REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w promesach w Programie Inwestycji Strategicznych [od 1 grudnia 2022 r.]

WIRON, WIBOR, kredyty, pieniądze.
WIRON, WIBOR, kredyty, pieniądze.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przywrócenie terminu na złożenie oświadczeń do promesy w Programie Inwestycji Strategicznych od 1 grudnia 2022 r.

Od grudnia 2022 r. gminy realizujące inwestycje w ramach Programu Inwestycji Strategicznych będą mogły dokonać zmian w zadaniu, na które zostało przyznane dofinansowanie. „Ogranicza tę możliwość tylko wysokość promesy wstępnej” – powiedziała Alicja Deba z BGK.

REKLAMA

Zmiany w Programie Inwestycji Strategicznych

Od 1 grudnia wejdzie w życie ostatnia ze zmian wprowadzona do Programu Inwestycji Strategicznych, o które wnioskowały samorządy. „To jest wniosek o zmianę inwestycji. Jest to dużo szersze okno, dużo szersza możliwość zmiany inwestycji, bo ogranicza tę możliwość tylko wysokość promesy wstępnej, czyli kwoty na którą złożyliście państwo wniosek o dofinansowanie” – powiedziała podczas konferencji dla samorządów dyrektor biura programów inwestycyjnych BGK Alicja Deba.

Jakie zmiany w Programie Inwestycji Strategicznych?

Podsumowała też pozostałe zmiany, które już są dostępne dla samorządów realizujących zadania w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.

REKLAMA

„Słyszeliśmy państwa głosy o tym, że część inwestycji ma problemy w realizacji, więc wierzę, że te zmiany które w ostatnim czasie nastąpiły przynajmniej część tych inwestycji uratuje i pozwoli im się realizować” – mówiła Deba.

Zgodnie z wprowadzonymi poprawkami samorządy mają możliwość uruchomienia kolejnego postępowania zakupowego na całą inwestycję lub jej część w przypadku, gdy wykonawca schodzi z budowy lub następują inne przesłanki uniemożliwiające realizację zadania w oparciu o pierwotnie przeprowadzony przetarg.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Program Inwestycji Strategicznych a promesy

Jest też możliwość przywrócenie terminu na złożenie oświadczeń do promesy wstępnej i do promesy inwestycyjnej. Samorządy mogą też dokonać korekty zakresu inwestycji. „Korekta możliwa jest tylko w zakresie jednego pola we wniosku o dofinansowanie. To jest pole opisu inwestycji. To dla części inwestycji jest jakaś furtka, żeby uratować tę realizację” – wskazywała Deba.

Program Inwestycji Strategicznych a finansowanie

Zmiany dotyczą też finansowania inwestycji. Samorządy mogą ubiegać się o wypłatę środków do wysokości określonej w promesie wstępnej. „To oznacza, że jeżeli państwo zakończyliście postępowanie na niższą kwotę niż została wystawiona promesa wstępna możecie zawnioskować o wyrównanie tej różnicy”- zaznaczyła dyrektor biura inwestycji. Przypomniała, że samorządy mogą też finansować wykonawców na poszczególnych etapach inwestycji, a kwotą z promesy refinansować te wydatki.

Dyrektor zarządzający programami inwestycyjnymi BGK Michał Baj zapowiedział też utworzenie możliwości realizacji inwestycji dla tych samorządów, które w pierwszym naborze odstąpiły od wykonania zadania.

„Te 33 inwestycje nie zostaną bez zaopiekowania. Pracujemy nad tym, żeby stworzyć im możliwości, żeby inwestycje w takiej formie jak planowali lub też w innej mogli dokonać tej inwestycji” – powiedział Baj. Dodał, że „cała idea tego programu jest taka, żeby te inwestycje były, żeby one były w samorządach, żeby dawały miejsca pracy, żeby lokalni przedsiębiorcy mieli kontrakty, żeby spowolnienie spowodowane pandemią powstrzymać”.

Według raportu przedstawionego przez BGK, 31 samorządów nie rozpoczęło w terminie postępowania zakupowego w zakresie realizacji 33 inwestycji, które zostały zakwalifikowane do dofinansowania w ramach pierwszego naboru w Programie Inwestycji Strategicznych. Łącznie w pierwszym naborze do dofinansowania zakwalifikowano 4040 wniosków na kwotę 23,89 mld zł

.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA