REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szefernaker: zamrożenie 500+ dla Ukraińców na czas wyjazdu z Polski. Odpłatność za zakwaterowanie

Subskrybuj nas na Youtube
ukrainiec, pesel, 500+, kto płaci za zakwaterowanie
ukrainiec, pesel, 500+, kto płaci za zakwaterowanie

REKLAMA

REKLAMA

System pomocy uchodźcom z Ukrainy będzie uszczelniony. Dziś rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy regulującej wsparcie dla Ukraińców – poinformował we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poseł PiS Paweł Szefernaker.

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

"Dziś jest posiedzenia rządu i jednym z punktów jest nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy" – powiedział wiceszef MSWiA w radiu RMF.

REKLAMA

Zamrożenie PESEL uchodźcy a 500+

Wyjaśnił, że zgodnie z nowymi przepisami, każdy uchodźca z Ukrainy, który wyrobi w Polsce pesel i wyjedzie z Polski będzie miał "zamrażany" numer pesel "tak, żeby nie otrzymywać świadczeń, które są w Polsce".

"Do tej pory dawaliśmy na decyzję 30 dni, czy wróci, czy nie wróci" - przypomniał. Wyjaśnił, że chodzi o to, "aby nie dochodziło do jakkolwiek nadinterpretacji. (…) Tu musi być pewność, że państwo polskie pomaga tym, którzy tej pomocy potrzebują. System będzie uszczelniony" – oznajmił Szefernaker.

Obowiązkowy PESEL

Jedna ze zmian zakłada, że złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL przez obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po ataku Rosji 24 lutego, będzie obowiązkowe.

Odpłatność za zakwaterowanie

REKLAMA

Wiceminister zapowiedział, że od 1 marca przyszłego roku zostanie wprowadzona odpłatność dla tych uchodźców, którzy już ponad 120 dni są w miejscach zbiorowego zakwaterowania. "Najpierw przez parę miesięcy opłata będzie wynosiła 50 proc. (kosztów zakwaterowania – PAP), później 75 proc. tak, żeby te osoby, które mieszkają w miejscach zbiorowego zakwaterowani opłacanych przez polski budżet dokładały się do kosztów swojego zamieszkania" – wyjaśnił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Najważniejsze dla nas jest to, aby Polacy mieli przeświadczenie i żeby wiedzieli, że rząd dba o finanse publiczne i że nie ma takiej możliwości, żeby jakieś środki publiczne trafiały do uchodźców, które nie powinny do nich trafić. W związku z tym uszczelniamy system związane z wjeżdżaniem i wyjeżdżaniem do Polski, a w konsekwencji także ze świadczeniami, które otrzymują uchodźcy" - oznajmił.

Poinformował, że dziennie do Polski przyjeżdża około tysiąca osób, które wskazują, że są uchodźcami. Jednak władze przygotowują się na ewentualny większy napływ uchodźców Ukrainy.

"Chodzi m.in. o możliwość szybkiego przywrócenia infrastruktury, która to umożliwi. W zeszłym tygodniu mieliśmy spotkanie z PKP, tak żeby było ono przygotowane na różne scenariusze. Dziś mamy spotkanie doraźnego zespołu komisji wspólnej rządu i samorządu, spotkania z wieloma innymi podmiotami, które się tym zajmują. Wiemy, że samorządy i organizacje pozarządowe będą w stanie tę infrastrukturę związana z punktami informacjami, recepcyjnymi, miejscami zbiorowego zakwaterowania przywrócić" – powiedział Szefernaker.

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS przeprowadzi pilotaż dotyczący skrócenia czasu pracy. Skrócenie czasu pracy nie może wpłynąć na obniżenie wynagrodzeń

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie ogólnopolskiego pilotażu skróconego czasu pracy. Jest to odpowiedź na zmieniające się realia rynku pracy, wyzwania związane z automatyzacją i potrzebę zwiększenia efektywności pracy – przy jednoczesnym zachowaniu pełnych wynagrodzeń.

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym mają czas do 20 maja 2025 roku na rozliczenie składki zdrowotnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja 2025 roku mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.

Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

REKLAMA

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

REKLAMA

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

REKLAMA