REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 15 maja 2023 r. wyższe dopłaty do podręczników [zmiany]

Od 15 maja 2023 r. wyższe dopłaty do podręczników [zmiany]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dotacja celowa na podręczniki i ćwiczenia dla uczniów szkół podstawowych wzrośnie o 10 proc. Dla przykładu, w klasach I-III dotacja na podręczniki wzrośnie z 90 na 99 zł, a na ćwiczenia z 50 na 55 zł na ucznia.

Jak uzasadnia rząd, podniesienie dotacji jest niezbędne bowiem w ostatnim czasie "wzrosły koszty usług i produktów niezbędnych do wytworzenia podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych". Według przytoczonych danych GUS, sam wzrost cen papieru wyniósł 13,2 proc. w lutym 2023 r. w porównaniu z lutym 2022 r., wzrosły również ceny usług poligraficznych - o 7,9 proc. \

REKLAMA

Od 15 maja 2023 r. wyższe dopłaty do podręczników

REKLAMA

"Koszt papieru i druku są głównymi składowymi kosztu produkcji podręcznika, zatem uśredniony wzrost cen papieru i produkcji poligraficznej wynosi 10,55 proc.. Mając powyższe na uwadze wskazanym jest zwiększenie kwot dotacji celowej, o których mowa w art. 55 ust. 5 ustawy, o 10 proc. w stosunku do obecnie obowiązujących kwot. Dodatkowo w projekcie rozporządzenia zaproponowano zaokrąglenie w górę do pełnych złotych kwot dotacji celowej na podręczniki i materiały edukacyjne w przypadku klas IV–VI" - czytamy w dołączonej do projektu Ocenie Skutków Regulacji.

Zgodnie z dokumentem maksymalna kwota dotacji celowej na wyposażenie publicznych szkół podstawowych i szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej wynosić będzie:
 - podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego     lub materiały edukacyjne w przypadku klas I–III - 99 zł na ucznia; 
- materiały ćwiczeniowe dla klas I–III - 55 zł na ucznia;
- podręczniki lub materiały edukacyjne dla klasy IV - 185 zł na ucznia;
- klasy V i VI - 238 zł na ucznia;
- klasy VII i VIII - 330 zł na ucznia;
- materiały ćwiczeniowe dla klas IV–VIII - 27,50 zł na ucznia.

Ponadto w projekcie rozporządzenia przewidziano utrzymanie dotychczasowych wysokości maksymalnych kwot w przypadku gdy w roku szkolnym 2022/2023 szkoła podstawowa i szkoła artystyczna realizująca kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej zapewniła uczniom podręczniki, materiały edukacyjne lub materiały ćwiczeniowe, które zostały zakupione w 2022 r. oraz od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 15 maja 2023 r. zgodnie z art. 57 ust. 5 i 6 ustawy, których koszt podlega refundacji ze środków dotacji celowej na 2023 r. 

W tym przypadku wysokość maksymalnej kwoty na podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne wynosi:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- w przypadku klas I–III - 90 zł na ucznia;
- materiały ćwiczeniowe w przypadku klas I–III - 50 zł na ucznia;
- podręczniki lub materiały edukacyjne w przypadku klasy IV - 168 zł na ucznia;
- w przypadku klas V i VI - 216 zł na ucznia;
- w przypadku klas VII i VIII - 300 zł na ucznia;
- materiały ćwiczeniowe w przypadku klas IV–VIII - 25 zł na ucznia.
 
W załączonych do projektu materiałach zauważono, że łączna kwota dotacji celowej podlegająca zwrotowi do budżetu państwa stanowi od 3 do 5 proc. kwoty przyznawanej w danym roku, co oznacza, że środki te są w zdecydowanej większości wykorzystywane. 

"W 2022 r. wysokość obowiązujących maksymalnych kwot dotacji celowej pozwalała pokryć koszty związane z wyposażeniem szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe. Wojewodowie udzielający dotacji celowej jednostkom samorządu terytorialnego nie zgłaszali zastrzeżeń związanych z niezapewnieniem odpowiedniej wysokości środków finansowych na realizację zadania  (...)" - głosi uzasadnienie.

"Wydatkowane przez jednostki samorządu terytorialnego kwoty na ucznia, w zakresie zapewnienia im podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych, pokrywają się z maksymalnymi kwotami dotacji celowej lub są do nich zbliżone" - stwierdzono w rządowym projekcie.

Rozporządzenie wejdzie w życie 15 maja 2023 r

 źródło SSPAP: 10 proc. wyższa dotacja na podręczniki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA