Remont zabytku - kiedy wymagane jest pozwolenie na budowę
REKLAMA
REKLAMA
To, że budynek został wpisany do gminnej ewidencji zabytków, nie oznacza jeszcze, że inwestor, aby przeprowadzić remont takiego obiektu, musi uzyskiwać pozwolenie na budowę dla robót, które z mocy samych przepisów Prawa budowlanego co do zasady zwolnione są z tego obowiązku. Inaczej jednak sprawa wygląda w przypadku wpisania obiektu do rejestru zabytków. W takiej sytuacji uzyskanie pozwolenia na budowę jest obligatoryjne.
REKLAMA
Remont zabytku - kiedy wymagane jest pozwolenie na budowę
REKLAMA
Gminna ewidencja zabytków oraz rejestr zabytków to dwie odrębne instytucje. Wpisanie obiektu zabytkowego odpowiednio do ewidencji lub rejestru definiuje sposób postępowania z takim obiektem, w tym m.in. w zakresie zasad i sposobu prowadzenia prac remontowych. Tam, gdzie dla wybranych robót budowlanych prowadzonych przy zwykłym budynku wymagane będzie zwykłe zgłoszenie robót, dla tych prowadzonych przy zabytku rejestrowanym wymagane będzie już pozwolenie na budowę. Czyli kiedy zgłoszenie, a kiedy decyzja o pozwoleniu na budowę?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa budowlanego przez remont budynku należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym ustawodawca dopuszcza stosowanie wyrobów budowlanych innych, niż użyto w stanie pierwotnym.
Tu pojawia się problem prawidłowego pojmowania i rozróżniania robót związanych z remontem i robót odnoszących się do bieżącej konserwacji. Ustawodawca, w przeciwieństwie do pojęcia remontu, nie zdecydował się na wprowadzenie legalnej definicji bieżącej konserwacji. W praktyce można jednak przyjąć, że konserwacja określana jest jako roboty polegające na wymianie jednych elementów na inne (starych na nowe) bez konieczności odtwarzania stanu pierwotnego, co z kolei będzie warunkiem koniecznym przy kwalifikowaniu robót budowlanych jako remontu. Innymi słowy, celem bieżącej konserwacji jest utrzymanie danego obiektu budowlanego w dobrym stanie (technicznym, estetycznym) tak, aby zabezpieczyć go przed szybkim zużyciem się czy też zniszczeniem oraz dla utrzymania go w celu użytkowania w stanie zgodnym z przeznaczeniem tego obiektu.
(…)
Witold Trzebnicki
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.