REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MSWiA o zmianie przepisów o ustalaniu granic gmin

Subskrybuj nas na Youtube
MSWiA o zmianie przepisów o ustalaniu granic gmin
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy otwarci na rozmowy o zmianie przepisów dotyczących procedur ustalania i zmiany granic gmin – poinformował w Sejmie Szymon Wróbel, zastępca dyrektora Departamentu Administracji Publicznej w MSWiA

Zastrzegł jednak, że resort nie zgadza się na propozycje, w których rząd zostanie pozbawiony mocy decyzyjnej w tym zakresie. 

REKLAMA

MSWiA o zmianie przepisów o ustalaniu granic gmin

W środę w Sejmie odbyło się posiedzenie podkomisji stałej ustroju samorządu terytorialnego, podczas której dyskutowano na temat funkcjonowania przepisów w zakresie ustalania i zmiany granic gmin.

Otwierając dyskusję, Szymon Wróbel podkreślił, że MSWiA jest otwarte na rozmowy na temat zmiany przepisów w zakresie ustalania i zmiany granic gmin. Wskazał przy tym, że punktem wyjścia do dyskusji na ten temat są propozycje przedstawione przez Związek Gmin Wiejskich RP. 

„Te zmiany zawierają kilka komponentów, z czego główny dotyczy wprowadzenia mechanizmów proceduralnych w zakresie prowadzenia zmian i danie większego głosu społecznościom lokalnym, których dotyczy wniosek, czyli dla tych gmin, które mają w efekcie zmian utracić część swojego terytorium. Te zmiany proceduralne z jednej strony określają pewne etapy procedury jak również akty administracyjne, które są wydawane w jej toku, przechylając pewną szalę w kierunku procedury administracyjnej niż legislacyjnej” – tłumaczył Wróbel.

Dyrektor zauważył przy tym, że obecnie procedura zmiany granic gmin ma charakter legislacyjny, ponieważ ma związek z wydawaniem rozporządzenia przez Radę Ministrów. 

„I tu ocena ministerstwa tych propozycji w zakresie, w którym Rada Ministrów miałaby się stać de facto notariuszem pewnych rozstrzygnięć na poziomie lokalnym, jest negatywne” – zaznaczył Wróbel. 

Jego zdaniem to podważa konstytucyjne uprawnienia Rady Ministrów do kreowania polityki państwa w zakresie podziału terytorialnego. „Rada Ministrów musi mieć możliwości decyzyjne, chociażby dlatego, żeby móc wprowadzać szersze zmiany o charakterze reform strukturalnych. Gdyby ta procedurę przenieść na to pole, to blokuje to możliwość szerszych zmian systemowych w podziale terytorialnym” – przekonywał Wróbel.

Dyrektor zwrócił też uwagę na konieczność uregulowania rozliczeń finansowych pomiędzy samorządami, których granice są zmieniane. „Trzeba się zastanowić, jak do tego podejść, żeby jednostki, które tracą terytorium mogły funkcjonować po wprowadzeniu tych zmian i dostosować swoje budżety do nowych realiów” – dodał. 

Gminy wiejskie: żyjemy w ciągłej niepewności

W dalszej części dyskusji głos zabrali przedstawiciele samorządów, którzy wskazywali, że obecne przepisy powodują, że gminy wiejskie żyją w ciągłej niepewności przed możliwością wchłonięcia przez sąsiednie miasto.    

Anna Hałas, wójt gminy Sanok, która już trzykrotnie była objęta procedurą zmiany granic, podkreśliła, że najbardziej uderzyło ją to, że "w obowiązujących przepisach praktycznie każdego roku burmistrz może wystąpić o zmianę granicy. Nie ma tu żadnego ograniczenia”. 

„Jak ma funkcjonować samorząd, który cały czas nie wie, jaka będzie jego sytuacja na kolejny rok. Taką sytuację mieliśmy u nas” – mówiła wójt.

Z kolei Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk, który od 2009 r. już trzykrotnie przechodził procedurę zmiany granic, a w tym roku rozpoczęła się kolejna próba przejęcia jej terytorium, podziękowała za rozpoczęcie prac nad nowymi przepisami. 

„Procedowane zmiany są iskierką nadziei dla gmin wiejskich na normalne funkcjonowanie. Na to, że gminy wiejskie będą mogły planować inwestycje i rozwój w poczuciu bezpieczeństwa, że nie pojawi się uchwała miasta-sąsiada i znowu będziemy przechodzić dla nas bardzo trudny proces” – powiedziała Dykier. 

Wójt przypomniała, że gmina Słupsk w tym roku po raz czwarty musi walczyć o utrzymanie swoich granic. Wskazała, że w kręgu zainteresowania miasta Słupsk są tereny uzbrojone, w które gmina zainwestowała na przestrzeni lat ogromne pieniądze i pomimo sprzeciwu mieszkańców są one stopniowo przejmowane, co skutkuje utratą głównych źródeł dochodów dla pozostałej części gminy. 

W emocjonalnym wystąpieniu Dykier podkreśliła, że podczas procesu zmiany granic w 2022 r. ani rządzący, ani MSWiA nie przyjęły żadnych argumentów merytorycznych przedstawionych przez gminę, w tym negatywnej uchwały radnych ani wyników konsultacji z mieszkańcami.       

„Jeszcze nie ochłonęliśmy z tych wszystkich emocji, a w lutym tego roku, miasto Słupsk podjęło kolejną uchwałę dotyczącą zmiany granic. W kręgu zainteresowania znalazły się kolejne cztery sołectwa naszej gminy. Jak gminy wiejskie mają funkcjonować, jak mamy rozwijać typowo wiejskie gminy? Mamy to, co przez 30 lat wypracowaliśmy, oddać miastu?” – pytała retorycznie wójt Słupska. 

 

 

źródło: SSPAP MSWiA: jesteśmy otwarci na zmianę przepisów dot. ustalania granic gmin, Marcin Przybylski 

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

REKLAMA

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

REKLAMA