Finansowanie pieczy zastępczej do zmiany
REKLAMA
REKLAMA
Piecza zastępcza – ważne zmiany
W dniu 8 września weszła w życie znowelizowana ustawa o pieczy zastępczej. Zmieni się przede wszystkim finansowanie pobytu dzieci w zakładach opiekuńczo-leczniczych, kontrola nad rodzinami zastępczymi oraz znaczenie samorządów.
REKLAMA
Oto najważniejsze zmiany w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej:
- Po zmianach pobyt dziecka w zakładzie opiekuńczo-leczniczym będzie finansował ten powiat, na terenie którego przyszło ono na świat. Jeżeli nie można ustalić powiatu właściwego ze względu na miejsce urodzenia dziecka, powinien to zrobić powiat, w którym siedzibę ma sąd orzekający o umieszczeniu dziecka w zakładzie opiekuńczo-leczniczym.
- Jeśli tylko wiek i stopień dojrzałości dziecka na to pozwalają, instytucje, które orzekają o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej powinny wziąć pod uwagę zdanie i potrzeby dziecka.
- Na uregulowanie prawnej sytuacji dziecka przebywającego w pieczy zastępczej będzie 18 miesięcy.
- Będzie zakaz rozdzielania nieletniej matki przebywającej w pieczy zastępczej od dziecka.
- Nowelizacja zakłada zmniejszenie - z 20 do 15 - liczbę rodzin objętych w tym samym czasie opieką jednego asystenta rodziny oraz podopiecznych koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej - z 30 do 15.
- Nowelizacja ustawy wprowadziła konieczność odnawiania co dwa lata opinii psychologa o predyspozycjach i motywacji do podjęcia funkcji rodziny zastępczej lub do prowadzenia rodzinnego domu dziecka oraz tzw. rekwalifikacji.
- Uchylono przepisy, zgodnie z którymi dochody dzieci przebywających w pieczy zastępczej (m.in. renty rodzinne i alimenty) przeznaczane były na ich utrzymanie. Obecnie środki te będą wypłacane bez dokonywania potrąceń.
- Zmiany upoważniają organy kontroli do podejmowania pilnych interwencji. Samorządy będą miały możliwość wstępu np. do rodziny zastępczej lub placówki opiekuńczej w ciągu całej doby, również w nocy, jednak tylko w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia dziecka.
Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Polecamy również w INFORRB: W którym kodzie wykazać wydatki na szkolenia pracowników instytucji pomocy społecznej
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA