REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PFRON: Wniosek o refundację można składać co miesiąc. Poprzednio raz w roku

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
PFRON: Wniosek o refundację można składać co miesiąc. Poprzednio raz w roku
PFRON: Wniosek o refundację można składać co miesiąc. Poprzednio raz w roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zmieniają się terminy składania wniosków o refundację z PFRON dla firm. 

Wnioski można składać co miesiąc, a nie raz do roku.

REKLAMA

Nowe terminy składania wniosków o refundację z PFRON

Wprowadza je nowe ROZPORZĄDZENIE MINISTRA RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 18 lipca 2023 r. w sprawie pomocy finansowej udzielanej pracodawcom prowadzącym zakłady pracy chronionej lub pracodawcom będącym przedsiębiorstwami społecznymi ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Rozporządzenie dotyczy:

a) dofinansowania w wysokości do 50% oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych i w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, pod warunkiem wykorzystania tych kredytów na cele związane z rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych (określonego jako dofinansowanie”)

b) zwrotu kosztów: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– budowy lub przebudowy związanej z modernizacją obiektów i pomieszczeń zakładu, 

– transportowych, 

– administracyjnych 

(określonego „refundacją”) 

Nowe terminy składania wniosków o refundację z PFRON

Pracodawca składa do Funduszu wniosek o: 

1) dofinansowanie za dany rok kalendarzowy – w terminie od dnia 1 stycznia do dnia 15 listopada tego roku; 

2) refundację – w terminie do 15. dnia drugiego miesiąca danego kwartału – za ten kwartał oraz za kwartały pozostałe do końca roku, którego dotyczy wniosek. 

Uzasadnienie do zmian jest następujące:

REKLAMA

Zaproponowano też w § 10 inny, bardziej elastyczny termin składania wniosku o refundację. Pracodawca będzie mógł złożyć ten wniosek w terminie do 15. dnia drugiego miesiąca danego kwartału – za ten kwartał oraz za kwartały pozostałe do końca roku, którego dotyczy refundacja. W dotychczas obowiązującym rozporządzeniu był to jeden termin w roku poprzedzającym rok, którego dotyczyła refundacja. Dzięki tej zmianie ułatwiony będzie dostęp pracodawców do tej formy wsparcia.

Przepisy wprowadzają też osobne terminy dla pracodawcy, który uzyskał status zakładu pracy chronionej lub status przedsiębiorstwa społecznego po dniu 15 listopada danego roku kalendarzowego. Wnioski o dofinansowanie i refundację będzie można składać w terminie do dnia 31 stycznia roku następnego.

Mniej biurokracji w PFRON

Przy okazji nowego rozporządzenia zrezygnowano ze wskazywania niektórych dokumentów potwierdzających zakup usług transportowych w zakresie dowożenia do pracy i z pracy osób niepełnosprawnych. Uznano, że przedstawianie karty eksploatacji pojazdu oraz imiennej listy pracowników korzystających z transportu jest zbytnią biurokratyzacją nakładającą na pracodawcę nadmierne obciążenia. W tym przypadku nie ma potrzeby przekazywania danych osobowych pracowników.

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”

Polecamy: „Dokumentacja kadrowa 2023. Zasady prowadzenia i przechowywania” + wzory dokumentów online

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(13)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Inwalida Wiesław.
  2023-08-10 23:05:37
  Jestem osobą niepełnosprawną, zgłosiłem się w Szczecinie do siedziby PFRON z prośbą o pomoc w sfinansowaniu zainstalowania kabiny natryskowej w mojej łazience. Niema całej lewej ręki,niebezpiecznie myć się w misce. A odmówiono mi pomocy ,mam złożyć na drugi rok wniosek, gdyż niema w tym roku na to funduszy? A tu czytam że samochód dla użytku niepełnosprawnych osób można sfinansować i to kolosalne sumy! To krzywdzi się niesprawiedliwością. Nie do pojęcia!!!
  4
  pokażodpowiedzi (2)
 • Gjkkkgf
  2023-08-10 19:03:30
  Ja miałam takiego pracodawce krwiopijce.nic mi sie nie należało.nigdy nie dostełem ani grosza na dojazd do pracy.na obuwie robocze dał 100zł.żadnego picia nic.pefron powinien sprawdzać dakich krętaczy
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Darek
  2023-08-11 09:00:39
  Dofinansowanie z PFRON powinno być dla Inwalidy NIE DLA PRACODAWCY
  2
  pokażodpowiedzi (2)
 • Zibi
  2023-08-11 06:28:37
  Powinno się sprawdzać tych oszustów którzy pobierają dofinansowania na niepełnosprawnych pracowników, a nic z tego nie finansują ,potrzeb tych chorych ludzi ,gdzie jest ta ich kontrola gdzie pytam???
  5
 • Zdołowana
  2023-08-11 12:12:40
  Może byście sprawdzali firmy które zatrudniają niepełnosprawnych . Bo to przekracza ludzkie pojęcie. Co robią. Psychicznie nas dołują ,nic nie dają . Żadnych dotacji na bilety itp. żadnych skróconych godz w upałach ani wody . Liczą każda godzinę nam co do dechy. Do lekarza w czasie pracy trzeba iść i wracać . Zróbcie z tym porządek
  3
 • Nowa
  2023-08-11 06:58:08
  Mam grupę umiarkowaną ,a zakład pracy niechce wziąć bo musi dać 10 dni więcej urlopu.Zakład państwowy.
  2
 • Miła
  2023-08-11 12:06:35
  Może wkoncu będą patrzeć Inaczej jak będą kontrolować . Pracuje 10 lat jako osoba niepełnosprawna . Firma się zmieniła i zabrali mi 10 dni rehabilitacyjnego. Robią takie przekręty że głowa mała. A dodatków żadnych ,jeszcze potrafią ucinać z wypłaty. Powinni sprawdzać firmy , bo człowiek już pracuje psychicznie nie wytrzymuje. O wodzie itp już nie wspomnieć .
  4
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

REKLAMA

To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

REKLAMA

Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

REKLAMA