REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak samorządy radzą sobie z drogim prądem?

Dr Ewa Maria Włodyka
dr Ewa Włodyka, naukowiec i wykładowca w dyscyplinie nauk o polityce i administracji, samorządowiec-praktyk
Jak samorządy radzą sobie z drogim prądem?
Jak samorządy radzą sobie z drogim prądem?
Media

REKLAMA

REKLAMA

Nieodłącznym atrybutem jednostek samorządu terytorialnego jest ich samodzielność, więc… każdy sobie radzi jak może? Część samorządów próbuje szukać na własną rękę adekwatnych do ich problemów rozwiązań związanych z podwyżkami cen energii elektrycznej, kłopotami grzewczymi czy dystrybucją węgla, inne zwracają się ku rozwiązaniom systemowym. Czy takie jednak w ogóle funkcjonują?

Jak jednostki samorządu terytorialnego oszczędzają prąd w 2022 r.?

Wraz z pojawiającymi się problemami energetycznymi, pojawiały się i indywidualne propozycje rozwiązań. Samorządy po przekraczających ich możliwości budżetowe wynikach przetargów na zakup energii elektrycznej szukały oszczędności własnymi sposobami: zapowiadano ograniczenie godzin pracy placówek kulturalno-sportowych, ograniczenie oświetlenia w urzędach oraz ulicznego (w niektórych przypadkach redukcja zakładała ograniczenie o 70%!) czy podświetlenia atrakcji turystycznych, illuminacji bożonarodzeniowych. Znajdziemy tu taki wachlarz pomysłów od wyłączania fontann, poprzez wykręcanie żarówek po zmniejszanie temperatury wody w urzędach i placówkach. Cięcie kosztów spowodowało odwoływanie tegorocznych wydarzeń kulturalnych (brak organizacji sylwestra, jarmarków świątecznych).

Czy mieszkańcy zgadzają się na oszczędzanie prądu przez JST

Nieliczne są przykłady konsultacji społecznych w tym temacie-jedna z gmin zapytała mieszkańców w internetowej ankiecie, jakie działania racjonalizujące zużycie prądu w przestrzeni publicznej będą w stanie zaakceptować. Także nie wszystkie zabiegi włodarzy w tym zakresie zyskują aprobatę radnych. Jedne, jak procedury oszczędnościowe w urzędach i jednostkach podległych spotykają się ze zrozumieniem, inne - jak np. oszczędności generowane przez zmniejszenie ilości kursów komunikacji miejskiej z jednoczesną podwyżką cen biletów- już nie. Przeciwnicy takich rozwiązań wskazują nie tylko na ekologiczne skutki takich posunięć, ale i na zagrożenie odpływu mieszkańców z metropolii czy wzrost wykluczenia komunikacyjnego w mniejszych miejscowościach. Pojawiają się zarzuty o postępowanie pod przykrywką problemów energetycznych, nie doszukując się związku np. z zaleceniami w jednym ze starostw powiatowych o spełnianiu potrzeb fizjologicznym urzędników w domu, przed przyjściem do pracy.

Protest „Tylko ciemność”

Jednak działania ad hoc nie zastąpią rozwiązań systemowych, wydają się być kroplą w morzu potrzeb-stąd samorządowcy postanowili pokazać rządowi swój wyraz niezadowolenia, organizując protest pod hasłem "Tylko ciemność. Stop gigantycznym podwyżkom cen energii", sprzeciwiając się podwyżkom cen za energię elektryczną. Złożyli też petycję na ręce marszałków Sejmu: Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Włodzimierza Czarzastego oraz wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego. Podkreślano faktyczne zmniejszenie wpływów do budżetów samorządowych w wyniku ostatnich zmian podatkowych.

Protest zorganizowało Stowarzyszenie „Samorządy dla Polski” (Ruch Samorządowy „TAK!” dla Polski), powołane w sierpniu 2020 r. w Gdańsku, w 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Jak podano na stronie stowarzyszenia, akcja jest wyrazem braku zgody na to, aby miasta i gminy musiały stawać przed dylematem czy skracać liczbę godzin lekcyjnych w szkołach, zamykać baseny, likwidować linie tramwajowe i autobusowe czy gasić latarnie na ulicach. Aktualnej władzy wytyka się, że przez ostatnie lata rząd skutecznie zahamował inwestycje odnawialnych źródeł energii- nie doszło do nowelizacji ustawy, która umożliwiałaby np. produkcję energii wiatrowej.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego

Do wysokich cen prądu odniosła się także Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) stanowi forum wypracowania wspólnego stanowiska rządu i samorządu terytorialnego. Jej zadaniem poprzez pracę w zespołach tematycznych jest rozpatrywanie problemów związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego i z polityką państwa wobec samorządu, a także spraw dotyczących samorządu terytorialnego znajdujących się w zakresie działania Unii Europejskiej i organizacji międzynarodowych, do których należy Rzeczypospolita Polska.

Komisja składa się z przedstawicieli rządu i samorządu. Strona rządowa Komisji Wspólnej składa się z ministra właściwego do spraw administracji publicznej oraz 11 przedstawicieli powoływanych i odwoływanych przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Stronę samorządową stanowią wyznaczeni przedstawiciele ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego (aktualnie: Związek Powiatów Polskich Związek Gmin Wiejskich RP Związek Województw RP Związek Miast Polskich Unia Metropolii Polskich Unia Miasteczek Polskich), co do zasady pełniący jednocześnie funkcję włodarzy w swoich jednostkach samorządu. Komisja posiada dwóch współprzewodniczących-po jednym ze strony rządowej i samorządowej.

Problem wzrostu cen prądu a ZMP

Związek Miast Polskich już w czerwcu br. zorganizował spotkanie samorządowców i przedstawicieli branży komunalnej z całej Polski, którego celem było omówienie wieloprocentowego wzrostu cen mediów energetycznych – ze szkodą dla budżetów jednostek samorządowych i ceny lokalnych usług komunalnych. Z zebranych od samorządów z kilkudziesięciu miast Polski danych wynika, że skutki podwyżek cen prądu dla budżetów miast i sektora gospodarki komunalnej wyniosą od około kilku do kilkudziesięciu milionów złotych rocznie. Już wiosną 2022r. ceny oferowane na przetargach były wyższe o co najmniej kilkadziesiąt, a niekiedy nawet kilkaset procent. Samorządowcy alarmowali o problemach sektora ciepłowniczego związanymi zarówno z wysokimi cenami mediów, z których wytwarzana jest energia cieplna (głównie węgla i gazu, a także oleju opałowego i biomasy) oraz z ich dostępnością. Z zebranych przez ZMP danych wynika również, że cena gazu wrosła najczęściej o kilkaset procent. Związek Miast Polskich w związku z tym zwrócił się do rządu o spójne, systemowe działania osłonowe i reformy.

REKLAMA

Ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku

W ukazanym na stronie Prezesa Rady Ministrów informacji wynika, że jako uzasadnienie wzrostu cen energii w projekcie ustawy wskazano szereg „niesprzyjających okoliczności, do których w pierwszej kolejności należy zaliczyć inwazję zbrojną Rosji na Ukrainę”.

Wśród najważniejszych założeń na roczny okres od 1 grudnia 2022r. znalazły się:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 • Wsparcie obejmie małych i średnich przedsiębiorców, samorządy, a także podmioty użyteczności publicznej, takie jak np. szkoły, przedszkola, domy pomocy społecznej, noclegownie czy szpitale. Zwiększy się także pomoc dla gospodarstw domowych (grupa taryfowa G).

 • Wprowadzony zostanie mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną do rozliczeń z odbiorcami uprawnionymi przez sprzedawców energii, nie wyższej niż:

 • 693 zł za MWh dla gospodarstw domowych,
 • 785 zł za MWh dla pozostałych uprawnionych odbiorców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

  Jak wdrożyć KSeF w sektorze finansów publicznych?

  Od 1 lipca 2024 r. jednostki  sektora finansów publicznych będą miały obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jakie działania powinny zostać podjęte przez te jednostki, aby wdrożenie przebiegło szybko i bezproblemowo? Czy KSeF będzie musiał być stosowany w każdej jednostce? Kto powinien wystąpić o nadanie uprawnień w KSeF w przypadku jednostek scentralizowanych o skomplikowanej strukturze? Na te i inne pytanie odpowiedzi udzielają eksperci w publikacji  "KSeF. Wdrożenie w sektorze finansów publicznych".

  REKLAMA

  ZUS: Przy kontrolach zasiłków i zwolnień korzystamy z donosów od sąsiadów i rodziny. Sprawdzamy zlecenia obok etatu

  ZUS sprawdza też, czy osoba pobierająca chorobowe wykonuje poza etatem zlecenia. Interesuje się prawem do zasiłków.

  Komunikat MRiPS o refundacji zakupu szkieł kontaktowych [od 17 listopada 2023 r.]

  W Dzienniku Ustaw pod poz. 2367 zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Rozporządzenie weszło w życie 17 listopada 2023 r.

  Emerytury: brak waloryzacji. I emerytura niższa o 300 zł

  Nie milkną echa środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego o emeryturach. 

  Ministerstwo Cyfryzacji: Krytyczne tygodnie przed e-Doręczeniami [wywiad]

  10 grudnia wchodzi dla podmiotów publicznych obowiązek korzystania z doręczeń elektronicznych. Przed nami krytyczne tygodnie; to ostatni moment, żeby jeszcze raz dokonać przeglądu procedur w urzędzie i sprawdzić, czy na pewno wszystko jest dopięte na ostatni guzik - mówi w rozmowie z Serwisem Samorządowym Dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji Maciej Górski.

  REKLAMA

  Zapowiedzi: Będzie projekt ustawy dla 150 000 pracowników pomocy społecznej

  Chcemy przedstawić projekt ustawy o pracownikach pomocy społecznej; będziemy starali się go tak pilotować, aby ustawa została przyjęta i wdrożona w życie - powiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Podkreśliła, że projekt dotyczy wsparcia finansowego dla pracowników służb społecznych.

   

  Jak przyznać dodatek specjalny pracownikowi samorządowemu [RIO]

  Regionalna Izba Obrachunkowa przypomina, że przyznanie dodatku pracownikowi samorządowemu wymaga uzasadnienia i nie jest to świadczenie stałe. 

  REKLAMA