złożenie wniosku” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Wnioski o wypłatę zarówno dodatku dla gospodarstw domowych, jak i wnioski o wypłatę dodatku dla podmiotów wrażliwych będzie można składać do 30 listopada. Gmina będzie miała obowiązek rozpatrzyć je i wypłacić świadczenie w ciągu miesiąca. Wzory wniosków zostaną określone w rozporządzeniach ministra właściwego do spraw energii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA