REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa instytucja w gminach: dodatkowa rekompensata (ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła)

Nowa instytucja w gminach: dodatkowa rekompensata
Nowa instytucja w gminach: dodatkowa rekompensata
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do Sejmu trafiła ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła. Jeśli gminy wypłacą przedsiębiorstwom energetycznym dodatkowe rekompensaty za dostarczanie ciepła, mogą zostać zwolnione z wnoszenia wkładu własnego przy realizacji inwestycji współfinansowanych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

Do Sejmu został skierowany rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Jak czytamy w uzasadnieniu, „w projekcie ustawy proponowane jest nowe narzędzie przeznaczone do ochrony odbiorców w postaci gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej, do których ciepło jest dostarczane za pośrednictwem sieci ciepłowniczej i wytwarzane przez przedsiębiorstwa energetyczne”.

REKLAMA

Co to jest dodatkowa rekompensata?

Nowe regulacje umożliwiają samorządom udzielanie dodatkowych rekompensat przedsiębiorstwom wytwarzającym ciepło dostarczane do odbiorców na terenie gminy. Dodatkowa rekompensata może być udzielana i wypłacana na podstawie uchwały rady gminy, określającej w szczególności warunki i tryb jej ustalenia i przekazania oraz procent wartości rekompensaty. Zgodnie z projektem, dodatkowa rekompensata pomniejsza średnią cenę wytwarzania ciepła.

Jak obliczana jest dodatkowa rekompensata?

„Jeżeli wartość dodatkowej rekompensaty określonej w uchwale rady gminy wynosi więcej niż 10 proc. rekompensaty, o której mowa w art. 12 ust. 3 przedmiotowej ustawy, gmina może zostać, w całości lub w części, zwolniona z konieczności zapewnienia wkładu własnego do inwestycji realizowanych ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Co to jest średnia cena wytwarzania ciepła z rekompensatą

Projekt ustawy wskazano również, że średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą ustala się m.in. dla: gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jednostek pomocy społecznej, noclegowni, szkół, przedszkoli, żłobków, klubów dziecięcych, ośrodków kultury oraz ochotniczych straży pożarnych.

Pellet, biomasa, LPG, drewno - jednorazowy dodatek wypłacany na wniosek

Zgodnie z projektowana ustawą gospodarstwom domowym oraz odbiorcom wrażliwym nie korzystającym z ciepła systemowego przysługuje jednorazowy dodatek wypłacany na wniosek. W przypadku gospodarstw domowych wysokości dodatku wynosi: 3000 zł, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego; 1000 zł, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym; 500 zł, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG; 2000 zł, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to jest dodatek dla podmiotów wrażliwych?

REKLAMA

„Dodatek dla podmiotów wrażliwych przyznawany jest jednorazowo na wybrane źródło ciepła. Jego wysokość stanowić będzie różnicę pomiędzy zakładanym średnim rocznym kosztem zakupu paliw wykorzystywanych na potrzeby ogrzewania a średnim rocznym kosztem zakupu paliw wykorzystywanych na potrzeby ogrzewania obliczonym z dwóch lat poprzedzających złożenie wniosku” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Wnioski o wypłatę zarówno dodatku dla gospodarstw domowych, jak i wnioski o wypłatę dodatku dla podmiotów wrażliwych będzie można składać do 30 listopada. Gmina będzie miała obowiązek rozpatrzyć je i wypłacić świadczenie w ciągu miesiąca. Wzory wniosków zostaną określone w rozporządzeniach ministra właściwego do spraw energii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA