Zmiany w promesach w Programie Inwestycji Strategicznych [od 1 grudnia 2022 r.]
REKLAMA
REKLAMA
Od grudnia 2022 r. gminy realizujące inwestycje w ramach Programu Inwestycji Strategicznych będą mogły dokonać zmian w zadaniu, na które zostało przyznane dofinansowanie. „Ogranicza tę możliwość tylko wysokość promesy wstępnej” – powiedziała Alicja Deba z BGK.
REKLAMA
Zmiany w Programie Inwestycji Strategicznych
Od 1 grudnia wejdzie w życie ostatnia ze zmian wprowadzona do Programu Inwestycji Strategicznych, o które wnioskowały samorządy. „To jest wniosek o zmianę inwestycji. Jest to dużo szersze okno, dużo szersza możliwość zmiany inwestycji, bo ogranicza tę możliwość tylko wysokość promesy wstępnej, czyli kwoty na którą złożyliście państwo wniosek o dofinansowanie” – powiedziała podczas konferencji dla samorządów dyrektor biura programów inwestycyjnych BGK Alicja Deba.
Jakie zmiany w Programie Inwestycji Strategicznych?
Podsumowała też pozostałe zmiany, które już są dostępne dla samorządów realizujących zadania w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.
REKLAMA
„Słyszeliśmy państwa głosy o tym, że część inwestycji ma problemy w realizacji, więc wierzę, że te zmiany które w ostatnim czasie nastąpiły przynajmniej część tych inwestycji uratuje i pozwoli im się realizować” – mówiła Deba.
Zgodnie z wprowadzonymi poprawkami samorządy mają możliwość uruchomienia kolejnego postępowania zakupowego na całą inwestycję lub jej część w przypadku, gdy wykonawca schodzi z budowy lub następują inne przesłanki uniemożliwiające realizację zadania w oparciu o pierwotnie przeprowadzony przetarg.
Program Inwestycji Strategicznych a promesy
Jest też możliwość przywrócenie terminu na złożenie oświadczeń do promesy wstępnej i do promesy inwestycyjnej. Samorządy mogą też dokonać korekty zakresu inwestycji. „Korekta możliwa jest tylko w zakresie jednego pola we wniosku o dofinansowanie. To jest pole opisu inwestycji. To dla części inwestycji jest jakaś furtka, żeby uratować tę realizację” – wskazywała Deba.
Program Inwestycji Strategicznych a finansowanie
Zmiany dotyczą też finansowania inwestycji. Samorządy mogą ubiegać się o wypłatę środków do wysokości określonej w promesie wstępnej. „To oznacza, że jeżeli państwo zakończyliście postępowanie na niższą kwotę niż została wystawiona promesa wstępna możecie zawnioskować o wyrównanie tej różnicy”- zaznaczyła dyrektor biura inwestycji. Przypomniała, że samorządy mogą też finansować wykonawców na poszczególnych etapach inwestycji, a kwotą z promesy refinansować te wydatki.
Dyrektor zarządzający programami inwestycyjnymi BGK Michał Baj zapowiedział też utworzenie możliwości realizacji inwestycji dla tych samorządów, które w pierwszym naborze odstąpiły od wykonania zadania.
„Te 33 inwestycje nie zostaną bez zaopiekowania. Pracujemy nad tym, żeby stworzyć im możliwości, żeby inwestycje w takiej formie jak planowali lub też w innej mogli dokonać tej inwestycji” – powiedział Baj. Dodał, że „cała idea tego programu jest taka, żeby te inwestycje były, żeby one były w samorządach, żeby dawały miejsca pracy, żeby lokalni przedsiębiorcy mieli kontrakty, żeby spowolnienie spowodowane pandemią powstrzymać”.
Według raportu przedstawionego przez BGK, 31 samorządów nie rozpoczęło w terminie postępowania zakupowego w zakresie realizacji 33 inwestycji, które zostały zakwalifikowane do dofinansowania w ramach pierwszego naboru w Programie Inwestycji Strategicznych. Łącznie w pierwszym naborze do dofinansowania zakwalifikowano 4040 wniosków na kwotę 23,89 mld zł
.
REKLAMA
REKLAMA