REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PRB: spisy z natury i wysyłanie wezwań do uzgodnienia sald od 1 października 2023 r. [Inwentaryzacja 23/24]

Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
PRB: Inwentaryzacja od 1 października dla okresu 2023/2024
prb

REKLAMA

REKLAMA

Inwentaryzacja 2023/2024 – 1 października 2023 r. jednostki mogą rozpocząć spisy z natury i wysyłanie wezwań do uzgodnienia sald za 2023 r.

Od 1 października 2023 r. jednostki mogą rozpocząć inwentaryzację wybranych składników aktywów za 2023 r. metodami spisu z natury i uzgodnienia sald.

Inwentaryzacja 2023/2024

Jednostki sektora finansów publicznych są zobowiązane do corocznego przeprowadzania inwentaryzacji okresowej aktywów i pasywów. Muszą przeprowadzić bardzo czaso- i pracochłonne procedury spisów z natury, uzgodnień sald z kontrahentami oraz weryfikacji zapisów ksiąg rachunkowych z dokumentacją. Jest to proces skomplikowany.

Dodatkowo obciąża wszystkich pracowników jednostki. Dlatego ważne jest, aby coroczna inwentaryzacja przebiegała sprawnie i w sposób jak najmniej zakłócający funkcjonowanie jednostek.

Zaniechanie przeprowadzenia lub rozliczenia inwentaryzacji albo przeprowadzenie lub rozliczenie inwentaryzacji w sposób niezgodny z ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 120 z poźnz.zm) stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Inwentaryzacja od 1 października 2023 r.

Od 1 października 2023 r. jednostki mogą rozpocząć inwentaryzację wybranych składników aktywów za 2023 r. metodami spisu z natury i uzgodnienia sald.

Czynności inwentaryzacyjne (spisy z natury, uzgodnienia sald) mogą trwać od 1 października 2023 r. do 15 stycznia 2024 r.

Po 15 stycznia 2024 r. można już tylko rozliczać ich wyniki.

Od 1 października 2023 r. można:

 1. spisywać z natury na dowolny dzień, przypadający w okresie od 1 października 2023 r. do 15 stycznia 2024 r.:
 • środki trwałe użytkowane na terenach niestrzeżonych,
 • maszyny i urządzenia wchodzące w skład środków trwałych w budowie, znajdujących się na terenach niestrzeżonych,
 • zapasy materiałów, towarów, produktów i półproduktów objęte ewidencją ilościowo-wartościową, przechowywane na niestrzeżonych składowiskach;
 1. uzgadniać z kontrahentami na dowolny dzień, przypadający od 1 października 2023 r. do 15 stycznia 2024 r., salda należności jednostki oraz stan składników aktywów jednostki powierzonych kontrahentom do używania, przechowania, remontu itp.

PORADNIK Rachunkowości Budżetowej (11/2023)

Już w listopadowym numerze PORADNIKA Rachunkowości Budżetowej (11/2023) pt. „e-Inwentaryzacja – jak usprawnić proces inwentaryzacji aktywów i pasywów nasz ekspert poda rozwiązania dotyczące modyfikacji procedur inwentaryzacyjnych w jednostkach, które zdecydowały się na pełne lub częściowe wspomaganie informatyczne spisu z natury, uzgodnień sald i weryfikacji sald. Z Poradnika będzie można się dowiedzieć m.in.:

 • na czym polega pełne i niepełne wspomaganie informatyczne spisu z natury,
 • jak przygotować spis z natury wspomagany informatycznie,
 • jakie rozwiązania w zakresie znakowania i inwentaryzowania składników majątkowych najlepiej stosować dla różnych ich kategorii, biorąc pod uwagę szybkość i wygodę spisu z natury oraz oszczędność środków publicznych,
 • jak krok po kroku wykonywać czynności spisowe wspomagane informatycznie,
 • jak prawidłowo powinien przebiegać wspomagany informatycznie proces wyceny spisu z natury i ustalania różnic inwentaryzacyjnych,
 • jak zorganizować wspomagane informatycznie uzgodnienia sald z kontrahentami,
 • w jakim zakresie można informatycznie wspomagać weryfikację sald.

 

Oprac. Małgorzata Majewska

red. naczelny PORADNIKA Rachunkowości Budżetowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych

Wzrosły minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników biur samorządowych kolegiów odwoławczych. Ile aktualnie wynoszą? Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Urlop rodzicielski dla ojca w trakcie wychowawczego matki

W jakim terminie należy wykorzystać urlop rodzicielski? Czy ojciec może skorzystać z 9-tygodniowej części takiego urlopu podczas urlopu wychowawczego matki?

REKLAMA

Podstawa wymiaru urlopu ojcowskiego

Komu przysługuje urlop ojcowski? W jakiej wysokości wypłaca się zasiłek macierzyński za czas urlopu ojcowskiego? Jaka jest podstawa wymiaru takiego zasiłku? Odpowiadamy!

Przedłużenie umowy o pracę do czasu porodu – w jakim przypadku

Kodeks pracy zawiera szereg przepisów zapewniających ochronę ciężarnym pracownicom. Jednym z takich uprawnień jest przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu. Kiedy pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy?

REKLAMA