reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > Powrót 41 sądów rejonowych

Powrót 41 sądów rejonowych

Nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych przywraca 41 zreorganizowanych sądów rejonowych. Po reformie dokonanej przez Jarosława Gowina były one wydziałami zamiejscowymi innych sądów.

W ciągu pół roku wróci 41 zreorganizowanych sądów. 15 lipca wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych. Projekt zmian w ustroju sądów powszechnych wniósł do Sejmu prezydent Bronisław Komorowski.

Nowela powstała jako odpowiedź na spór wywołany reorganizacją sądów rejonowych na przełomie 2012 i 2013 r. dokonaną przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. W życie weszło wtedy jego rozporządzenie, które spowodowało, że 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało wydziałami zamiejscowymi innych sądów rejonowych. Resort sprawiedliwości, znosząc małe sądy rejonowe, argumentował, że budżet państwa oszczędzi m.in. na pensjach prezesów tych sądów, którzy staną się szeregowymi sędziami.

Reforma wywołała jednak sprzeciw w lokalnych społecznościach. Przeciwko reorganizacji było też koalicyjne PSL, które poparło obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych, który miał przywrócić stan sprzed reformy Gowina. Obywatelską ustawę zawetował jednak prezydent, który skierował do Sejmu własny projekt zmian w ustroju sądów powszechnych, który pozwala ministrowi sprawiedliwości przywrócić większość zniesionych sądów rejonowych.

Według ustawy sąd rejonowy ma być powoływany dla obszaru zamieszkanego przez 50 tysięcy osób tam, gdzie rocznie wpływa minimum 5 tysięcy spraw. Sąd mógłby być także fakultatywnie utworzony dla obszaru zamieszkanego przez mniejszą liczbę ludności, ale pod tym samym warunkiem liczby wpływających spraw.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Polecamy: Komplet Nowoczesnych Księgowych dla księgowych sfery budżetowej

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama