reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > Płace cywilów na misjach równe wynagrodzeniom żołnierzy

Płace cywilów na misjach równe wynagrodzeniom żołnierzy

Projekt „Ustawy o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa” został przedłożony przez rząd, a przygotowany przez resort obrony narodowej. Zgodnie z nowymi przepisami cywile na misjach będą zatrudniani, tak jak żołnierze, w ramach zadaniowego czasu pracy. Potencjalne oszczędności z tego tytułu dla budżetu to ok. 400-500 tys. zł rocznie.

Płace cywilów na misjach bez poprawek Senatu

Senat przyjął bez poprawek ustawę, zgodnie z którą pracownicy kontyngentów wojskowych będą wynagradzani jak żołnierze, bez prawa do nadgodzin.

Ustawa zrównuje zasady rozliczania czasu pracy cywilnych pracowników wojska, którzy pracują w strefie działań wojennych, z żołnierzami zawodowymi. Oznacza to, że lekarze, psycholodzy, ratownicy medyczni i inni prawnicy kontyngentów nie będą już mogli odbierać dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny. Nie będą wobec nich stosowane zasady kodeksu pracy, bowiem czas pracy będzie zależał – tak jak u żołnierzy – od zadań służbowych.

Komplet Księgowych sfery budżetowej - 12 m-cy od dziś!

Okres rozliczeniowy będzie naliczany dla każdego pracownika indywidualnie od dnia jego zatrudnienia w kontyngencie, ponieważ z pracownikami przebywającymi w strefie działań wojennych umowa jest zawierana wyłącznie na czas określony do sześciu miesięcy.

Polecamy: Newsletter

Nowe regulacje wprowadzają też odmienne od kodeksu pracy normy w celu zapewnienia pracownikom cywilnym odpowiednich wymiarów wypoczynku, z wyjątkiem sytuacji związanych m.in. z zapewnieniem bezpieczeństwa jednostce wojskowej, ochroną zdrowia i życia ludzkiego.

Dziś cywile, którzy pracują w kontyngentach wojskowych, mają prawo do wynagrodzenia za nadgodziny,  ponieważ – podobnie jak w kraju – obowiązuje ich 40-godzinny tydzień pracy. Wykonywanie obowiązków służbowych w weekendy czy dłużej niż 8 godzin dziennie jest wliczane do godzin nadliczbowych. Obowiązujące ograniczenia związane z kodeksem pracy utrudniają właściwe działanie kontyngentów, a konieczność wypłacania nadgodzin powoduje poważne skutki finansowe. Inne zasady obowiązują żołnierzy służących na tych samych misjach. Wojskowi mają bowiem zadaniowy czas pracy, co oznacza, że nie przysługują im nadgodziny.

Projekt „Ustawy o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa” został przedłożony przez rząd, a przygotowany przez resort obrony narodowej.  Zgodnie z nowymi przepisami cywile na misjach będą zatrudniani, tak jak żołnierze, w ramach zadaniowego czasu pracy. Potencjalne oszczędności z tego tytułu dla budżetu to ok. 400-500 tys. zł rocznie.

Nowe przepisy nie będą dotyczyć tych pracowników wojska, z którymi nawiązano stosunek pracy przed dniem wejścia w życie znowelizowanej ustawy.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej

Polecamy: Forum

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

wojsko, żołnierze. Fot. Fotolia
wojsko, żołnierze. Fot. Fotolia

Klasyfikacja Budżetowa 2021129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama