REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PRB: spisy z natury i wysyłanie wezwań do uzgodnienia sald od 1 października 2023 r. [Inwentaryzacja 23/24]

Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
PRB: Inwentaryzacja od 1 października dla okresu 2023/2024
PRB: Inwentaryzacja od 1 października dla okresu 2023/2024
prb

REKLAMA

REKLAMA

Inwentaryzacja 2023/2024 – 1 października 2023 r. jednostki mogą rozpocząć spisy z natury i wysyłanie wezwań do uzgodnienia sald za 2023 r.

Od 1 października 2023 r. jednostki mogą rozpocząć inwentaryzację wybranych składników aktywów za 2023 r. metodami spisu z natury i uzgodnienia sald.

Inwentaryzacja 2023/2024

Jednostki sektora finansów publicznych są zobowiązane do corocznego przeprowadzania inwentaryzacji okresowej aktywów i pasywów. Muszą przeprowadzić bardzo czaso- i pracochłonne procedury spisów z natury, uzgodnień sald z kontrahentami oraz weryfikacji zapisów ksiąg rachunkowych z dokumentacją. Jest to proces skomplikowany.

Dodatkowo obciąża wszystkich pracowników jednostki. Dlatego ważne jest, aby coroczna inwentaryzacja przebiegała sprawnie i w sposób jak najmniej zakłócający funkcjonowanie jednostek.

Zaniechanie przeprowadzenia lub rozliczenia inwentaryzacji albo przeprowadzenie lub rozliczenie inwentaryzacji w sposób niezgodny z ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 120 z poźnz.zm) stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Inwentaryzacja od 1 października 2023 r.

Od 1 października 2023 r. jednostki mogą rozpocząć inwentaryzację wybranych składników aktywów za 2023 r. metodami spisu z natury i uzgodnienia sald.

Czynności inwentaryzacyjne (spisy z natury, uzgodnienia sald) mogą trwać od 1 października 2023 r. do 15 stycznia 2024 r.

Po 15 stycznia 2024 r. można już tylko rozliczać ich wyniki.

Od 1 października 2023 r. można:

 1. spisywać z natury na dowolny dzień, przypadający w okresie od 1 października 2023 r. do 15 stycznia 2024 r.:
 • środki trwałe użytkowane na terenach niestrzeżonych,
 • maszyny i urządzenia wchodzące w skład środków trwałych w budowie, znajdujących się na terenach niestrzeżonych,
 • zapasy materiałów, towarów, produktów i półproduktów objęte ewidencją ilościowo-wartościową, przechowywane na niestrzeżonych składowiskach;
 1. uzgadniać z kontrahentami na dowolny dzień, przypadający od 1 października 2023 r. do 15 stycznia 2024 r., salda należności jednostki oraz stan składników aktywów jednostki powierzonych kontrahentom do używania, przechowania, remontu itp.

PORADNIK Rachunkowości Budżetowej (11/2023)

Już w listopadowym numerze PORADNIKA Rachunkowości Budżetowej (11/2023) pt. „e-Inwentaryzacja – jak usprawnić proces inwentaryzacji aktywów i pasywów nasz ekspert poda rozwiązania dotyczące modyfikacji procedur inwentaryzacyjnych w jednostkach, które zdecydowały się na pełne lub częściowe wspomaganie informatyczne spisu z natury, uzgodnień sald i weryfikacji sald. Z Poradnika będzie można się dowiedzieć m.in.:

 • na czym polega pełne i niepełne wspomaganie informatyczne spisu z natury,
 • jak przygotować spis z natury wspomagany informatycznie,
 • jakie rozwiązania w zakresie znakowania i inwentaryzowania składników majątkowych najlepiej stosować dla różnych ich kategorii, biorąc pod uwagę szybkość i wygodę spisu z natury oraz oszczędność środków publicznych,
 • jak krok po kroku wykonywać czynności spisowe wspomagane informatycznie,
 • jak prawidłowo powinien przebiegać wspomagany informatycznie proces wyceny spisu z natury i ustalania różnic inwentaryzacyjnych,
 • jak zorganizować wspomagane informatycznie uzgodnienia sald z kontrahentami,
 • w jakim zakresie można informatycznie wspomagać weryfikację sald.

 

Oprac. Małgorzata Majewska

red. naczelny PORADNIKA Rachunkowości Budżetowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • daga
  2023-10-03 15:08:41
  Polecam też portal FK od WiP. Portal regularnie aktualizuje swoją bazę wiedzy o najnowsze zmiany w przepisach i orzecznictwie dotyczącym kadrowych kwestii.
  1
QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

Jak wdrożyć KSeF w sektorze finansów publicznych?

Od 1 lipca 2024 r. jednostki  sektora finansów publicznych będą miały obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jakie działania powinny zostać podjęte przez te jednostki, aby wdrożenie przebiegło szybko i bezproblemowo? Czy KSeF będzie musiał być stosowany w każdej jednostce? Kto powinien wystąpić o nadanie uprawnień w KSeF w przypadku jednostek scentralizowanych o skomplikowanej strukturze? Na te i inne pytanie odpowiedzi udzielają eksperci w publikacji  "KSeF. Wdrożenie w sektorze finansów publicznych".

REKLAMA

ZUS: Przy kontrolach zasiłków i zwolnień korzystamy z donosów od sąsiadów i rodziny. Sprawdzamy zlecenia obok etatu

ZUS sprawdza też, czy osoba pobierająca chorobowe wykonuje poza etatem zlecenia. Interesuje się prawem do zasiłków.

Komunikat MRiPS o refundacji zakupu szkieł kontaktowych [od 17 listopada 2023 r.]

W Dzienniku Ustaw pod poz. 2367 zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Rozporządzenie weszło w życie 17 listopada 2023 r.

Emerytury: brak waloryzacji. I emerytura niższa o 300 zł

Nie milkną echa środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego o emeryturach. 

Ministerstwo Cyfryzacji: Krytyczne tygodnie przed e-Doręczeniami [wywiad]

10 grudnia wchodzi dla podmiotów publicznych obowiązek korzystania z doręczeń elektronicznych. Przed nami krytyczne tygodnie; to ostatni moment, żeby jeszcze raz dokonać przeglądu procedur w urzędzie i sprawdzić, czy na pewno wszystko jest dopięte na ostatni guzik - mówi w rozmowie z Serwisem Samorządowym Dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji Maciej Górski.

REKLAMA

Zapowiedzi: Będzie projekt ustawy dla 150 000 pracowników pomocy społecznej

Chcemy przedstawić projekt ustawy o pracownikach pomocy społecznej; będziemy starali się go tak pilotować, aby ustawa została przyjęta i wdrożona w życie - powiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Podkreśliła, że projekt dotyczy wsparcia finansowego dla pracowników służb społecznych.

 

Jak przyznać dodatek specjalny pracownikowi samorządowemu [RIO]

Regionalna Izba Obrachunkowa przypomina, że przyznanie dodatku pracownikowi samorządowemu wymaga uzasadnienia i nie jest to świadczenie stałe. 

REKLAMA