Wspólne ubieganie się o zamówienie publiczne
REKLAMA
REKLAMA
Możliwość ubiegania się o udzielenie zamówienia przez wykonawców występujących wspólnie niesie ze sobą korzyści dla wszystkich stron postępowania. Pozwala zwiększyć kręg potencjalnych oferentów, włączając mniejsze podmioty, które często same nie byłyby w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez zamawiającego. To z kolei często przekłada się na uzyskanie korzystniejszych ofert i bardziej racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi.
REKLAMA
Wspólne ubieganie się o zamówienie publiczne
REKLAMA
W ustawie - Prawo zamówień publicznych obowiązuje generalna zasada równego traktowania wykonawców indywidualnych oraz tych, którzy występują w postępowaniu wspólnie. Zasada ta dopuszcza jednak pewne wyjątki, które mają ochronić interesy wykonawców lub zamawiającego. Część z nich została określona wprost, inne natomiast mogą być wprowadzane do danego postępowania, jeżeli będzie to uzasadnione charakterem zamówienia i proporcjonalne do jego przedmiotu.
Pierwszym wyjątkiem od ogólnej zasady równego traktowania wykonawców jest konieczność ustanowienie pełnomocnika, który będzie reprezentował wykonawców w danym przetargu. Umocowanie takie może obejmować dodatkowo prawo do zawarcia umowy w sprawie zamówienia, jednak nie jest to obligatoryjne.
(…)
Rafał Frankiewicz
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.