REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przetargi na nieruchomości rolne Skarbu Państwa są jawne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
EGI
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy uczestnik przetargu pisemnego po ogłoszeniu wyników (zwłaszcza w sytuacji, gdy przegrał) może zapoznać się z dokumentacją przetargową: protokołem postępowania oraz z ofertami złożonymi przez pozostałych uczestników? Do kogo powinien się zwrócić uczestnik przetargu pisemnego w razie wykrycia nieprawidłowości w zakresie procedury przetargowej, i w jakim trybie?

REKLAMA

W przypadku przetargów nieograniczonych ustnych (tzw. licytacji) cały proces związany ze sprzedażą nieruchomości rolnych z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa jest jawny. Przetarg ogłasza się w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości co najmniej na 14 dni przed rozpoczęciem przetargu nieograniczonego. Na licytację, oprócz jej uczestników, może przyjść każdy, również osoba niebiorąca udziału w przetargu. Tym samym w trakcie trwania przetargu i po jego zakończeniu każda z osób obecnych posiada dostęp do informacji (informacji publicznej), kto i za jaką cenę nabył daną nieruchomość. Natomiast Agencja, zgodnie z art. 5 ustawy o dostępie do informacji publicznych, z uwagi na ochronę prywatności osób fizycznych niebędących osobami publicznymi, nie udziela takich informacji osobom trzecim (nieuczestniczącym w przetargu), gdyż informacje o tym, kto i za ile nabył konkretną nieruchomość, nie podlegają ujawnieniu.

REKLAMA

W przypadku przetargu ofertowego, zgodnie z par. 18 rozporządzenia ministra Skarbu Państwa z dnia 1 sierpnia 2003 r. w sprawie szczegółowego trybu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej skarbu państwa i ich części składowych, warunków rozkładania ceny sprzedaży na raty oraz stawek szacunkowych gruntów (Dz.U. z 2003 r. nr 140, poz. 1350), z jawności wyłączone zostały czynności określone w par. 21 pkt 1 wymienionego rozporządzenia. Zgodnie z tymi przepisami ocena ofert należy do części niejawnej przetargu, których to czynności dokonuje komisja przetargowa. Wśród czynności, o których mowa we wspomnianym par. 21 pkt 1, jest m.in. zaoferowana cena. Ze zrozumiałych względów uczestnik przetargu nie może mieć wiedzy odnośnie do oferty konkurencyjnej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami uczestnik przetargu nie może zapoznać się z tą częścią protokołu, która zawiera wniosek w sprawie wyboru najkorzystniejszej oferty (m.in. dane kto i za ile nabył nieruchomość). Jawność przetargu ofertowego kończy się w momencie otwierania kopert z ofertami. Wniosek komisji w sprawie wyboru najkorzystniejszej oferty podlega zatwierdzeniu przez organizatora przetargu (dyrektora oddziału terenowego Agencji lub prezesa Agencji). Po zakończeniu przetargu każdy uczestnik otrzymuje z Agencji informację o tym, czy jego oferta została wybrana czy nie.

W razie wątpliwości co do poprawności procedury przetargowej uczestnik przetargu może złożyć skargę do prezesa Agencji. W razie stwierdzenia, że czynności przetargowe zostały dokonane w sposób sprzeczny z obowiązującymi przepisami, których naruszenie miało wpływ na wynik przetargu, prezes Agencji zarządza powtórzenie czynności przetargowych lub unieważnia przetarg. Jeśli w wyniku kontroli całego procesu związanego z przetargiem zostanie wykryte naruszenie prawa, to agencja może nawet wystąpić do sądu o unieważnienie zawartego aktu notarialnego o nabycie nieruchomości.

Przy sprzedaży nieruchomości z zasobu WRSP nie mają zastosowania przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych, gdzie jawne jest wszystko na każdym etapie postępowania przetargowego. Należy też dodać, że od 14 marca 2007 r. nadzór nad Agencją Nieruchomości Rolnych sprawuje minister właściwy do spraw rozwoju wsi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PAWEŁ KOZYRA

Ministerstwo Skarbu Państwa

EGI

PODSTAWA PRAWNA

• Par. 18 i par 21 pkt 1 rozporządzenia ministra skarbu państwa z 1 sierpnia 2003 r. w sprawie szczegółowego trybu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa i ich części składowych, warunków rozkładania ceny sprzedaży na raty oraz stawek szacunkowych gruntów (Dz.U. z 2003 r. nr 140, poz. 1350).

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

REKLAMA

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

REKLAMA