REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak samorządy radzą sobie z drogim prądem?

Dr Ewa Maria Włodyka
dr Ewa Włodyka, naukowiec i wykładowca w dyscyplinie nauk o polityce i administracji, samorządowiec-praktyk
Jak samorządy radzą sobie z drogim prądem?
Jak samorządy radzą sobie z drogim prądem?
Media

REKLAMA

REKLAMA

Nieodłącznym atrybutem jednostek samorządu terytorialnego jest ich samodzielność, więc… każdy sobie radzi jak może? Część samorządów próbuje szukać na własną rękę adekwatnych do ich problemów rozwiązań związanych z podwyżkami cen energii elektrycznej, kłopotami grzewczymi czy dystrybucją węgla, inne zwracają się ku rozwiązaniom systemowym. Czy takie jednak w ogóle funkcjonują?

Jak jednostki samorządu terytorialnego oszczędzają prąd w 2022 r.?

Wraz z pojawiającymi się problemami energetycznymi, pojawiały się i indywidualne propozycje rozwiązań. Samorządy po przekraczających ich możliwości budżetowe wynikach przetargów na zakup energii elektrycznej szukały oszczędności własnymi sposobami: zapowiadano ograniczenie godzin pracy placówek kulturalno-sportowych, ograniczenie oświetlenia w urzędach oraz ulicznego (w niektórych przypadkach redukcja zakładała ograniczenie o 70%!) czy podświetlenia atrakcji turystycznych, illuminacji bożonarodzeniowych. Znajdziemy tu taki wachlarz pomysłów od wyłączania fontann, poprzez wykręcanie żarówek po zmniejszanie temperatury wody w urzędach i placówkach. Cięcie kosztów spowodowało odwoływanie tegorocznych wydarzeń kulturalnych (brak organizacji sylwestra, jarmarków świątecznych).

Czy mieszkańcy zgadzają się na oszczędzanie prądu przez JST

Nieliczne są przykłady konsultacji społecznych w tym temacie-jedna z gmin zapytała mieszkańców w internetowej ankiecie, jakie działania racjonalizujące zużycie prądu w przestrzeni publicznej będą w stanie zaakceptować. Także nie wszystkie zabiegi włodarzy w tym zakresie zyskują aprobatę radnych. Jedne, jak procedury oszczędnościowe w urzędach i jednostkach podległych spotykają się ze zrozumieniem, inne - jak np. oszczędności generowane przez zmniejszenie ilości kursów komunikacji miejskiej z jednoczesną podwyżką cen biletów- już nie. Przeciwnicy takich rozwiązań wskazują nie tylko na ekologiczne skutki takich posunięć, ale i na zagrożenie odpływu mieszkańców z metropolii czy wzrost wykluczenia komunikacyjnego w mniejszych miejscowościach. Pojawiają się zarzuty o postępowanie pod przykrywką problemów energetycznych, nie doszukując się związku np. z zaleceniami w jednym ze starostw powiatowych o spełnianiu potrzeb fizjologicznym urzędników w domu, przed przyjściem do pracy.

Protest „Tylko ciemność”

Jednak działania ad hoc nie zastąpią rozwiązań systemowych, wydają się być kroplą w morzu potrzeb-stąd samorządowcy postanowili pokazać rządowi swój wyraz niezadowolenia, organizując protest pod hasłem "Tylko ciemność. Stop gigantycznym podwyżkom cen energii", sprzeciwiając się podwyżkom cen za energię elektryczną. Złożyli też petycję na ręce marszałków Sejmu: Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Włodzimierza Czarzastego oraz wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego. Podkreślano faktyczne zmniejszenie wpływów do budżetów samorządowych w wyniku ostatnich zmian podatkowych.

Protest zorganizowało Stowarzyszenie „Samorządy dla Polski” (Ruch Samorządowy „TAK!” dla Polski), powołane w sierpniu 2020 r. w Gdańsku, w 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Jak podano na stronie stowarzyszenia, akcja jest wyrazem braku zgody na to, aby miasta i gminy musiały stawać przed dylematem czy skracać liczbę godzin lekcyjnych w szkołach, zamykać baseny, likwidować linie tramwajowe i autobusowe czy gasić latarnie na ulicach. Aktualnej władzy wytyka się, że przez ostatnie lata rząd skutecznie zahamował inwestycje odnawialnych źródeł energii- nie doszło do nowelizacji ustawy, która umożliwiałaby np. produkcję energii wiatrowej.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego

Do wysokich cen prądu odniosła się także Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) stanowi forum wypracowania wspólnego stanowiska rządu i samorządu terytorialnego. Jej zadaniem poprzez pracę w zespołach tematycznych jest rozpatrywanie problemów związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego i z polityką państwa wobec samorządu, a także spraw dotyczących samorządu terytorialnego znajdujących się w zakresie działania Unii Europejskiej i organizacji międzynarodowych, do których należy Rzeczypospolita Polska.

Komisja składa się z przedstawicieli rządu i samorządu. Strona rządowa Komisji Wspólnej składa się z ministra właściwego do spraw administracji publicznej oraz 11 przedstawicieli powoływanych i odwoływanych przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Stronę samorządową stanowią wyznaczeni przedstawiciele ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego (aktualnie: Związek Powiatów Polskich Związek Gmin Wiejskich RP Związek Województw RP Związek Miast Polskich Unia Metropolii Polskich Unia Miasteczek Polskich), co do zasady pełniący jednocześnie funkcję włodarzy w swoich jednostkach samorządu. Komisja posiada dwóch współprzewodniczących-po jednym ze strony rządowej i samorządowej.

Problem wzrostu cen prądu a ZMP

Związek Miast Polskich już w czerwcu br. zorganizował spotkanie samorządowców i przedstawicieli branży komunalnej z całej Polski, którego celem było omówienie wieloprocentowego wzrostu cen mediów energetycznych – ze szkodą dla budżetów jednostek samorządowych i ceny lokalnych usług komunalnych. Z zebranych od samorządów z kilkudziesięciu miast Polski danych wynika, że skutki podwyżek cen prądu dla budżetów miast i sektora gospodarki komunalnej wyniosą od około kilku do kilkudziesięciu milionów złotych rocznie. Już wiosną 2022r. ceny oferowane na przetargach były wyższe o co najmniej kilkadziesiąt, a niekiedy nawet kilkaset procent. Samorządowcy alarmowali o problemach sektora ciepłowniczego związanymi zarówno z wysokimi cenami mediów, z których wytwarzana jest energia cieplna (głównie węgla i gazu, a także oleju opałowego i biomasy) oraz z ich dostępnością. Z zebranych przez ZMP danych wynika również, że cena gazu wrosła najczęściej o kilkaset procent. Związek Miast Polskich w związku z tym zwrócił się do rządu o spójne, systemowe działania osłonowe i reformy.

REKLAMA

Ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku

W ukazanym na stronie Prezesa Rady Ministrów informacji wynika, że jako uzasadnienie wzrostu cen energii w projekcie ustawy wskazano szereg „niesprzyjających okoliczności, do których w pierwszej kolejności należy zaliczyć inwazję zbrojną Rosji na Ukrainę”.

Wśród najważniejszych założeń na roczny okres od 1 grudnia 2022r. znalazły się:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

  • Wsparcie obejmie małych i średnich przedsiębiorców, samorządy, a także podmioty użyteczności publicznej, takie jak np. szkoły, przedszkola, domy pomocy społecznej, noclegownie czy szpitale. Zwiększy się także pomoc dla gospodarstw domowych (grupa taryfowa G).

  • Wprowadzony zostanie mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną do rozliczeń z odbiorcami uprawnionymi przez sprzedawców energii, nie wyższej niż:

  • 693 zł za MWh dla gospodarstw domowych,
  • 785 zł za MWh dla pozostałych uprawnionych odbiorców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odpis na ZFŚS dla pracowników niepedagogicznych. Pierwsza rata do 31 maja 2024 r.

Do 31 należy przekazać pierwszą ratę odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS). Jakie przepisy stosujemy w 2024 r. w przypadku pracowników niepedagogicznych?

Kolejne jednostki sektora finansów publicznych objęte SWR. Co jeszcze proponuje MF?

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowana została informacja o projekcie nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Proponowane zmiany są związane z związek z wdrażaniem nowych przepisów unijnych, które weszły w życie z końcem kwietnia 2024 r.

Czternaste emerytury już we wrześniu 2024 r. Znamy plany resortu pracy

Według informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych rządu miesiącem wypłaty tzw. czternastej emerytury w 2024 r. będzie wrzesień, podobnie jak w roku ubiegłym. Kto dostanie tzw. czternastkę i od czego to zależy?

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy uchwalona przez Sejm

Nowe przepisy zakładają m.in. przedłużenie Ukraińcom legalności pobytu. Teraz nowelizacją zajmie się Senat.

REKLAMA

Kontrole w tych jednostkach bez obecności jej kierownika lub wyznaczonego pracownika. Zmiany już niedługo

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami dotyczącymi kontroli w jednostkach pomocy społecznej. Co się zmieni i od kiedy?

Jak ustalić wysokość nagrody jubileuszowej dla nauczyciela i pracownika niepedagogicznego

Po przepracowaniu odpowiedniego okresu nauczyciele i pracownicy samorządowi mogą liczyć na nagrodę jubileuszową. Od czego zależy jej wysokość? 

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce 2024 r.

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce to przykłady uprawnień przysługujących pracownikom sfery budżetowej. Jaka jest wysokość nagrody i odprawy w 2024 roku? Jak je obliczyć? Czy trzeba płacić podatek i zus?

Po ukończeniu 55 roku życia 3 562,14 zł. Dla kogo takie świadczenie?

W lutym 2024 r. przeciętne świadczenie kompensacyjne wynosiło 3 562,14 zł. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać?

REKLAMA

Problem dofinansowania dojazdu niepełnosprawnego dziecka do przedszkola w innej gminie. Odpowiedź MEN

W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej określenie „najbliższej placówki oświatowej” dotyczy jednostek oświatowych, które mają możliwość realizacji wszystkich zaleceń zawartych odpowiednio w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego lub w orzeczeniu o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027 został przyjęty przez rząd. Dokument przedstawia wstępną prognozę podstawowych wielkości makroekonomicznych i stanowi podstawę przygotowania projektu ustawy budżetowej na kolejny rok budżetowy.

REKLAMA