REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RIO w Gdańsku o nagrodach dla nauczycieli oraz dofinansowaniu doskonalenia zawodowego

RIO w Gdańsku o nagrodach dla nauczycieli oraz dofinansowaniu doskonalenia zawodowego
RIO w Gdańsku o nagrodach dla nauczycieli oraz dofinansowaniu doskonalenia zawodowego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku o funduszach na nagrody dla nauczycieli oraz dofinansowanie doskonalenia zawodowego.

Zmiana planu finansowego w trakcie roku budżetowego, będąca następstwem wzrostu wynagrodzeń, nie skutkuje koniecznością aktualizacji wysokości środków zgromadzonych w funduszach: na nagrody dla nauczycieli oraz dofinansowanie doskonalenia zawodowego - wyjaśnia RIO

REKLAMA

Co to jest fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze

RIO w Gdańsku przypomina, że zgodnie z przepisem art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze tworzy się w wysokości co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Z kolei według art. 70a ust. 1 tej ustawy, w budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli – w wysokości 0,8 proc. planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli.

Jak zauważa RIO w Gdańsku, z obu tych przepisów wynika, że podstawę naliczenia środków ww. funduszów stanowią planowane roczne wynagrodzenia nauczycieli. Dlatego:

  1. "Środki na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze oraz środki na doskonalenie zawodowe nauczycieli powinny być wyodrębnione w uchwale budżetowej jednostek samorządu terytorialnego na dzień 1 stycznia danego roku"
  2. "W ocenie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku zmiany planowanych rocznych środków przeznaczanych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli w trakcie roku budżetowego nie mają wpływu na wysokość środków wyodrębnionych ww. funduszach, gdyż – jak powyżej wskazano – ww. przepisach mowa jest o planowanych wynagrodzeniach"
  3. "(...) Przyjąć należy, że zmiana planu finansowego w trakcie roku budżetowego, będąca następstwem wzrostu wynagrodzeń, nie skutkuje koniecznością aktualizacji wysokości środków zgromadzonych w ww. funduszach".

Przy czym: "inaczej kształtowałaby się sytuacja, gdyby konieczność zmian w budżecie była następstwem naliczenia wynagrodzeń w nieprawidłowej wysokości. Wówczas należałoby dokonać odpowiednich korekt w celu spełnienia wymogów, o których mowa w ww. przepisach". 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Darek
    2023-05-10 10:13:07
    Publikacje wydawnictwa "Wiedza i praktyka" są napisane w sposób przystępny dla każdego, a jednocześnie zawierają wiele cennych informacji dla specjalistów. Polecam każdemu z branży także szkolenia i webinary od nich
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

REKLAMA

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

REKLAMA

Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

REKLAMA