Dochody jednostek samorządu terytorialnego. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o JST
REKLAMA
REKLAMA
- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o JST
- Dochody jednostek samorządu terytorialnego: założenia projektu
We wtorek, 3 września 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. W 2025 r. dochody JST wzrosną o 24,8 mld zł w stosunku do obowiązującego systemu, a w perspektywie najbliższej dekady mają wzrosnąć o ponad 345 mld zł.
REKLAMA
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o JST
Na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów premier Donald Tusk przekazał, że samorządy długo czekały na tę propozycję. Przychody samorządu nie będą zależne już od widzimisię czy kaprysów rządzących centralnie - zapewnił. Samorządy chcą mieć pewne, gwarantowane źródła pieniędzy. (...) W sytuacji, w której będziemy w przyszłości planowali obniżenie podatków na przykład, to to nie wpłynie w żaden sposób na pieniądze, które trafią do samorządu, bo one będą zależne od tak zwanej bazy podatkowej - powiedział Tusk. Minister finansów Andrzej Domański podkreślił, że jest to największa reforma dochodów jednostek samorządu terytorialnego od ponad 20 lat. Zaznaczył, że resort pracował nad tą reformą od początku roku. Przygotowaliśmy zmiany, na których zyska każda jednostka samorządu terytorialnego – niezależnie od wielkości, pamiętając o elemencie solidarnościowym – powiedział Domański. Dodał, że samorządy, które ponoszą koszty utrzymania terenów zielonych, z których wszyscy korzystają otrzymają stosowne wyrównanie.
Dochody jednostek samorządu terytorialnego: założenia projektu
W opublikowanym na stronie resortu komunikacie wskazano największe założenia reformy finansów jednostek samorządu terytorialnego. Wymieniono m.in.:
- wzmocnienie oraz ustabilizowanie finansów jednostek samorządu terytorialnego poprzez zwiększenie ich dochodów własnych,
- każdy samorząd będzie miał zagwarantowane wyższe dochody niż obecnie,
- zmniejszenie wpływów zmian podatkowych na dochody podatkowe JST,
- dochody podatników będą podstawą naliczania dochodów JST z udziału w PIT i CIT (dochody JST będą zależały od dochodów mieszkańców, nie będą zależały od zmian w systemie podatkowym),
- naliczanie potrzeb finansowych samorządów zamiast obecnych części subwencji ogólnej – chodzi m.in. o potrzeby oświatowe, rozwojowe, czy ekologiczne,
- likwidację wydatków JST z tytułu wpłat "janosikowego" do budżetu państwa,
- wydzielenie miast na prawach powiatu jako oddzielnej kategorii jednostek samorządu terytorialnego,
- odejście od kilku rozdrobnionych rezerw subwencji ogólnej na rzecz jednej dużej.
Ponadto, do bazy naliczania dochodów JST z udziału w PIT i CIT będą wliczane dochody z podatku zryczałtowanego od przychodów ewidencjonowanych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.