UZP: kalkulator waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy
REKLAMA
REKLAMA
alkulator waloryzacyjny został opracowany przez Główny Urząd Statystyczny we współpracy z Urzędem Zamówień Publicznych i przedstawicielami grupy roboczej. Został on oparty na opublikowanym przez UZP w grudniu dokumencie poświęconym klauzulom waloryzacyjnym w sektorze budownictwa. Kalkulator umożliwia automatyczne wyliczenie wynagrodzenia po dokonanej waloryzacji przy zastosowaniu jednowskaźnikowej klauzuli zawartej w tym opracowaniu.
REKLAMA
UZP: kalkulator waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy
REKLAMA
Zgodnie z zaproponowanymi w dokumencie „Klauzule waloryzacyjne dla sektora budownictwa” postanowieniami umownymi dotyczącymi waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy przy jednym wskaźniku, waloryzacja będzie odbywać się w oparciu o wskaźnik cen produkcji budowlano-montażowej (dla jednej z pozycji) publikowany przez Główny Urząd Statystyczny w Dziedzinowej Bazie Wiedzy.
Aby wyliczyć należną kwotę waloryzacji wynagrodzenia, wystarczy wprowadzić do kalkulatora kilka podstawowych parametrów, a więc: • Pozycję wyszczególnioną w ramach wskaźnika cen produkcji budowlano-montażowej • Wartość stałego współczynnika obrazującą część wynagrodzenia, które nie podlega waloryzacji (element niewaloryzowany); • miesiąc i rok początkowy; • miesiąc i rok końcowy; • wartość kontraktu.
Na podstawie wprowadzonych danych kalkulator automatycznie wylicza wartość kontraktu z uwzględnieniem waloryzacji.
Kalkulator jest dostępny pod TYM ADRESEM.
UZP poinformował również, że trwają prace nad drugim kalkulatorem, który uwzględniać będzie koszyki waloryzacyjne, które zostały zaproponowane w przywołanym opracowaniu.
Przesłanki do waloryzacji umów na roboty budowlane, usługi lub dostawy uregulowane zostały w ustawie z 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, która obowiązuje od 10 listopada br. Dokument ten wprowadził zmiany w Prawie zamówień publicznych nakładając na zamawiającego obowiązek wprowadzenia zasad waloryzacji kontraktów budowlanych w przypadku umów zawieranych na okres dłuższy niż sześć miesięcy. Klauzule waloryzacyjne dotyczące zmiany wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy, w przypadku zmiany ceny materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia mogą być też stosowane w przypadku kontraktów zawieranych na czas krótszy niż pół roku.
REKLAMA
REKLAMA