REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strony miały interes prawny wnosząc odwołanie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

REKLAMA

Zatwierdzenie wyników konkursu stanowi czynność organizatora konkursu, wobec której mogą być stosowane środki ochrony prawnej

 

REKLAMA

 

ORZECZENIE

Zamawiający zorganizował konkurs na koncepcję systemu informatycznego. Nagrodą było zaproszenie do udziału w postępowaniu na budowę oraz wdrożenie systemu w trybie z wolnej ręki. Po wyborze zwycięzcy dwaj uczestnicy wnieśli protesty. Jeden oprotestował uniemożliwienie mu wykonania fotokopii złożonych prac, drugi zarzucał przyznanie mu niewłaściwej liczby punktów. Zamawiający oddalił protesty, więc firmy odwołały się do prezesa UZP.

REKLAMA

Zespół arbitrów unieważnił postępowanie z powodu wady uniemożliwiającej zawarcie ważnej umowy. Wskazał, że regulamin konkursu był nieprecyzyjny, a przedmiot konkursu nie był tożsamy z nagrodą. Zakres konkursu określa art. 110 prawa zamówień publicznych (Dz.U. z 2006 r. nr 164, poz. 1163 z późn. zm. - dalej p.z.p.) i dotyczy dzieła niematerialnego, natomiast dostawa sprzętu - przedmiotów materialnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na rozstrzygnięcie skargi wnieśli zamawiający i prezes UZP. Zamawiający wskazał, że przepis, na którym oparli się arbitrzy unieważniając postępowanie (art. 191 ust. 3 p.z.p.), dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia, a nie konkursu. Natomiast prezes UZP zarzucił arbitrom naruszenie art. 179 ust. 1b p.z.p., z którego wynika, że środki ochrony nie przysługują wobec rozstrzygnięcia sądu konkursowego w zakresie oceny prac konkursowych oraz wyboru najlepszych prac. Wskazywał, że skargi wniosły podmioty, które nie miały interesu prawnego w uzyskaniu zamówienia (art. 179 ust. 1 p.z.p.).

Sąd Okręgowy uznał skargi za zasadne i zmienił orzeczenie w ten sposób, że oddalił odwołania. Wskazał, że brak możliwości wnoszenia odwołań wobec rozstrzygnięć sądu konkursowego nie wyłącza prawa ich wnoszenia na czynności kierownika organizatora konkursu, bo to on sprawuje nadzór nad sądem konkursowym. Zatwierdzenie wyników stanowi czynność organizatora konkursu, wobec której mogą być stosowane środki ochrony prawnej. Sąd za nietrafny uznał zarzut zaniechania odrzucenia odwołań wobec niewykazania interesu prawnego (naruszenia przez arbitrów art. 179 ust. 1 p.z.p.). Nie można braku interesu prawnego upatrywać jedynie w tym, że odwołania zmierzały do obejścia zakazu wnoszenia odwołań na rozstrzygnięcia sądu konkursowego.

Sąd wskazał, że unieważnienie konkursu z powodu wady uniemożliwiającej zawarcie umowy jest możliwe w przypadku konkursów, w których nagrodą jest zaproszenie do postępowania o udzielenie zamówienia. Tylko wtedy może wystąpić okoliczność uniemożliwiająca zawarcie umowy. Wadą uniemożliwiającą jej zawarcie jest niemożność wyboru najkorzystniejszej oferty. Stwierdzenie arbitrów, że postanowienia regulaminu były nieprecyzyjne nie może być podstawą uznania, że w przyszłości nie będzie możliwe zawarcie umowy. Podobnie niezasadny był zarzut niezgodność przedmiotu konkursu z przedmiotem nagrody przewidzianej w konkursie.

Sąd Okręgowy w Warszawie, sygn. akt V Ca 149/07

SPECJALNY SPOSÓB UDZIELANIA ZAMÓWIENIA

Co to jest konkurs

Konkurs jest przyrzeczeniem publicznym, w którym przez publiczne ogłoszenie zamawiający przyrzeka nagrodę za wykonanie i przeniesienie prawa do wybranej przez sąd konkursowy pracy konkursowej.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

REKLAMA

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

REKLAMA