REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PRB: spisy z natury i wysyłanie wezwań do uzgodnienia sald od 1 października 2023 r. [Inwentaryzacja 23/24]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
PRB: Inwentaryzacja od 1 października dla okresu 2023/2024
prb

REKLAMA

REKLAMA

Inwentaryzacja 2023/2024 – 1 października 2023 r. jednostki mogą rozpocząć spisy z natury i wysyłanie wezwań do uzgodnienia sald za 2023 r.

Od 1 października 2023 r. jednostki mogą rozpocząć inwentaryzację wybranych składników aktywów za 2023 r. metodami spisu z natury i uzgodnienia sald.

Inwentaryzacja 2023/2024

Jednostki sektora finansów publicznych są zobowiązane do corocznego przeprowadzania inwentaryzacji okresowej aktywów i pasywów. Muszą przeprowadzić bardzo czaso- i pracochłonne procedury spisów z natury, uzgodnień sald z kontrahentami oraz weryfikacji zapisów ksiąg rachunkowych z dokumentacją. Jest to proces skomplikowany.

Dodatkowo obciąża wszystkich pracowników jednostki. Dlatego ważne jest, aby coroczna inwentaryzacja przebiegała sprawnie i w sposób jak najmniej zakłócający funkcjonowanie jednostek.

Zaniechanie przeprowadzenia lub rozliczenia inwentaryzacji albo przeprowadzenie lub rozliczenie inwentaryzacji w sposób niezgodny z ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 120 z poźnz.zm) stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Inwentaryzacja od 1 października 2023 r.

Od 1 października 2023 r. jednostki mogą rozpocząć inwentaryzację wybranych składników aktywów za 2023 r. metodami spisu z natury i uzgodnienia sald.

Czynności inwentaryzacyjne (spisy z natury, uzgodnienia sald) mogą trwać od 1 października 2023 r. do 15 stycznia 2024 r.

Po 15 stycznia 2024 r. można już tylko rozliczać ich wyniki.

Od 1 października 2023 r. można:

  1. spisywać z natury na dowolny dzień, przypadający w okresie od 1 października 2023 r. do 15 stycznia 2024 r.:
  • środki trwałe użytkowane na terenach niestrzeżonych,
  • maszyny i urządzenia wchodzące w skład środków trwałych w budowie, znajdujących się na terenach niestrzeżonych,
  • zapasy materiałów, towarów, produktów i półproduktów objęte ewidencją ilościowo-wartościową, przechowywane na niestrzeżonych składowiskach;
  1. uzgadniać z kontrahentami na dowolny dzień, przypadający od 1 października 2023 r. do 15 stycznia 2024 r., salda należności jednostki oraz stan składników aktywów jednostki powierzonych kontrahentom do używania, przechowania, remontu itp.

PORADNIK Rachunkowości Budżetowej (11/2023)

Już w listopadowym numerze PORADNIKA Rachunkowości Budżetowej (11/2023) pt. „e-Inwentaryzacja – jak usprawnić proces inwentaryzacji aktywów i pasywów nasz ekspert poda rozwiązania dotyczące modyfikacji procedur inwentaryzacyjnych w jednostkach, które zdecydowały się na pełne lub częściowe wspomaganie informatyczne spisu z natury, uzgodnień sald i weryfikacji sald. Z Poradnika będzie można się dowiedzieć m.in.:

  • na czym polega pełne i niepełne wspomaganie informatyczne spisu z natury,
  • jak przygotować spis z natury wspomagany informatycznie,
  • jakie rozwiązania w zakresie znakowania i inwentaryzowania składników majątkowych najlepiej stosować dla różnych ich kategorii, biorąc pod uwagę szybkość i wygodę spisu z natury oraz oszczędność środków publicznych,
  • jak krok po kroku wykonywać czynności spisowe wspomagane informatycznie,
  • jak prawidłowo powinien przebiegać wspomagany informatycznie proces wyceny spisu z natury i ustalania różnic inwentaryzacyjnych,
  • jak zorganizować wspomagane informatycznie uzgodnienia sald z kontrahentami,
  • w jakim zakresie można informatycznie wspomagać weryfikację sald.

 

Oprac. Małgorzata Majewska

red. naczelny PORADNIKA Rachunkowości Budżetowej

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Klasyfikacja budżetowa. Sporo zmian w 2025 i 2026 r. [PROJEKT]

Do uzgodnień i opiniowania został przekazany projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Nowe przepisy mają na celu dostosowanie istniejących podziałek do ostatnich zmian prawnych.

Czy świadczenie urlopowe przysługuje pracownikom administracji i obsługi szkoły?

Świadczenie urlopowe przysługuje pracownikom zatrudnionym w szkole jako nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w szkole publicznej. Co z pracownikami, niebędącymi pracownikami szkoły?

Nowe limity temperatur w pracy od 2027 roku. Co zmieni projekt rozporządzenia MRPiPS?

Od 1 stycznia 2027 r. pracodawców czekają nowe obowiązki w związku z temperaturą w miejscu pracy. Projekt rozporządzenia MRPiPS przewiduje wprowadzenie maksymalnych limitów temperatur zarówno w pomieszczeniach, jak i przy pracach na otwartej przestrzeni.

Likwidacja szkół a prawo nauczycieli do odprawy

Nadchodzi niż demograficzny, a wraz z nim problemy w systemie edukacji. Wiele placówek nie będzie mogło w przyszłym roku szkolnym kontynuować działalności, a inne będą musiały ograniczyć jej rozmiary. To oczywiście bezpośrednio wpłynie na sytuację nauczycieli.

REKLAMA

Pilotaż skróconego czasu pracy 2025. Można uzyskać do 1 mln zł wsparcia na wdrożenie w organizacji [Nabór wniosków od 14 sierpnia 2025]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło zasady udziału w pilotażu skróconego czasu pracy. Nabór wniosków rozpocznie się 14 sierpnia 2025 roku. Pracodawcy mogą uzyskać do 1 mln zł wsparcia.

Dzień Ojca 2025: Coraz więcej ojców korzysta z urlopów rodzicielskich i ojcowskich

Z okazji Dnia Ojca ( 23 czerwca) przypominamy, że tata – podobnie jak mama – ma prawo do urlopu po narodzinach dziecka. Ojcowie coraz chętniej korzystają z przysługujących im świadczeń: urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego (po 14 tygodniach) i rodzicielskiego. Komu i kiedy przysługuje zasiłek? Ile trwa urlop?

ZUS otwarty 20 czerwca 2025 r. – placówki i infolinia czynne do godz. 15:00

Choć 20 czerwca wiele osób planuje urlop po czwartkowym święcie Bożego Ciała, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zmienia trybu pracy. Tego dnia wszystkie placówki ZUS będą funkcjonować normalnie – jak w każdy roboczy piątek. Infolinia będzie działać krócej, gdyż do godz. 15:00.

Renta wdowia 2025: terminy wypłat, kiedy decyzja o przyznaniu lub odmowie. Kluczowa data to 1 lipca 2025 r.

Już 1 lipca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wysyłkę decyzji w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej. Jest to kluczowa data, gdyż część uprawnionych otrzyma wtedy świadczenie. Jak poinformował na swojej stronie internetowej ZUS pozostałe terminy wypłaty renty wdowiej to: 6-go, 10-go, 15-go, 20-go i 25-go dnia miesiąca.

REKLAMA

Zmiana terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop [PROJEKT MRPiPS z 10 czerwca 2025]

W środę, 11 czerwca 2025 r. do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Projekt zakłada m.in. zmianę przepisów dotyczących wypłaty ekwiwalenty za urlop.

Podwyżki pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw [STAWKI]

30 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane rozporządzenie podwyższające kwoty minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Rozporządzenie koryguje także katalog stanowisk.

REKLAMA