MRPiPS przeprowadzi pilotaż dotyczący skrócenia czasu pracy. Skrócenie czasu pracy nie może wpłynąć na obniżenie wynagrodzeń

REKLAMA
REKLAMA
Resort rodziny i pracy w przesłanym komunikacie poinformował o pierwszym pilotażu skróconego czasu pracy w tej części Europy. Jak przypomniano w komunikacie, pilotaż poprzedził rok intensywnych prac badawczo-koncepcyjnych, w ramach, których resort przeanalizował krajowe i międzynarodowe doświadczenia oraz odbył konsultacje z podmiotami, które już wdrożyły skrócony czas pracy. Efekty analiz i konsultacji zostały zaprezentowane na poniedziałkowej konferencji.
REKLAMA
Skrócenie czasu pracy - odpowiedź na zmiany współczesnego świata
REKLAMA
Skrócenie czasu pracy ma szansę stać się odpowiedzią na zmiany, które niesie ze sobą współczesny świat. Pracujemy wydajniej - pracujemy lepiej - pracujemy mądrzej - czas abyśmy zaczęli pracować krócej! – mówiła podczas konferencji ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Ministra zaznaczyła, że kluczowe jest wypracowanie rozwiązań dopasowanych do realiów poszczególnych branż. Mają one wzmacniać konkurencyjność firm i poprawiać jakość życia pracowników. Kluczem jest optymalizacja, a nie redukcja. Chcemy wspólnie z pracodawcami i pracownikami wypracować rozwiązania, które będą działać w rzeczywistości gospodarczej, nie tylko na papierze – podkreśliła szefowa MRPiPS.
Pilotaż skróconego czasu pracy
Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że powstanie pilotaż skróconego czasu pracy w tej części Europy. Pierwsze trzy miesiące pilotażu przeznaczone będą na przygotowanie, kolejne miesiące – na testowanie rozwiązań w praktyce. Na jego realizację w pierwszym roku trafi 10 mln zł z Funduszu Pracy. W pilotażu będą mogły wziąć udział zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne, które są zainteresowane testowaniem skróconego czasu pracy. Każdy uczestnik projektu wskaże, czy skrócenie czasu pracy obejmie cały zakład, czy tylko wybrane działy. Obowiązkowe będzie zapewnienie, że zmiany obejmą również pracowników spoza kadry zarządzającej. Ponadto, skrócenie czasu pracy nie może wpłynąć na obniżenie wynagrodzeń.
Z przeprowadzonych przez resort analiz, wynika, że skrócenie czasu pracy wpływa pozytywnie na zdrowie pracowników, zmniejsza ryzyko wypalenia zawodowego i poprawia równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Pracodawcy zyskują pracowników, którzy popełniają mniej błędów, rzadziej przebywają na zwolnieniu lekarskim, a także wyższą efektywność i konkurencyjność.
Szefowa MRPiPS zapowiedziała także powołanie Zespołu ds. skróconego czasu pracy. Zespół ten będzie miał za zadanie bieżący monitoring pilotażu, wspieranie wdrożeń oraz opracowanie rekomendacji legislacyjnych. Chodzi o stworzenie ram prawnych, które ułatwią przedsiębiorcom dobrowolne wdrażanie skróconego czasu pracy.
REKLAMA
REKLAMA