REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki udziału w przetargu powinny być określone precyzyjnie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Grączewska-Ivanova
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przy ocenie doświadczenia wykonawców można uwzględnić roboty, które są porównywalne pod względem skali i ich wartości do przedmiotu umowy.

REKLAMA

Gmina Iława w przetargu na budowę kanalizacji sanitarnej wybrała ofertę złożoną przez konsorcjum. Inny wykonawca - Ekolobud - nie zgodził się z rozstrzygnięciem przetargu i wniósł protest. Zarzucił zamawiającemu, że zaniechał wykluczenia z postępowania zwycięskiego konsorcjum, choć nie spełniało ono warunków udziału w postępowaniu. Z postanowień specyfikacji wynikało, że w przetargu mogą uczestniczyć tylko wykonawcy, którzy udokumentują należyte i rzetelne wykonanie co najmniej jednego zamówienia obejmującego roboty w zakresie będącym przedmiotem toczącego się postępowania. Zdaniem Ekolobud wykonawcy powinni więc udokumentować wykonanie co najmniej jednej kanalizacji sanitarnej o długości co najmniej 18 tys. m, gdyż taki był przedmiot postępowania zorganizowanego przez gminę. Wybrane konsorcjum nie spełniło tego warunku, bo wykonało tylko kanalizację o długości 14 tys. m. Również inna inwestycja konsorcjum o długości 16 tys. m nie powinna być brana pod uwagę, bo wciąż była w trakcie realizacji.

REKLAMA

Zamawiający oddalił protest, podkreślając, że za przedmiot umowy nie należało uznawać długości wykonanej sieci sanitarnej, gdyż nie jest to adekwatny miernik wykazania się doświadczeniem zawodowym.

Przedsiębiorca nie zgodził się z taką argumentacją i wniósł odwołanie do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Zespół arbitrów wskazał, że zamawiający, oceniając doświadczenie konsorcjum, nie powinien brać pod uwagę robót, które nie zostały zakończone, bo nieznany był ich wynik. Wbrew wywodom zamawiającego, zdaniem arbitrów, długość wykonywanej kanalizacji ma znaczenie przy ocenie doświadczenia zawodowego, bo świadczy o potencjale i możliwościach wykonania inwestycji o określonej skali. Zamawiający niejednoznacznie wskazał w specyfikacji sposobu oceny spełnienia warunku doświadczenia zawodowego, będącego przedmiotem niniejszego postępowania. Biorąc jednak pod uwagę skalę i wartość wykazanych robót, zespół arbitrów uznał, że wykazane przez konsorcjum roboty są porównywalne i można uznać, że mieściły się w zakresie będącym przedmiotem umowy, a więc spełniały wymagania specyfikacji. Z tego powodu arbitrzy oddalili odwołanie.

Sygn. akt UZP/ZO/0-940/07

Ewa Grączewska-Ivanova

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Piotr Trębicki

radca prawny z Kancelarii Gessel

To odważne i mądre orzeczenie arbitrów. W zasadzie arbitrzy częściowo zastąpili zamawiającego, kształtując niejasne znaczenie specyfikacji. Jednak wiele bym dał, aby taka linia orzecznicza w zakresie zdolności podmiotowej wykonawców, zwłaszcza w ocenianiu nabytego przez nich doświadczenia, stała się linią obowiązującą. Nikt rozsądny nie ma wątpliwości, że firma świadcząca usługi w zakresie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, która potrafiła należycie wykonać sieć wodociągową o długości 14 czy 16 tys. m, będzie potrafiła wykonać także sieć o długości 18 tys. m. Arbitrzy ukrócili tym samym śmiałą próbę wykonawcy, chcącego podstępnie zdobyć zamówienie, składając przecież mniej korzystną ofertę.

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

REKLAMA

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

REKLAMA