REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zamawiający może żądać tylko niezbędnych dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Grączewska-Ivanova
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dokumenty potwierdzające należyte wykonanie robót muszą odnosić się do zrealizowanej przez wykonawcę inwestycji.

 

ORZECZENIE

Zamawiający - Jarocin Sport - zorganizował przetarg na przebudowę boiska piłkarskiego. Firma Polcourt najpierw oprotestowała treść specyfikacji przygotowanej przez zamawiającego, a potem odwołała się do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Zarzuciła zamawiającemu naruszenie zasady równego traktowania wykonawców poprzez określenie takich warunków udziału w postępowaniu, które utrudniają dostęp innym przedsiębiorcom do uzyskania kontraktu.

Zespół arbitrów uznał, że odwołanie zasługuje na uwzględnienie, a całe postępowanie musi zostać unieważnione. Zamawiający naruszył bowiem rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 2006 roku w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawców (Dz.U. nr 87, poz. 605), żądając przedłożenia certyfikatu FIFA 2 Stars na dowód tego, że przedsiębiorca wykonał profesjonalną nawierzchnię wykazaną w wykazie robót budowlanych. Zgodnie z art. 25 ust. 1 prawa zamówień publicznych (Dz.U. z 2006 r. nr 164, poz. 1163 z późn. zm. - dalej p.z.p.) zamawiający może żądać od wykonawców wyłącznie dokumentów lub oświadczeń niezbędnych do przeprowadzenia postępowania, potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu. Przy czym dokumenty potwierdzające należyte wykonanie robót muszą odnosić się do zrealizowanej przez wykonawcę inwestycji. Żądanie natomiast certyfikatu FIFA 2 Stars z dowolnego boiska na nawierzchnię z trawy sztucznej stanowi dowód, że nawierzchnia na danym obiekcie osiąga wymagane standardy, natomiast nie potwierdza należytego wykonania robót.

Zamawiający ponadto nie przedstawił zdaniem arbitrów dowodów potwierdzających zasadność żądania certyfikatu FIFA 2 Stars ani też nie wskazał przepisów, z których wynikałby obowiązek żądania tego dokumentu. Żądanie dokumentów niewymienionych w rozporządzeniu, niemających uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa stanowi naruszenie podstawowej zasady prowadzenia postępowania w sposób gwarantujący zachowanie uczciwej konkurencji, określonej w art. 7 ust. 1 p.z.p. - podkreślili arbitrzy. Ich zdaniem zamawiający nie udowodnił, dlaczego tylko wykonawcy, którzy mogą wykazać się realizacją inwestycji ze sztuczną trawą, która otrzymała certyfikat FIFA 2 Stars, są wyłącznie zdolni wykonać zamówienie. Oznacza to, że warunek udziału wykonawców w postępowania w zakresie wykazania certyfikatu FIFA 2 Stars zawężał w sposób nieuzasadniony krąg wykonawców, którzy mogą ubiegać się o udzielenie zamówienia. To powoduje, że postepowanie było obciążone wadą uniemożliwiającą zawarcie ważnej umowy w sprawie udzielenia zamówienia publicznego.

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

OPINIA

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przemysław Wierzbicki, adwokat z kancelarii Smolarek, Rogala, Caban - Adwokaci i Radcowie Prawni

PRZEMYSŁAW WIERZBICKI

adwokat z kancelarii Smolarek, Rogala, Caban - Adwokaci i Radcowie Prawni

Istotą orzeczenia jest wskazanie, iż dokumenty potwierdzające spełnianie warunków udziału w postępowaniu powinny odnosić się do zrealizowanych przez wykonawcę inwestycji. Skoro zatem przedmiotem przetargu jest wykonanie boiska piłkarskiego o sztucznej nawierzchni, to potwierdzeniem tego nie może być informacja o spełnianiu określonej normy przez stadion, na którym zainstalowano sztuczną nawierzchnię. Żądane informacje o normie stadionowej odnoszą się przecież do całego stadionu, a nie do samej nawierzchni. W mojej ocenie, przesłanie, jakie wynika z tego wyroku, jest słuszne, gdyż w opisanym sporze mieliśmy do czynienia z próbą ograniczenia konkurencji.

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe limity temperatur w pracy od 2027 roku. Co zmieni projekt rozporządzenia MRPiPS?

Od 1 stycznia 2027 r. pracodawców czekają nowe obowiązki w związku z temperaturą w miejscu pracy. Projekt rozporządzenia MRPiPS przewiduje wprowadzenie maksymalnych limitów temperatur zarówno w pomieszczeniach, jak i przy pracach na otwartej przestrzeni.

Likwidacja szkół a prawo nauczycieli do odprawy

Nadchodzi niż demograficzny, a wraz z nim problemy w systemie edukacji. Wiele placówek nie będzie mogło w przyszłym roku szkolnym kontynuować działalności, a inne będą musiały ograniczyć jej rozmiary. To oczywiście bezpośrednio wpłynie na sytuację nauczycieli.

Pilotaż skróconego czasu pracy 2025. Można uzyskać do 1 mln zł wsparcia na wdrożenie w organizacji [Nabór wniosków od 14 sierpnia 2025]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło zasady udziału w pilotażu skróconego czasu pracy. Nabór wniosków rozpocznie się 14 sierpnia 2025 roku. Pracodawcy mogą uzyskać do 1 mln zł wsparcia.

Dzień Ojca 2025: Coraz więcej ojców korzysta z urlopów rodzicielskich i ojcowskich

Z okazji Dnia Ojca ( 23 czerwca) przypominamy, że tata – podobnie jak mama – ma prawo do urlopu po narodzinach dziecka. Ojcowie coraz chętniej korzystają z przysługujących im świadczeń: urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego (po 14 tygodniach) i rodzicielskiego. Komu i kiedy przysługuje zasiłek? Ile trwa urlop?

REKLAMA

ZUS otwarty 20 czerwca 2025 r. – placówki i infolinia czynne do godz. 15:00

Choć 20 czerwca wiele osób planuje urlop po czwartkowym święcie Bożego Ciała, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zmienia trybu pracy. Tego dnia wszystkie placówki ZUS będą funkcjonować normalnie – jak w każdy roboczy piątek. Infolinia będzie działać krócej, gdyż do godz. 15:00.

Renta wdowia 2025: terminy wypłat, kiedy decyzja o przyznaniu lub odmowie. Kluczowa data to 1 lipca 2025 r.

Już 1 lipca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wysyłkę decyzji w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej. Jest to kluczowa data, gdyż część uprawnionych otrzyma wtedy świadczenie. Jak poinformował na swojej stronie internetowej ZUS pozostałe terminy wypłaty renty wdowiej to: 6-go, 10-go, 15-go, 20-go i 25-go dnia miesiąca.

Zmiana terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop [PROJEKT MRPiPS z 10 czerwca 2025]

W środę, 11 czerwca 2025 r. do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Projekt zakłada m.in. zmianę przepisów dotyczących wypłaty ekwiwalenty za urlop.

Podwyżki pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw [STAWKI]

30 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane rozporządzenie podwyższające kwoty minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Rozporządzenie koryguje także katalog stanowisk.

REKLAMA

Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego. Co powinna zawierać?

Kodeks pracy reguluje m.in. kwestie dotyczące zatrudniania pracowników młodocianych. Młodocianym jest osoba, która ukończyła 15 lat, ale ma poniższej 18 lat. Co powinna zawierać umowa w celu przygotowania zawodowego?

ZFŚS: Do 31 maja 2025 r. pracodawcy muszą przekazać 75% odpisu – co warto wiedzieć?

Do 31 maja 2025 r. pracodawcy mają czas na przekazanie 75 proc. odpisu na na rachunek bankowy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Kto ma obowiązek tworzenia ZFŚS? Jak nalicza się odpisy podstawowe?

REKLAMA