Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MSWiA o zmianie przepisów o ustalaniu granic gmin

MSWiA o zmianie przepisów o ustalaniu granic gmin
MSWiA o zmianie przepisów o ustalaniu granic gmin
Shutterstock

Jesteśmy otwarci na rozmowy o zmianie przepisów dotyczących procedur ustalania i zmiany granic gmin – poinformował w Sejmie Szymon Wróbel, zastępca dyrektora Departamentu Administracji Publicznej w MSWiA

Zastrzegł jednak, że resort nie zgadza się na propozycje, w których rząd zostanie pozbawiony mocy decyzyjnej w tym zakresie. 

MSWiA o zmianie przepisów o ustalaniu granic gmin

W środę w Sejmie odbyło się posiedzenie podkomisji stałej ustroju samorządu terytorialnego, podczas której dyskutowano na temat funkcjonowania przepisów w zakresie ustalania i zmiany granic gmin.

Otwierając dyskusję, Szymon Wróbel podkreślił, że MSWiA jest otwarte na rozmowy na temat zmiany przepisów w zakresie ustalania i zmiany granic gmin. Wskazał przy tym, że punktem wyjścia do dyskusji na ten temat są propozycje przedstawione przez Związek Gmin Wiejskich RP. 

„Te zmiany zawierają kilka komponentów, z czego główny dotyczy wprowadzenia mechanizmów proceduralnych w zakresie prowadzenia zmian i danie większego głosu społecznościom lokalnym, których dotyczy wniosek, czyli dla tych gmin, które mają w efekcie zmian utracić część swojego terytorium. Te zmiany proceduralne z jednej strony określają pewne etapy procedury jak również akty administracyjne, które są wydawane w jej toku, przechylając pewną szalę w kierunku procedury administracyjnej niż legislacyjnej” – tłumaczył Wróbel.

Dyrektor zauważył przy tym, że obecnie procedura zmiany granic gmin ma charakter legislacyjny, ponieważ ma związek z wydawaniem rozporządzenia przez Radę Ministrów. 

„I tu ocena ministerstwa tych propozycji w zakresie, w którym Rada Ministrów miałaby się stać de facto notariuszem pewnych rozstrzygnięć na poziomie lokalnym, jest negatywne” – zaznaczył Wróbel. 

Jego zdaniem to podważa konstytucyjne uprawnienia Rady Ministrów do kreowania polityki państwa w zakresie podziału terytorialnego. „Rada Ministrów musi mieć możliwości decyzyjne, chociażby dlatego, żeby móc wprowadzać szersze zmiany o charakterze reform strukturalnych. Gdyby ta procedurę przenieść na to pole, to blokuje to możliwość szerszych zmian systemowych w podziale terytorialnym” – przekonywał Wróbel.

Dyrektor zwrócił też uwagę na konieczność uregulowania rozliczeń finansowych pomiędzy samorządami, których granice są zmieniane. „Trzeba się zastanowić, jak do tego podejść, żeby jednostki, które tracą terytorium mogły funkcjonować po wprowadzeniu tych zmian i dostosować swoje budżety do nowych realiów” – dodał. 

Gminy wiejskie: żyjemy w ciągłej niepewności

W dalszej części dyskusji głos zabrali przedstawiciele samorządów, którzy wskazywali, że obecne przepisy powodują, że gminy wiejskie żyją w ciągłej niepewności przed możliwością wchłonięcia przez sąsiednie miasto.    

Anna Hałas, wójt gminy Sanok, która już trzykrotnie była objęta procedurą zmiany granic, podkreśliła, że najbardziej uderzyło ją to, że "w obowiązujących przepisach praktycznie każdego roku burmistrz może wystąpić o zmianę granicy. Nie ma tu żadnego ograniczenia”. 

„Jak ma funkcjonować samorząd, który cały czas nie wie, jaka będzie jego sytuacja na kolejny rok. Taką sytuację mieliśmy u nas” – mówiła wójt.

Z kolei Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk, który od 2009 r. już trzykrotnie przechodził procedurę zmiany granic, a w tym roku rozpoczęła się kolejna próba przejęcia jej terytorium, podziękowała za rozpoczęcie prac nad nowymi przepisami. 

„Procedowane zmiany są iskierką nadziei dla gmin wiejskich na normalne funkcjonowanie. Na to, że gminy wiejskie będą mogły planować inwestycje i rozwój w poczuciu bezpieczeństwa, że nie pojawi się uchwała miasta-sąsiada i znowu będziemy przechodzić dla nas bardzo trudny proces” – powiedziała Dykier. 

Wójt przypomniała, że gmina Słupsk w tym roku po raz czwarty musi walczyć o utrzymanie swoich granic. Wskazała, że w kręgu zainteresowania miasta Słupsk są tereny uzbrojone, w które gmina zainwestowała na przestrzeni lat ogromne pieniądze i pomimo sprzeciwu mieszkańców są one stopniowo przejmowane, co skutkuje utratą głównych źródeł dochodów dla pozostałej części gminy. 

W emocjonalnym wystąpieniu Dykier podkreśliła, że podczas procesu zmiany granic w 2022 r. ani rządzący, ani MSWiA nie przyjęły żadnych argumentów merytorycznych przedstawionych przez gminę, w tym negatywnej uchwały radnych ani wyników konsultacji z mieszkańcami.       

„Jeszcze nie ochłonęliśmy z tych wszystkich emocji, a w lutym tego roku, miasto Słupsk podjęło kolejną uchwałę dotyczącą zmiany granic. W kręgu zainteresowania znalazły się kolejne cztery sołectwa naszej gminy. Jak gminy wiejskie mają funkcjonować, jak mamy rozwijać typowo wiejskie gminy? Mamy to, co przez 30 lat wypracowaliśmy, oddać miastu?” – pytała retorycznie wójt Słupska. 

 

 

źródło: SSPAP MSWiA: jesteśmy otwarci na zmianę przepisów dot. ustalania granic gmin, Marcin Przybylski 

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak i kiedy nauczyciele mogą oczekiwać wyższego dodatku stażowego?

  Komu przysługuje wyższy dodatek stażowy? RIO wyjaśnia zasady naliczania świadczenia

  Lista bezpłatnych modeli laptopów dla uczniów

  Centrum Obsługi Administracji Rządowej ogłosiło dziś zweryfikowaną listę firm, które mogą podpisać umowę ramową na dostarczenie laptopów dla czwartoklasistów.

  Jak organizacje pozarządowe realizują przedsięwzięcia sołeckie

  Czy formą realizacji przedsięwzięcia sołeckiego może być jego wykonanie przez organizację pozarządową finansowane dotacją z budżetu gminy? Czy we wniosku sołeckim można w ogóle wskazać formę realizacji przedsięwzięcia?

  Analiza prawna: Dochód gminy nie jest równoznaczny z prowadzeniem działalności gospodarczej

  Potencjalna możliwość osiągnięcia przez gminę dochodów nie świadczy o tym, że gmina prowadzi działalność o charakterze zarobkowym, tym samym nie stanowi przesłanki do uznania, że gmina prowadzi działalność gospodarczą.

  Zmniejsz swoje zaległości: Jak skorzystać z ulg na opłaty śmieciowe

  Opłaty za odpady nie są należnościami cywilnoprawnymi - dlatego ulg do zaległości z tego tytułu udziela się zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej. 

  Program Olimpia to 360 hal sportowych za 730 mln zł. Nowe wnioski od 1 czerwca 2023 r.

  W ramach zakończonego właśnie pierwszego naboru dofinansowana zostanie budowa 360 hal przyszkolnych, łączną kwotą ponad 730 mln zł - poinformował Bortniczuk w "Polska. Metropolia Warszawska".

  Gminy i zabytki po wyroku Trybunału Konstytucyjnego [wywiad]

  Dr hab. K. Zalasińska w wywiadzie: wyrok TK musi być przyczynkiem do dyskusji o kwestiach ustrojowych w ochronie zabytków.

  Od 1 lipca 2023 r. nowe tabele zaszeregowania pracowników samorządowych. Zmiany w minimalnym wynagrodzeniu

  1 lipca 2023 r. wejdą w życie ważne zmiany dla samorządowców. Zmieni się rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

  Wspólne ubieganie się o zamówienie publiczne

  Wspólne ubieganie się o udzielenie zamówienia przez kilka podmiotów stanowi sytuację wymagającą szczególnych uregulowań. Dotyczy to zarówno sposobu ich reprezentacji, podstawy funkcjonowania czy też sposobu udowodnienia spełniania warunków udziału w postępowaniu.

  Czy gmina zapłaci VAT, jeśli najemca korzysta z lokalu bez umowy

  Bezumowne korzystanie z lokalu co do zasady nie jest świadczeniem usługi najmu. Tym samym czynność taka nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ale uwaga, istotne znaczenie ma to, czy korzystanie z lokalu bez umowy odbywa się za przyzwoleniem właściciela. 

  DGP: Ile w Polsce w 2024 r. wyniesie europejska pensja minimalna?

  Wszystko wskazuje na to, że w 2024 Polska może być jednym z kilku krajów unijnych z najwyższą płacą minimalną. O ile średnia pensja Polaków nadal jest bardzo niska w porównaniu do innych mieszkańców Unii, wynagrodzenie minimalne może znacząco wzrosnąć.

  MI: dofinansowanie zadań samorządowych z rezerwy subwencji ogólnej w 2023 r.

  Zespół ds. Infrastruktury, Urbanistyki i Transportu w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego pozytywnie zaopiniował przedstawiony przez rząd podział środków rezerwy subwencji ogólnej na 2023 rok.

  Kiedy sąd uwzględni wniosek gminy o przywrócenie terminu?

  Urlop pracownika, jego choroba albo wypadek nie mogą być podstawą przywrócenia terminu do złożenia pisma w sądzie. 

  Jak gmina może uzyskać dofinansowanie na autobusy w 2023 r.?

  Ministerstwo Infrastruktury informuje: trwa nabór wniosków w konkursie autobusowy.

  Darmowe laptopy dla uczniów i nauczycieli [szczegóły, projekt ustawy]

  Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. 

  Nie będzie zakazu pracy samorządowców w podmiotach dysponujących środkami publicznymi

  Posłowie sejmowej komisji ds. petycji odrzucili pomysł ustanowienia zakazu nawiązywania przez radnych i pracowników samorządowych stosunków prawnych z podmiotami i spółkami dysponującymi środkami publicznymi.

  Zakup do szkoły ekspresu do kawy

  Czy dyrektor szkoły może zakupić ze środków szkoły ekspres do kawy dla pracowników?

  Ciąża pracownicy a praca przy komputerze

  Przepisy prawa pracy, w tym bhp, w sposób szczególny traktują kobiety w ciąży. Przejawia się to nie tylko wyjątkową ochroną stosunku pracy, ale również obowiązkiem zapewnienia przez pracodawcę restrykcyjnie określonych warunków pracy. 

  Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

  „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami” to pierwsza na rynku wydawniczym publikacja tego typu, która omawia rewolucyjne zmiany w prawie pracy dostosowujące polskie przepisy do dyrektywy work life balance i tzw. dyrektywy rodzicielskiej.

  Czy dopuszczalne jest składanie ofert za pośrednictwem poczty
  Nieobecność pracownika a ryczałt za używanie do celów służbowych samochodu osobowego pracownika

  Kwotę ustalonego ryczałtu za używanie do celów służbowych samochodów osobowych niebędących własnością pracodawcy należy zmniejszać o jedną dwudziestą drugą za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika.

  Średnia pensja w urzędach samorządowych wzrosła o 707,83 zł brutto. Poza samorządami zarabia się dużo więcej

  6536,07 zł brutto wyniosło w 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w administracji samorządu terytorialnego - podał Główny Urząd Statystyczny. To o prawie 707,83 zł brutto więcej niż w 2021 r. (5828,24 zł). Najbardziej wzrosły średnie pensje w urzędach marszałkowskich. 

  Ile razy w postępowaniu administracyjnym można wzywać wnioskodawcę, aby uzupełnił braki formalne

  Ile razy można wzywać wnioskodawcę na podstawie art. 64 § 2 k.p.a., aby uzupełnił braki formalne?

  Czy pracownik powołany do krótkotrwałych ćwiczeń wojskowych ma prawo do urlopu bezpłatnego

  Pracodawca otrzymał zawiadomienie z Wojskowego Centrum Rekrutacji o powołaniu żołnierza rezerwowego do odbycia krótkotrwałych ćwiczeń wojskowych z terminem stawiennictwa 1na dzień 7 kwietnia 2023 r.

  Jak zaksięgować udział w PIT w gminie

  Na konto urzędu gminy wpływają środki z tytułu udziału w PIT - rok 2023, klasyfikacja budżetowa 75621 0010. Księguję w organie 133/224, 224/901 75621 0010. Czy jest to prawidłowe księgowanie?