Kwestionowanie wysokości proponowanego wynagrodzenia ryczałtowego
REKLAMA
REKLAMA
Czy zamawiający może zakwestionować wysokość zaproponowanego przez wykonawcę wynagrodzenia ryczałtowego?
W przypadku zamówień na roboty budowlane przewidziane są dwie formy wynagrodzenia wykonawcy, tj. wynagrodzenie kosztorysowe i ryczałtowe. W przypadku tego pierwszego rodzaju wynagrodzenia, wykonawca w swojej ofercie wskazuje za jaką cenę wykona poszczególne pozycje przewidziane w kosztorysie wykonawcy. Czyli dla przykładu wskazuje, że za zakup kafelek podłogowych zapłaci 20 zł za sztukę itd. Suma cen wskazanych za poszczególne pozycje w kosztorysie wykonawcy, stanowi wynagrodzenie wykonawcy. Ten rodzaj wynagradzania jest bardzo często stosowany przez zamawiającego, gdyż ułatwia mu znacząco kontrolę, czy zaproponowana przez wykonawcę kwota wynagrodzenia jest rażąco niska. Rzadziej stosowany jest przez zamawiającego drugi rodzaj wynagrodzenia w postaci wynagrodzenia ryczałtowego, gdyż wykonawca wyłącznie podaje w swojej ofercie jedną kwotę, za którą ma zamiar zrealizować całe zamówienie, bez wskazania cen za poszczególne pozycje. Zazwyczaj jednak pomimo, braku obowiązku ustosunkowywania się do poszczególnych pozycji kosztorysu wykonawcy, kosztorys ten stanowi załączniki do oferty, tak aby wykonawca mógł ocenić jakie roboty są planowane oraz oszacować ich koszt i swój zysk. Powstaje często jednak wątpliwość w przypadku wynagrodzenia ryczałtowego, w szczególności, gdy cena wskazana przez wykonawcę, jest zagadkowo niska, czy zamawiający może zakwestionować wysokość tego wynagrodzenia opierając się właśnie na kosztorysie wykonawcy, który stanowi załącznik do złożonej oferty? Przecież kosztorys określa jaki zakres robót winien zostać wykonany i osoba, która nie ma wiedzy specjalistycznej co do oszacowania wszystkich kosztów związanych z tymi robotami, może stwierdzić, iż koszt tych robót powinien być większy niż zaproponowana przez wykonawcę cena.
REKLAMA
Redakcja poleca: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
REKLAMA
Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 7 lipca 2015 r., sygn. akt: KIO 1314/15 ( LEX nr 1813401) odpowiedziała na powyższe pytanie i przesądziła, że: „trudno uznać, że zamawiający przyjmując cenę ryczałtową w postępowaniu o udzielenie zamówienia, nie ma prawa czy możliwości zweryfikowania nakładów i kosztów wykazanych przez wykonawcę w kosztorysie wykonawczym, w sytuacji, gdy zamawiający zastrzegł, że kosztorys stanowi treść oferty.”
Wynika z powyższego, że zamawiający może kontrolować zaproponowane przez wykonawcę wynagrodzenie ryczałtowe, jeżeli w ofercie przewidzi, że jej załącznikiem jest kosztorys wykonawcy. Co też wielokrotnie budziło zdziwienie po stronie wykonawców, którzy celowo zaniżali swoje ceny, aby wygrać przetarg. Uważam, że powyższe rozwiązanie jest słuszne, gdyż w przeciwnym razie, zamawiający utraciłby kontrolę nad złożonym przez wykonawców ofertami. Co też mogłoby prowadzić do nadużyć ze strony nierzetelnych wykonawców oraz wpłynąć negatywnie na jakość realizowanych robót.
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.