REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 15 maja 2023 r. wyższe dopłaty do podręczników [zmiany]

Od 15 maja 2023 r. wyższe dopłaty do podręczników [zmiany]
Od 15 maja 2023 r. wyższe dopłaty do podręczników [zmiany]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dotacja celowa na podręczniki i ćwiczenia dla uczniów szkół podstawowych wzrośnie o 10 proc. Dla przykładu, w klasach I-III dotacja na podręczniki wzrośnie z 90 na 99 zł, a na ćwiczenia z 50 na 55 zł na ucznia.

Jak uzasadnia rząd, podniesienie dotacji jest niezbędne bowiem w ostatnim czasie "wzrosły koszty usług i produktów niezbędnych do wytworzenia podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych". Według przytoczonych danych GUS, sam wzrost cen papieru wyniósł 13,2 proc. w lutym 2023 r. w porównaniu z lutym 2022 r., wzrosły również ceny usług poligraficznych - o 7,9 proc. \

REKLAMA

Od 15 maja 2023 r. wyższe dopłaty do podręczników

REKLAMA

"Koszt papieru i druku są głównymi składowymi kosztu produkcji podręcznika, zatem uśredniony wzrost cen papieru i produkcji poligraficznej wynosi 10,55 proc.. Mając powyższe na uwadze wskazanym jest zwiększenie kwot dotacji celowej, o których mowa w art. 55 ust. 5 ustawy, o 10 proc. w stosunku do obecnie obowiązujących kwot. Dodatkowo w projekcie rozporządzenia zaproponowano zaokrąglenie w górę do pełnych złotych kwot dotacji celowej na podręczniki i materiały edukacyjne w przypadku klas IV–VI" - czytamy w dołączonej do projektu Ocenie Skutków Regulacji.

Zgodnie z dokumentem maksymalna kwota dotacji celowej na wyposażenie publicznych szkół podstawowych i szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej wynosić będzie:
 - podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego     lub materiały edukacyjne w przypadku klas I–III - 99 zł na ucznia; 
- materiały ćwiczeniowe dla klas I–III - 55 zł na ucznia;
- podręczniki lub materiały edukacyjne dla klasy IV - 185 zł na ucznia;
- klasy V i VI - 238 zł na ucznia;
- klasy VII i VIII - 330 zł na ucznia;
- materiały ćwiczeniowe dla klas IV–VIII - 27,50 zł na ucznia.

Ponadto w projekcie rozporządzenia przewidziano utrzymanie dotychczasowych wysokości maksymalnych kwot w przypadku gdy w roku szkolnym 2022/2023 szkoła podstawowa i szkoła artystyczna realizująca kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej zapewniła uczniom podręczniki, materiały edukacyjne lub materiały ćwiczeniowe, które zostały zakupione w 2022 r. oraz od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 15 maja 2023 r. zgodnie z art. 57 ust. 5 i 6 ustawy, których koszt podlega refundacji ze środków dotacji celowej na 2023 r. 

W tym przypadku wysokość maksymalnej kwoty na podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne wynosi:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- w przypadku klas I–III - 90 zł na ucznia;
- materiały ćwiczeniowe w przypadku klas I–III - 50 zł na ucznia;
- podręczniki lub materiały edukacyjne w przypadku klasy IV - 168 zł na ucznia;
- w przypadku klas V i VI - 216 zł na ucznia;
- w przypadku klas VII i VIII - 300 zł na ucznia;
- materiały ćwiczeniowe w przypadku klas IV–VIII - 25 zł na ucznia.
 
W załączonych do projektu materiałach zauważono, że łączna kwota dotacji celowej podlegająca zwrotowi do budżetu państwa stanowi od 3 do 5 proc. kwoty przyznawanej w danym roku, co oznacza, że środki te są w zdecydowanej większości wykorzystywane. 

"W 2022 r. wysokość obowiązujących maksymalnych kwot dotacji celowej pozwalała pokryć koszty związane z wyposażeniem szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe. Wojewodowie udzielający dotacji celowej jednostkom samorządu terytorialnego nie zgłaszali zastrzeżeń związanych z niezapewnieniem odpowiedniej wysokości środków finansowych na realizację zadania  (...)" - głosi uzasadnienie.

"Wydatkowane przez jednostki samorządu terytorialnego kwoty na ucznia, w zakresie zapewnienia im podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych, pokrywają się z maksymalnymi kwotami dotacji celowej lub są do nich zbliżone" - stwierdzono w rządowym projekcie.

Rozporządzenie wejdzie w życie 15 maja 2023 r

 źródło SSPAP: 10 proc. wyższa dotacja na podręczniki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA