| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > Reguła wydatkowa 2015 - nowe przepisy

Reguła wydatkowa 2015 - nowe przepisy

Konstrukcja stabilizująca reguły wydatkowej, która będzie obowiązywać w 2015 r. ulegnie zmianom na mocy ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy doprecyzowują również zasady zastępczego ustalania budżetu jednostki samorządu terytorialnego przez regionalną izbę obrachunkową.

Nowelizacja wprowadza zmiany w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.) oraz w ustawie z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1646).

W myśl przyjętych założeń zmiany w ustawie o finansach publicznych służyć mają realizacji dwóch podstawowych celów. Po pierwsze, obniżeniu progów relacji kwoty państwowego długu publicznego do produktu krajowego brutto w tzw. mechanizmie korygującym reguły wydatkowej. Po drugie, doprecyzowaniu przepisów dotyczących zasad zastępczego ustalania budżetu jednostki samorządu terytorialnego przez regionalną izbę obrachunkową.

Polecamy: Klasyfikacja budżetowa 2016 (książka)

Obniżenie progów relacji państwowego długu publicznego do produktu krajowego brutto w mechanizmie korygującym reguły wydatkowej wiąże się z wprowadzoną zmianą w systemie emerytalnym. Próg 55% obniżony zostanie do 48%, zaś próg 50% do 43%.

W zakresie gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego jednoznacznie przesądzono, iż zmiany budżetu jednostki samorządu terytorialnego ustalonego przez regionalną izbę obrachunkową bez zachowania relacji określonych w odrębnych przepisach będą możliwe, z tym jednak zastrzeżeniem, że nie będą one mogły prowadzić do zwiększania stopnia niezachowania przedmiotowych relacji. Regionalne izby obrachunkowe uzyskały również uprawnienie do zastępczego ustalenia budżetu w sytuacji, gdy jednostka samorządu terytorialnego nie może uchwalić wieloletniej prognozy finansowej lub budżetu z zachowaniem relacji określonych w ustawie, a nie występuje zagrożenie realizacji zadań publicznych.

Ponadto ustawa umożliwia powierzenie prowadzenia gospodarki finansowej jednostki podległej Ministrowi Spraw Zagranicznych, położonej za granicą, kierownikowi innej jednostki podległej temu Ministrowi, a także ułatwia konsolidację przepływów finansowych między funduszami zarządzanymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zmiany w ustawie o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw dotyczą konstrukcji stabilizującej reguły wydatkowej, która będzie obowiązywać w 2015 r.

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów dotyczących powierzenia prowadzenia gospodarki finansowej jednostki podległej Ministrowi Spraw Zagranicznych położonej za granicą, kierownikowi innej jednostki podległej temu Ministrowi oraz przepisów normujących gospodarkę finansową jednostek samorządu terytorialnego.

Źródło: Prezydent

Polecamy: Newsletter

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK