REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochody jednostek samorządu terytorialnego. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o JST

pieniądze, wzrost
Dochody jednostek samorządu terytorialnego. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o JST
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kompleksowa reforma finansów samorządów. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o jednostkach samorządu terytorialnego. Zdaniem ministra finansów to największa reforma dochodów jednostek samorządu terytorialnego od ponad 20 lat.

We wtorek, 3 września 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. W 2025 r. dochody JST wzrosną o 24,8 mld zł w stosunku do obowiązującego systemu, a w perspektywie najbliższej dekady mają wzrosnąć o ponad 345 mld zł.

REKLAMA

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o JST

Na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów premier Donald Tusk przekazał, że samorządy długo czekały na tę propozycję. Przychody samorządu nie będą zależne już od widzimisię czy kaprysów rządzących centralnie - zapewnił. Samorządy chcą mieć pewne, gwarantowane źródła pieniędzy. (...) W sytuacji, w której będziemy w przyszłości planowali obniżenie podatków na przykład, to to nie wpłynie w żaden sposób na pieniądze, które trafią do samorządu, bo one będą zależne od tak zwanej bazy podatkowej - powiedział Tusk. Minister finansów Andrzej Domański podkreślił, że jest to największa reforma dochodów jednostek samorządu terytorialnego od ponad 20 lat. Zaznaczył, że resort pracował nad tą reformą od początku roku. Przygotowaliśmy zmiany, na których zyska każda jednostka samorządu terytorialnego – niezależnie od wielkości, pamiętając o elemencie solidarnościowym – powiedział Domański. Dodał, że samorządy, które ponoszą koszty utrzymania terenów zielonych, z których wszyscy korzystają otrzymają stosowne wyrównanie.

Dochody jednostek samorządu terytorialnego: założenia projektu

W opublikowanym na stronie resortu komunikacie wskazano największe założenia reformy finansów jednostek samorządu terytorialnego. Wymieniono m.in.:

  • wzmocnienie oraz ustabilizowanie finansów jednostek samorządu terytorialnego poprzez zwiększenie ich dochodów własnych,
  • każdy samorząd będzie miał zagwarantowane wyższe dochody niż obecnie,
  • zmniejszenie wpływów zmian podatkowych na dochody podatkowe JST,
  • dochody podatników będą podstawą naliczania dochodów JST z udziału w PIT i CIT (dochody JST będą zależały od dochodów mieszkańców, nie będą zależały od zmian w systemie podatkowym),
  • naliczanie potrzeb finansowych samorządów zamiast obecnych części subwencji ogólnej – chodzi m.in. o potrzeby oświatowe, rozwojowe, czy ekologiczne,
  • likwidację wydatków JST z tytułu wpłat "janosikowego" do budżetu państwa,
  • wydzielenie miast na prawach powiatu jako oddzielnej kategorii jednostek samorządu terytorialnego,
  • odejście od kilku rozdrobnionych rezerw subwencji ogólnej na rzecz jednej dużej.

Ponadto, do bazy naliczania dochodów JST z udziału w PIT i CIT będą wliczane dochody z podatku zryczałtowanego od przychodów ewidencjonowanych.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA