REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w promesach w Programie Inwestycji Strategicznych [od 1 grudnia 2022 r.]

WIRON, WIBOR, kredyty, pieniądze.
WIRON, WIBOR, kredyty, pieniądze.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przywrócenie terminu na złożenie oświadczeń do promesy w Programie Inwestycji Strategicznych od 1 grudnia 2022 r.

Od grudnia 2022 r. gminy realizujące inwestycje w ramach Programu Inwestycji Strategicznych będą mogły dokonać zmian w zadaniu, na które zostało przyznane dofinansowanie. „Ogranicza tę możliwość tylko wysokość promesy wstępnej” – powiedziała Alicja Deba z BGK.

REKLAMA

Zmiany w Programie Inwestycji Strategicznych

Od 1 grudnia wejdzie w życie ostatnia ze zmian wprowadzona do Programu Inwestycji Strategicznych, o które wnioskowały samorządy. „To jest wniosek o zmianę inwestycji. Jest to dużo szersze okno, dużo szersza możliwość zmiany inwestycji, bo ogranicza tę możliwość tylko wysokość promesy wstępnej, czyli kwoty na którą złożyliście państwo wniosek o dofinansowanie” – powiedziała podczas konferencji dla samorządów dyrektor biura programów inwestycyjnych BGK Alicja Deba.

Jakie zmiany w Programie Inwestycji Strategicznych?

Podsumowała też pozostałe zmiany, które już są dostępne dla samorządów realizujących zadania w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.

REKLAMA

„Słyszeliśmy państwa głosy o tym, że część inwestycji ma problemy w realizacji, więc wierzę, że te zmiany które w ostatnim czasie nastąpiły przynajmniej część tych inwestycji uratuje i pozwoli im się realizować” – mówiła Deba.

Zgodnie z wprowadzonymi poprawkami samorządy mają możliwość uruchomienia kolejnego postępowania zakupowego na całą inwestycję lub jej część w przypadku, gdy wykonawca schodzi z budowy lub następują inne przesłanki uniemożliwiające realizację zadania w oparciu o pierwotnie przeprowadzony przetarg.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Program Inwestycji Strategicznych a promesy

Jest też możliwość przywrócenie terminu na złożenie oświadczeń do promesy wstępnej i do promesy inwestycyjnej. Samorządy mogą też dokonać korekty zakresu inwestycji. „Korekta możliwa jest tylko w zakresie jednego pola we wniosku o dofinansowanie. To jest pole opisu inwestycji. To dla części inwestycji jest jakaś furtka, żeby uratować tę realizację” – wskazywała Deba.

Program Inwestycji Strategicznych a finansowanie

Zmiany dotyczą też finansowania inwestycji. Samorządy mogą ubiegać się o wypłatę środków do wysokości określonej w promesie wstępnej. „To oznacza, że jeżeli państwo zakończyliście postępowanie na niższą kwotę niż została wystawiona promesa wstępna możecie zawnioskować o wyrównanie tej różnicy”- zaznaczyła dyrektor biura inwestycji. Przypomniała, że samorządy mogą też finansować wykonawców na poszczególnych etapach inwestycji, a kwotą z promesy refinansować te wydatki.

Dyrektor zarządzający programami inwestycyjnymi BGK Michał Baj zapowiedział też utworzenie możliwości realizacji inwestycji dla tych samorządów, które w pierwszym naborze odstąpiły od wykonania zadania.

„Te 33 inwestycje nie zostaną bez zaopiekowania. Pracujemy nad tym, żeby stworzyć im możliwości, żeby inwestycje w takiej formie jak planowali lub też w innej mogli dokonać tej inwestycji” – powiedział Baj. Dodał, że „cała idea tego programu jest taka, żeby te inwestycje były, żeby one były w samorządach, żeby dawały miejsca pracy, żeby lokalni przedsiębiorcy mieli kontrakty, żeby spowolnienie spowodowane pandemią powstrzymać”.

Według raportu przedstawionego przez BGK, 31 samorządów nie rozpoczęło w terminie postępowania zakupowego w zakresie realizacji 33 inwestycji, które zostały zakwalifikowane do dofinansowania w ramach pierwszego naboru w Programie Inwestycji Strategicznych. Łącznie w pierwszym naborze do dofinansowania zakwalifikowano 4040 wniosków na kwotę 23,89 mld zł

.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA