REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przetargi na uzbrojenie nie mogą być jawne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

REKLAMA

Resort spraw wewnętrznych i Urząd Zamówień Publicznych nie mogą porozumieć się co do zakresu obowiązywania tajemnicy służbowej w zamówieniach publicznych.

Prace legislacyjne nad projektem nowelizacji prawa zamówień publicznych opóźniają się z powodu rozbieżności w sprawie zakresu wyłączenia stosowania przepisów o zamówieniach. Kontrowersje dotyczą przede wszystkim kontraktów objętych tajemnicą służbową. Komitet Stały Rady Ministrów zalecił więc skierowanie projektu do rozpatrzenia przez Komisję Prawniczą. Następnie trafi on na posiedzenie Rady Ministrów.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce, aby wyłączeniu podlegały wszystkie zamówienia niejawne w rozumieniu ustawy o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. z 1999 r. nr 11, poz. 95 z późn. zm.), a więc również te objęte tajemnicą służbową. Natomiast Urząd Zamówień Publicznych uważa, że taki zakres wyłączenia jest zbyt szeroki.

Teraz co prawda nie stosuje się prawa zamówień publicznych do kontraktów objętych tajemnicą służbową, ale tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione istotnym interesem publicznym lub istotnym interesem państwa.

Zamówienia niejawne

- Zamówienia niejawne należy wyłączyć spod ustawy Prawo zamówień publicznych. Przemawiają za tym także inne przepisy polskiego prawa, obligujące do przestrzegania zasad ochrony tajemnicy również służbowej - wyjaśnia Wioletta Paprocka, rzecznik prasowy MSWiA.

- Jeżeli jeden przepis nakazuje zachować w tajemnicy informacje niejawne oznaczone klauzulą poufne lub zastrzeżone, które nie są tajemnicą państwową, to inny przepis z tego samego systemu prawa nie może nakazać ujawnienia tych informacji np. poprzez zamieszczanie ogłoszenia o przetargu lub umożliwienia wglądu w dokumentację przetargową osobom nieuprawnionym do dostępu do informacji niejawnych - wskazuje Wioletta Paprocka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem MSWiA za ich propozycją przemawia oryginalne brzmienie dyrektyw unijnych.

Tajemnica państwowa

- Urząd Zamówień Publicznych nie podziela poglądu prezentowanego przez MSWiA w zakresie brzmienia przepisu dotyczącego wyłączenia stosowania prawa zamówień publicznych przy zamówieniach objętych tajemnicą państwową. W mojej ocenie, zmiana zaproponowana przez MSWiA jest zbyt daleko idąca i nie do końca znajduje odzwierciedlenie w zapisach dyrektyw unijnych. Czekamy zatem na opinię Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej co do zgodności propozycji MSWiA z prawem unijnym - mówi Jacek Sadowy, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Sprawa jest bardzo delikatna, dlatego że nieprawidłowe sformułowanie przepisu może spowodować, że Komisja Europejska uzna naszą regulację za niegodną z prawem unijnym. Poza tym przy zbyt szerokim zakresie wyłączeń istnieje niebezpieczeństwo, że poza ustawą będą przydzielane kontrakty, których szczegóły nie mają istotnego znaczenia dla bezpieczeństwa państwa.

Bezpieczeństwo policjantów

Rzeczywistym autorem pomysłu wyłączenia spod rygorów ustawy zamówień niejawnych jest Komenda Główna Policji. MSWiA popierało tylko stanowisko Komendy. Policja uzasadnia swe stanowisko kwestią bezpieczeństwa policjantów.

- Za wprowadzeniem zaproponowanej przez KGP zmiany umożliwiającej wyłączenie spod procedur p.z.p. zamówień objętych nie tylko tajemnicą państwową, ale też tajemnicą służbową - jako zamówień niejawnych - przemawia potrzeba ochrony życia i zdrowia funkcjonariuszy policji, m.in. poprzez nieujawnianie informacji o szczegółach wyposażenia bojowego policjantów, stosowanych środkach techniki operacyjnej - wyjaśnia Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.

Jako przykład wskazuje dokonywanie zakupów specjalistycznego sprzętu i wyposażenia, np. dla funkcjonariuszy komórek antyterrorystycznych.

- Zastrzeżone są informacje dotyczące specjalistycznego wyposażenia funkcjonariuszy ze względu na ich bezpieczeństwo. Chodzi o to, by nie dopuścić do ujawnienia liczby funkcjonariuszy wydziałów bojowych - dodaje Krzysztof Hajdas.

 

 


Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

REKLAMA

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

REKLAMA