PFRON: Wniosek o refundację można składać co miesiąc. Poprzednio raz w roku
REKLAMA
REKLAMA
Wnioski można składać co miesiąc, a nie raz do roku.
REKLAMA
Nowe terminy składania wniosków o refundację z PFRON
Rozporządzenie dotyczy:
a) dofinansowania w wysokości do 50% oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych i w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, pod warunkiem wykorzystania tych kredytów na cele związane z rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych (określonego jako dofinansowanie”),
b) zwrotu kosztów:
– budowy lub przebudowy związanej z modernizacją obiektów i pomieszczeń zakładu,
– transportowych,
– administracyjnych
(określonego „refundacją”).
Nowe terminy składania wniosków o refundację z PFRON
Pracodawca składa do Funduszu wniosek o:
1) dofinansowanie za dany rok kalendarzowy – w terminie od dnia 1 stycznia do dnia 15 listopada tego roku;
2) refundację – w terminie do 15. dnia drugiego miesiąca danego kwartału – za ten kwartał oraz za kwartały pozostałe do końca roku, którego dotyczy wniosek.
Uzasadnienie do zmian jest następujące:
REKLAMA
„Zaproponowano też w § 10 inny, bardziej elastyczny termin składania wniosku o refundację. Pracodawca będzie mógł złożyć ten wniosek w terminie do 15. dnia drugiego miesiąca danego kwartału – za ten kwartał oraz za kwartały pozostałe do końca roku, którego dotyczy refundacja. W dotychczas obowiązującym rozporządzeniu był to jeden termin w roku poprzedzającym rok, którego dotyczyła refundacja. Dzięki tej zmianie ułatwiony będzie dostęp pracodawców do tej formy wsparcia.”
Przepisy wprowadzają też osobne terminy dla pracodawcy, który uzyskał status zakładu pracy chronionej lub status przedsiębiorstwa społecznego po dniu 15 listopada danego roku kalendarzowego. Wnioski o dofinansowanie i refundację będzie można składać w terminie do dnia 31 stycznia roku następnego.
Mniej biurokracji w PFRON
Przy okazji nowego rozporządzenia zrezygnowano ze wskazywania niektórych dokumentów potwierdzających zakup usług transportowych w zakresie dowożenia do pracy i z pracy osób niepełnosprawnych. Uznano, że przedstawianie karty eksploatacji pojazdu oraz imiennej listy pracowników korzystających z transportu jest zbytnią biurokratyzacją nakładającą na pracodawcę nadmierne obciążenia. W tym przypadku nie ma potrzeby przekazywania danych osobowych pracowników.
Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”
Polecamy: „Dokumentacja kadrowa 2023. Zasady prowadzenia i przechowywania” + wzory dokumentów online
REKLAMA
REKLAMA