Zamawiający powinien wezwać do uzupełnienia dokumentacji
REKLAMA
REKLAMA
ORZECZENIE
REKLAMA
Urząd Dozoru Technicznego w Warszawie w przetargu na dostawę wyposażenia pomiarowo-badawczego wybrał ofertę firmy Hahn+Kolb Polska. Wykluczona z przetargu firma Merazet oprotestowała wyniki przetargu. Zarzuciła, że jej wykluczenie było niezgodne z prawem, a zwycięska oferta powinna być odrzucona za niezgodność ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia.
REKLAMA
Zamawiający uwzględnił protest, ale tylko w części dotyczącej wykluczenia Merazet. Zobowiązał się do powtórzenia czynności oceny ofert. Merazet wniósł jednak odwołanie do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, domagając się nakazania zamawiającemu odrzucenia wybranej oferty.
Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) uwzględniła odwołanie. Wskazała, że potwierdził się zarzut dotyczący niedopełnienia przez zamawiającego obowiązku wezwania wykonawców, którzy nie złożyli oświadczeń lub dokumentów do ich uzupełnienia. Arbitrzy podkreślili, że postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego ma charakter sformalizowany, zatem wezwanie do uzupełnienia brakujących dokumentów jest czynnością, której zamawiający nie może pominąć. Z tego powodu zamawiający musi powtórnie dokonać oceny ofert.
Natomiast błąd zamawiającego nie może być przyczyną unieważnienia postępowania.
Sygn. akt KIO/UZP 1447/07
EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA
ewa.graczewska-ivanova@infor.pl
OPINIA
KAMILA PODWAPIŃSKA
prawnik, wykładowca Podyplomowego Studium Zamówień Publicznych UW
Posłużenie się przez ustawodawcę w art. 26 ust. 3 p.z.p. zwrotem - zamawiający wzywa - spowodowało nałożenie na zamawiającego obowiązku każdorazowego wezwania wykonawców do uzupełnienia dokumentów, w przypadku zaistnienia przesłanek wskazanych w tym artykule. Bezsprzeczne jest, że zaniechanie dopełnienia wskazanego obowiązku nie stanowi wady postępowania uniemożliwiającej zawarcie ważnej umowy. Słusznie wskazała KIO, że zamawiający powinien wezwać wykonawcę do uzupełnienia dokumentów przy dokonywaniu ponownej oceny ofert.
REKLAMA
REKLAMA