REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja 2024 r. - jaka będzie

zakupy, inflacja 2024, inflacja 2024 w Polsce
zakupy, inflacja 2024, inflacja 2024 w Polsce
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Inflacji w 2024 r. nie będzie? Jak twierdzi wiceminister finansów Sebastian Skuza nie ma prognoz, które wskazywałyby na wzrost inflacji w 2024 r. wobec br. Co to oznacza? Czy polepszy się sytuacja materialna Polaków?

O ile spadnie inflacja w 2024 r.

Jak informuje PAP wiceminister finansów Sebastian Skuza zwrócił uwagę, że liczne prognozy przewidują dynamiczny spadek inflacji: konsensus rynkowy zakłada (Refinitiv VI’23), że obniży się z 12,2 proc. w br. do 6,4 proc. w 2024 r., a według NBP (Raport o inflacji – lipiec’23) inflacja spadnie z 11,9 proc. do 5,2 proc., MF (założenia do ustawy budżetowej na 2024 r.) zakłada, że inflacja zmaleje z 12 proc. do 6,6 proc.

REKLAMA

"Nie grozi nam scenariusz węgierski i nie ma prognoz, które wskazywałyby na wzrost inflacji w 2024 roku w stosunku do 2023 roku" - zapewnił.

Zdaniem wiceministra złoty jest obecnie "w czołówce walut na świecie – od lutego br. umocnił się względem euro o 6-7 proc., a względem dolara o 10-11 proc.". Ocenił, że jednym z powodów "tak silnej pozycji są poprawa salda rachunku bieżącego oraz wysoki napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych".

Jaka może być inflacja w 2024 roku

Zaznaczył, że obecne poziomy rentowności obligacji skarbowych kształtują się w przedziale 5,1-5,7 proc. "Jednocześnie krzywa dochodowości ma kształt odwrócony, co jest związane z dyskontowaniem oczekiwanych obniżek stóp banku centralnego. W nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2023 możliwe było obniżenie limitu wydatków budżetu państwa na obsługę długu o 4 mld zł" - zaznaczył wiceszef MF.

Autopromocja

ZFŚS 2023. Komentarz

Kup książkę:

ZFŚS 2023. Komentarz

Inflacja a fundusze BGK

Jak podkreślił, pojawiające się "w opinii publicznej twierdzenia o istnieniu równoległego budżetu, raju finansowego, wyprowadzaniu środków przez rząd są nieprawdziwe". "Trzeba powtórzyć raz jeszcze, że zasady funkcjonowania funduszy w BGK są określane każdorazowo przez ustawodawcę w ustawach powołujących te fundusze. Parlament, przyjmując uregulowania dotyczące odrębności funkcjonowania funduszy tworzonych w BGK, zaakceptował ścieżkę rozdysponowywania środków publicznych poza głównym planem finansowym państwa. Istnienie funduszy BGK nie jest nowym rozwiązaniem" - wskazał Skuza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodał, że od prawie dwóch dekad w ten sposób finansuje się m.in. infrastrukturę drogową czy kolejową.

Jak stwierdził, środki z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 (FPC) "służą nie tylko minimalizowaniu społeczno-gospodarczych skutków pandemii, ale przyczyniają się również do rozwoju jednostek samorządu terytorialnego, pobudzają lokalną gospodarkę i przekładają się wzrost lokalnej bazy podatkowej".

Rządowy Fundusz Polski Ład

Przypomniał, że w 2022 r. jednostki samorządu terytorialnego (JST) - m.in. dzięki środkom FPC - zrealizowały wydatki majątkowe w kwocie prawie 65 mld zł. "Był to rok historycznie najwyższych inwestycji w samorządach. Środki FPC w ramach programu „Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych”, to bezzwrotne i wysokie dofinansowanie (w zależności od obszaru - od 80 proc. nawet do 95 proc.), dzięki czemu jednostki samorządu terytorialnego mogą ograniczać zadłużanie się na inwestycje. Przy rekordowym poziomie inwestycji w 2022 r., zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego nominalnie zatrzymało się na poziomie 2020 r., a relatywnie do PKB wyraźnie spada" - poinformował wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Źródło: SSPAP

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Osoby niepełnosprawne w pracy: normy czasu pracy, przerwy, urlopy, czas wolny [Kompendium, Inforlex]

  Kompendium o zasadach zatrudniania osób niepełnosprawnych.

  PRB: spisy z natury i wysyłanie wezwań do uzgodnienia sald od 1 października 2023 r. [Inwentaryzacja 23/24]

  Inwentaryzacja 2023/2024 – 1 października 2023 r. jednostki mogą rozpocząć spisy z natury i wysyłanie wezwań do uzgodnienia sald za 2023 r.

  Tylko do 7 października 2023 r. można wykonywać telepracę [Monitor księgowego]

  Pracownicy mogą świadczyć telepracę do 7 października 2023 r.

  Inforlex: Czy komisja rady gminy może kontrolować spółki komunalne

  Kwestia upoważnienia rady i jej komisji do sprawowania kontroli nad gminnymi spółkami komunalnymi budzi wiele kontrowersji. To za sprawą braku jednolitej linii orzeczniczej. 

  REKLAMA

  Inforlex: Jak wnieść skargę na decyzję SKO?

  Rozpoznanie przez samorządowe kolegium odwoławcze (SKO) odwołania od decyzji organu gminy co do zasady kończy postępowanie podatkowe. Jednak decyzja wydana przez SKO może zostać zaskarżona do sądu administracyjnego.

  Inforlex: Jak ustalić opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej?

  Ustalenie opłaty w decyzji administracyjnej obejmuje obowiązek organu nie tylko do określenia ogólnej kwoty opłaty miesięcznej, lecz także osoby lub osób zobowiązanych do jej uiszczania.

  Czy szkoła musi naliczać odpisy na ZFŚS za emerytów?

  Szkoła otrzymała od organu prowadzącego nakaz maksymalnego ograniczenia wydatków. Czy szkoła może zrezygnować z naliczania i przekazywania odpisów na ZFŚS za emerytów i rencistów?

  e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

  Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

  REKLAMA

  e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

  Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

  Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

  Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

  REKLAMA