REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PFRON: Wniosek o refundację można składać co miesiąc. Poprzednio raz w roku

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
PFRON: Wniosek o refundację można składać co miesiąc. Poprzednio raz w roku
PFRON: Wniosek o refundację można składać co miesiąc. Poprzednio raz w roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zmieniają się terminy składania wniosków o refundację z PFRON dla firm. 

Wnioski można składać co miesiąc, a nie raz do roku.

REKLAMA

Nowe terminy składania wniosków o refundację z PFRON

Wprowadza je nowe ROZPORZĄDZENIE MINISTRA RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 18 lipca 2023 r. w sprawie pomocy finansowej udzielanej pracodawcom prowadzącym zakłady pracy chronionej lub pracodawcom będącym przedsiębiorstwami społecznymi ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Rozporządzenie dotyczy:

a) dofinansowania w wysokości do 50% oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych i w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, pod warunkiem wykorzystania tych kredytów na cele związane z rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych (określonego jako dofinansowanie”)

b) zwrotu kosztów: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– budowy lub przebudowy związanej z modernizacją obiektów i pomieszczeń zakładu, 

– transportowych, 

– administracyjnych 

(określonego „refundacją”) 

Nowe terminy składania wniosków o refundację z PFRON

Pracodawca składa do Funduszu wniosek o: 

1) dofinansowanie za dany rok kalendarzowy – w terminie od dnia 1 stycznia do dnia 15 listopada tego roku; 

2) refundację – w terminie do 15. dnia drugiego miesiąca danego kwartału – za ten kwartał oraz za kwartały pozostałe do końca roku, którego dotyczy wniosek. 

Uzasadnienie do zmian jest następujące:

REKLAMA

Zaproponowano też w § 10 inny, bardziej elastyczny termin składania wniosku o refundację. Pracodawca będzie mógł złożyć ten wniosek w terminie do 15. dnia drugiego miesiąca danego kwartału – za ten kwartał oraz za kwartały pozostałe do końca roku, którego dotyczy refundacja. W dotychczas obowiązującym rozporządzeniu był to jeden termin w roku poprzedzającym rok, którego dotyczyła refundacja. Dzięki tej zmianie ułatwiony będzie dostęp pracodawców do tej formy wsparcia.

Przepisy wprowadzają też osobne terminy dla pracodawcy, który uzyskał status zakładu pracy chronionej lub status przedsiębiorstwa społecznego po dniu 15 listopada danego roku kalendarzowego. Wnioski o dofinansowanie i refundację będzie można składać w terminie do dnia 31 stycznia roku następnego.

Mniej biurokracji w PFRON

Przy okazji nowego rozporządzenia zrezygnowano ze wskazywania niektórych dokumentów potwierdzających zakup usług transportowych w zakresie dowożenia do pracy i z pracy osób niepełnosprawnych. Uznano, że przedstawianie karty eksploatacji pojazdu oraz imiennej listy pracowników korzystających z transportu jest zbytnią biurokratyzacją nakładającą na pracodawcę nadmierne obciążenia. W tym przypadku nie ma potrzeby przekazywania danych osobowych pracowników.

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”

Polecamy: „Dokumentacja kadrowa 2023. Zasady prowadzenia i przechowywania” + wzory dokumentów online

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(13)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Inwalida Wiesław.
  2023-08-10 23:05:37
  Jestem osobą niepełnosprawną, zgłosiłem się w Szczecinie do siedziby PFRON z prośbą o pomoc w sfinansowaniu zainstalowania kabiny natryskowej w mojej łazience. Niema całej lewej ręki,niebezpiecznie myć się w misce. A odmówiono mi pomocy ,mam złożyć na drugi rok wniosek, gdyż niema w tym roku na to funduszy? A tu czytam że samochód dla użytku niepełnosprawnych osób można sfinansować i to kolosalne sumy! To krzywdzi się niesprawiedliwością. Nie do pojęcia!!!
  4
  pokażodpowiedzi (2)
 • Gjkkkgf
  2023-08-10 19:03:30
  Ja miałam takiego pracodawce krwiopijce.nic mi sie nie należało.nigdy nie dostełem ani grosza na dojazd do pracy.na obuwie robocze dał 100zł.żadnego picia nic.pefron powinien sprawdzać dakich krętaczy
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Darek
  2023-08-11 09:00:39
  Dofinansowanie z PFRON powinno być dla Inwalidy NIE DLA PRACODAWCY
  2
  pokażodpowiedzi (2)
 • Zibi
  2023-08-11 06:28:37
  Powinno się sprawdzać tych oszustów którzy pobierają dofinansowania na niepełnosprawnych pracowników, a nic z tego nie finansują ,potrzeb tych chorych ludzi ,gdzie jest ta ich kontrola gdzie pytam???
  5
 • Zdołowana
  2023-08-11 12:12:40
  Może byście sprawdzali firmy które zatrudniają niepełnosprawnych . Bo to przekracza ludzkie pojęcie. Co robią. Psychicznie nas dołują ,nic nie dają . Żadnych dotacji na bilety itp. żadnych skróconych godz w upałach ani wody . Liczą każda godzinę nam co do dechy. Do lekarza w czasie pracy trzeba iść i wracać . Zróbcie z tym porządek
  3
 • Nowa
  2023-08-11 06:58:08
  Mam grupę umiarkowaną ,a zakład pracy niechce wziąć bo musi dać 10 dni więcej urlopu.Zakład państwowy.
  2
 • Miła
  2023-08-11 12:06:35
  Może wkoncu będą patrzeć Inaczej jak będą kontrolować . Pracuje 10 lat jako osoba niepełnosprawna . Firma się zmieniła i zabrali mi 10 dni rehabilitacyjnego. Robią takie przekręty że głowa mała. A dodatków żadnych ,jeszcze potrafią ucinać z wypłaty. Powinni sprawdzać firmy , bo człowiek już pracuje psychicznie nie wytrzymuje. O wodzie itp już nie wspomnieć .
  4
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inforlex: Czy komisja rady gminy może kontrolować spółki komunalne

Kwestia upoważnienia rady i jej komisji do sprawowania kontroli nad gminnymi spółkami komunalnymi budzi wiele kontrowersji. To za sprawą braku jednolitej linii orzeczniczej. 

Inforlex: Jak wnieść skargę na decyzję SKO?

Rozpoznanie przez samorządowe kolegium odwoławcze (SKO) odwołania od decyzji organu gminy co do zasady kończy postępowanie podatkowe. Jednak decyzja wydana przez SKO może zostać zaskarżona do sądu administracyjnego.

Inforlex: Jak ustalić opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej?

Ustalenie opłaty w decyzji administracyjnej obejmuje obowiązek organu nie tylko do określenia ogólnej kwoty opłaty miesięcznej, lecz także osoby lub osób zobowiązanych do jej uiszczania.

Czy szkoła musi naliczać odpisy na ZFŚS za emerytów?

Szkoła otrzymała od organu prowadzącego nakaz maksymalnego ograniczenia wydatków. Czy szkoła może zrezygnować z naliczania i przekazywania odpisów na ZFŚS za emerytów i rencistów?

REKLAMA

e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

REKLAMA

Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA