Uzgodnienia i opinie do projektu planu miejscowego
REKLAMA
REKLAMA
Postępowanie, które ma na celu przyjęcie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (dalej: mpzp) przez radę gminy (radę miejską) wymaga współdziałania z innymi organami administracji publicznej.
REKLAMA
Uzgodnienia i opinie do projektu planu miejscowego
REKLAMA
Najszerszy zakres tego współdziałania widoczny jest właśnie na etapie zajmowania przez te organy stanowiska na temat treści przygotowanego projektu mpzp. Ale już znacznie wcześniej - bo po podjęciu uchwały intencyjnej (tj. uchwały o przystąpieniu do sporządzania lub zmiany mpzp w trybie art. 14 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym; dalej: u.p.z.p.) - organ wykonawczy gminy powinien poinformować o tej uchwale organy uzgadniające i opiniujące. I jest to ważny etap. WSA we Wrocławiu ocenił brak takiego zawiadomienia jako istotne naruszenie procedury uchwalania mpzp (wyrok z 14 maja 2014 r., sygn. akt II SA/Wr 529/13).
Po podjęciu uchwały intencyjnej wójt, burmistrz (prezydent miasta) zobowiązany jest do przygotowania projektu mpzp (rozpatrując jednocześnie wnioski do planu) wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Tak przygotowany projekt powinien zostać przekazany do właściwych organów opiniujących i uzgadniających, wskazanych w art. 17 pkt 6 u.p.z.p.
(…)
dr Kazimierz Pawlik
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.