REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program Olimpia to 360 hal sportowych za 730 mln zł. Nowe wnioski od 1 czerwca 2023 r.

Program Olimpia to 360 hal sportowych za 730 mln zł
Program Olimpia to 360 hal sportowych za 730 mln zł
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ramach zakończonego właśnie pierwszego naboru dofinansowana zostanie budowa 360 hal przyszkolnych, łączną kwotą ponad 730 mln zł - poinformował Bortniczuk w "Polska. Metropolia Warszawska".

"Budowy pierwszych kilkudziesięciu hal możemy spodziewać się jeszcze w tym roku" – przekazał. "Nie mam wątpliwości, że to największy sportowy program infrastrukturalny w historii Polski" – stwierdził minister.

REKLAMA

Zapowiedział, że będzie kolejny nabór wniosków na realizację przyszkolnych hal z programu Olimpia. Wnioski - jak podał - będzie można składać od 1 czerwca br.

Wydatki na sport mogą sięgnąć w tym roku czterech miliardów złotych

Wydatki na sport w tym roku mogą sięgnąć czterech miliardów złotych - zapowiedział  minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

"W roku 2015, gdy przejmowaliśmy władzę, wydatki na sport wynosiły niespełna miliard złotych. W projekcie na rok 2023 w budżecie Ministerstwa Sportu mamy 3,5 miliarda złotych. To jest projekt. Jestem przekonany, że wykonamy go z nadwyżką, że osiągniemy cztery miliardy" - podkreślił Bortniczuk.

Minister sportu zaznaczył, że większe możliwości budżetowe pozwoliły m.in. na największy program inwestycyjny Olimpia, dotyczący budowy sportowych hal przyszkolnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Ogłosimy pierwszą listę ponad 300 lokalizacji w całej Polsce, gdzie takie hale powstaną. W dużej mierze jeszcze w tym roku. A w ślad za tym ogłosimy kolejny nabór. I chcę to jasno zadeklarować: będziemy tak długo ogłaszali te nabory, tak długo kontynuowali ten program, aż żadna polska szkoła nie będzie pozbawiona sali gimnastycznej. Chcemy, żeby przy każdej polskiej szkole była w pełni funkcjonalna, wymiarowa, dostosowana do potrzeb tej szkoły, do jej wielkości sala gimnastyczna. Do tego doprowadzimy. To jest nasze konkretne zobowiązanie" - zapewnił Bortniczuk.

Zapowiedział również kontynuowanie inwestycji w infrastrukturę sportu wyczynowego, w Centralne Ośrodki Sportu i Ośrodki Przygotowań Olimpijskich, w tym wyczynowe obiekty do uprawiania sportów zimowych.

Szef resortu wyliczył, że jeśli chodzi o sport wyczynowy, to "absolutnie rekordowe środki" trafiły do polskich związków sportowych, że dofinansowano znacząco kadry młodzieżowe i olimpijskie, a Team 100 - program, który pierwotnie miał wspierać stu najzdolniejszych młodych sportowców - potężnie się rozrósł i dziś obejmuje niemalże 1500 zawodników.

Za najważniejsze wyzwanie, przed jakim stoi MSiT, Bortniczuk uznał sport powszechny. Zapowiedział, że w ramach programu Sportowe Talenty zostaną dokładnie przebadani wszyscy polscy uczniowie. Ma to być program, dzięki któremu powstanie pełen obraz polskiego społeczeństwa pod względem kultury fizycznej.

"Tego narzędzia będą mogli nam zazdrościć wszyscy, poza Słoweńcami, na których programie się wzorujemy" - dodał.

Pieniądze dla nauczycieli WF-u

Ministerstwo sportu planuje dofinansowanie nauczycieli wychowania fizycznego. "Żeby przynajmniej jedna lekcja szkolna w tygodniu w klasach 1-3 w każdej szkole odbywała się przy asyście nauczyciela wf-u. To jest postulat środowiska, który spełnimy już od przyszłego roku" - zadeklarował Bortniczuk.

Upowszechnianiu sportu ma służyć także program Klub.

"Powstał on za naszych rządów i pięknie się rozwija. W tym roku już niemal sześć tysięcy klubów zostało wspartych dotacjami w ramach tego programu. Dlatego wspieramy LZS-y. Nie tylko nie wstydzimy się tego, że wspieramy sport wiejski, ale jesteśmy z tego dumni. Bardzo często z terenów wiejskich pochodzą największe talenty sportowe" - zaznaczył.

Jak przekazał, w ubiegłym roku Polska zorganizowała niemal 80 imprez rangi mistrzostw świata i Europy oraz Pucharu Świata.

"W tym roku nie będzie gorzej, a przed nami największa multidyscyplinarna w historii naszego kraju - Igrzyska Europejskie w Krakowie już za trzydzieści kilka dni" - przypomniał Bortniczuk i postawił też pytanie, czy istnieje jakiś powód - poza kompleksami niektórych polityków czy dziennikarzy - żeby nie dyskutować o możliwości zorganizowania w Polsce igrzysk olimpijskich.

Podczas panelu dyskusyjnego Tomasz Majewski, dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą, wskazał na trudności w przyciąganiu młodzieży do sportu, bo odciąga ją "kolorowy świat", oferujący wiele różnych atrakcyjnych alternatyw.

"Mamy problem z trafieniem do młodych ludzi. Musimy mieć bardziej atrakcyjną ofertę. Musimy mieć też narzędzia, by wyłowić talenty i skutecznie zatrzymać je przy sobie. Właśnie takim narzędziem jest program Sportowe Talenty, program, w którym docelowo przebadamy wszystkie dzieci w Polsce, zrobimy im cztery proste testy, które powiedzą nam dużo o ich motoryce, wytrzymałości, itp." - ocenił Majewski.

Testy mają być wykonywane na lekcjach wf. W tym roku pilotażowo przebadano już kilkadziesiąt tysięcy dzieci w szkołach na Opolszczyźnie i Lubelszczyźnie.

Imprezy masowe w 2023 r.

Marian Kmita, dyrektor programowy Polsatu i wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, poruszył temat organizacji imprez mistrzowskich. Ocenił, że Polska sprawdziła się jako współorganizator mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku, a następnie jako gospodarz mistrzostw świata w siatkówce w 2014. "To uwiarygodniło nasz kraj" - podkreślił.

Odnosząc się do perspektywy organizacji igrzysk olimpijskich Kmita ocenił, że Igrzyska Europejskie, w których ma wziąć udział 7 tys. sportowców z ponad 40 krajów, będą "papierkiem lakmusowym, który wskaże, czy możemy marzyć o czymś więcej".

"Powinniśmy marzyć o czymś więcej, bo jesteśmy wielkim, dumnym narodem" - dodał.

Były piłkarz reprezentacji Polski Sebastian Mila był pytany, kiedy w futbolu kibice doczekają się sukcesów.

"Myślę, że za siedem lat" - odpowiedział, wskazując na pozytywne sygnały, m.in. rozwijające się akademie piłkarskie przy klubach w Poznaniu, Szczecinie czy Lubinie.

O szkołach mistrzostwa sportowego dla przyszłych piłkarzy ręcznych mówił były reprezentant Polski Sławomir Szmal. Z kolei o rozbudowie infrastruktury sportowej w Zakopanem, Wiśle i innych ośrodkach sportów zimowych opowiadał sekretarz generalny Polskiego Związku Narciarskiego Jan Winkiel.

Do tego wątku nawiązała sekretarz stanu w MSiT Anna Krupka, która poinformowała, że od 2016 roku na rozwój infrastruktury sportowej w całej Polsce przeznaczono łącznie ok. 4,2 mld złotych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Korn
    2023-06-06 11:26:08
    Umowa z MSiT nie jest umową na dofinansowanie, tylko czymś w rodzaju promesy. W umowie jest napisane, że gmina dostanie dofinansowanie o ile będą pieniądze w budżecie. Minister może rozwiązać umowę a gminie nie przysługuje żadne odszkodowanie
    0
QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa tabela miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla pozostałych pracowników urzędów i jednostek [projekt rozporządzenia z 4 marca 2024 r.]

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

REKLAMA

Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

REKLAMA

Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

REKLAMA