REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa instytucja w gminach: dodatkowa rekompensata (ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła)

Nowa instytucja w gminach: dodatkowa rekompensata
Nowa instytucja w gminach: dodatkowa rekompensata
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do Sejmu trafiła ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła. Jeśli gminy wypłacą przedsiębiorstwom energetycznym dodatkowe rekompensaty za dostarczanie ciepła, mogą zostać zwolnione z wnoszenia wkładu własnego przy realizacji inwestycji współfinansowanych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

Do Sejmu został skierowany rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Jak czytamy w uzasadnieniu, „w projekcie ustawy proponowane jest nowe narzędzie przeznaczone do ochrony odbiorców w postaci gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej, do których ciepło jest dostarczane za pośrednictwem sieci ciepłowniczej i wytwarzane przez przedsiębiorstwa energetyczne”.

REKLAMA

Co to jest dodatkowa rekompensata?

Nowe regulacje umożliwiają samorządom udzielanie dodatkowych rekompensat przedsiębiorstwom wytwarzającym ciepło dostarczane do odbiorców na terenie gminy. Dodatkowa rekompensata może być udzielana i wypłacana na podstawie uchwały rady gminy, określającej w szczególności warunki i tryb jej ustalenia i przekazania oraz procent wartości rekompensaty. Zgodnie z projektem, dodatkowa rekompensata pomniejsza średnią cenę wytwarzania ciepła.

Jak obliczana jest dodatkowa rekompensata?

„Jeżeli wartość dodatkowej rekompensaty określonej w uchwale rady gminy wynosi więcej niż 10 proc. rekompensaty, o której mowa w art. 12 ust. 3 przedmiotowej ustawy, gmina może zostać, w całości lub w części, zwolniona z konieczności zapewnienia wkładu własnego do inwestycji realizowanych ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Co to jest średnia cena wytwarzania ciepła z rekompensatą

Projekt ustawy wskazano również, że średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą ustala się m.in. dla: gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jednostek pomocy społecznej, noclegowni, szkół, przedszkoli, żłobków, klubów dziecięcych, ośrodków kultury oraz ochotniczych straży pożarnych.

Pellet, biomasa, LPG, drewno - jednorazowy dodatek wypłacany na wniosek

Zgodnie z projektowana ustawą gospodarstwom domowym oraz odbiorcom wrażliwym nie korzystającym z ciepła systemowego przysługuje jednorazowy dodatek wypłacany na wniosek. W przypadku gospodarstw domowych wysokości dodatku wynosi: 3000 zł, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego; 1000 zł, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym; 500 zł, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG; 2000 zł, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to jest dodatek dla podmiotów wrażliwych?

REKLAMA

„Dodatek dla podmiotów wrażliwych przyznawany jest jednorazowo na wybrane źródło ciepła. Jego wysokość stanowić będzie różnicę pomiędzy zakładanym średnim rocznym kosztem zakupu paliw wykorzystywanych na potrzeby ogrzewania a średnim rocznym kosztem zakupu paliw wykorzystywanych na potrzeby ogrzewania obliczonym z dwóch lat poprzedzających złożenie wniosku” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Wnioski o wypłatę zarówno dodatku dla gospodarstw domowych, jak i wnioski o wypłatę dodatku dla podmiotów wrażliwych będzie można składać do 30 listopada. Gmina będzie miała obowiązek rozpatrzyć je i wypłacić świadczenie w ciągu miesiąca. Wzory wniosków zostaną określone w rozporządzeniach ministra właściwego do spraw energii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

  Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

  e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

  Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

  Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

  Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

  Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

  Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

  REKLAMA

  Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

  Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

  PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

  Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

  Czy niewykorzystany urlop zaległy przepada po 30 września 2023 r.?

  Urlop wypoczynkowy niewykorzystany do końca roku staje się urlopem zaległym, którego pracodawca powinien udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Czy po tym terminie nieudzielony urlop zaległy przepada? 

  Jakich prac nie może wykonywać młodociany, a jakie może? Wykaz [zmiany w BHP od 30 września 2023 r.]

  Polskie przepisy BHP dostosowano do postanowień dyrektywy Rady 94/33/WE z 22 czerwca 1994 r. w sprawie ochrony pracy osób młodych. 

  REKLAMA

  Ponowne zawarcie umowy na okres próbny [Nowelizacja Kodeksu pracy]

  Nowelizacja Kodeksu pracy zmodyfikowała zasady w zakresie dopuszczalności ponownego zawarcia umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem. 

  NSA: Gmina musi zorganizować indywidualny transport niepełnosprawnego dziecka na trasie 100 km do przedszkola

  Gmina powinna kierować się dobrem dziecka niepełnosprawnego poprzez umożliwienie mu dowozu do specjalistycznego przedszkola w warunkach zindywidualizowanych, uwzględniających zakres i rodzaj niepełnosprawności i dostosowany do tego zakresu i rodzaju.

  REKLAMA