REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przetargi na uzbrojenie nie mogą być jawne

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

REKLAMA

Resort spraw wewnętrznych i Urząd Zamówień Publicznych nie mogą porozumieć się co do zakresu obowiązywania tajemnicy służbowej w zamówieniach publicznych.

Prace legislacyjne nad projektem nowelizacji prawa zamówień publicznych opóźniają się z powodu rozbieżności w sprawie zakresu wyłączenia stosowania przepisów o zamówieniach. Kontrowersje dotyczą przede wszystkim kontraktów objętych tajemnicą służbową. Komitet Stały Rady Ministrów zalecił więc skierowanie projektu do rozpatrzenia przez Komisję Prawniczą. Następnie trafi on na posiedzenie Rady Ministrów.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce, aby wyłączeniu podlegały wszystkie zamówienia niejawne w rozumieniu ustawy o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. z 1999 r. nr 11, poz. 95 z późn. zm.), a więc również te objęte tajemnicą służbową. Natomiast Urząd Zamówień Publicznych uważa, że taki zakres wyłączenia jest zbyt szeroki.

Teraz co prawda nie stosuje się prawa zamówień publicznych do kontraktów objętych tajemnicą służbową, ale tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione istotnym interesem publicznym lub istotnym interesem państwa.

Zamówienia niejawne

- Zamówienia niejawne należy wyłączyć spod ustawy Prawo zamówień publicznych. Przemawiają za tym także inne przepisy polskiego prawa, obligujące do przestrzegania zasad ochrony tajemnicy również służbowej - wyjaśnia Wioletta Paprocka, rzecznik prasowy MSWiA.

- Jeżeli jeden przepis nakazuje zachować w tajemnicy informacje niejawne oznaczone klauzulą poufne lub zastrzeżone, które nie są tajemnicą państwową, to inny przepis z tego samego systemu prawa nie może nakazać ujawnienia tych informacji np. poprzez zamieszczanie ogłoszenia o przetargu lub umożliwienia wglądu w dokumentację przetargową osobom nieuprawnionym do dostępu do informacji niejawnych - wskazuje Wioletta Paprocka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem MSWiA za ich propozycją przemawia oryginalne brzmienie dyrektyw unijnych.

Tajemnica państwowa

- Urząd Zamówień Publicznych nie podziela poglądu prezentowanego przez MSWiA w zakresie brzmienia przepisu dotyczącego wyłączenia stosowania prawa zamówień publicznych przy zamówieniach objętych tajemnicą państwową. W mojej ocenie, zmiana zaproponowana przez MSWiA jest zbyt daleko idąca i nie do końca znajduje odzwierciedlenie w zapisach dyrektyw unijnych. Czekamy zatem na opinię Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej co do zgodności propozycji MSWiA z prawem unijnym - mówi Jacek Sadowy, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Sprawa jest bardzo delikatna, dlatego że nieprawidłowe sformułowanie przepisu może spowodować, że Komisja Europejska uzna naszą regulację za niegodną z prawem unijnym. Poza tym przy zbyt szerokim zakresie wyłączeń istnieje niebezpieczeństwo, że poza ustawą będą przydzielane kontrakty, których szczegóły nie mają istotnego znaczenia dla bezpieczeństwa państwa.

Bezpieczeństwo policjantów

Rzeczywistym autorem pomysłu wyłączenia spod rygorów ustawy zamówień niejawnych jest Komenda Główna Policji. MSWiA popierało tylko stanowisko Komendy. Policja uzasadnia swe stanowisko kwestią bezpieczeństwa policjantów.

- Za wprowadzeniem zaproponowanej przez KGP zmiany umożliwiającej wyłączenie spod procedur p.z.p. zamówień objętych nie tylko tajemnicą państwową, ale też tajemnicą służbową - jako zamówień niejawnych - przemawia potrzeba ochrony życia i zdrowia funkcjonariuszy policji, m.in. poprzez nieujawnianie informacji o szczegółach wyposażenia bojowego policjantów, stosowanych środkach techniki operacyjnej - wyjaśnia Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.

Jako przykład wskazuje dokonywanie zakupów specjalistycznego sprzętu i wyposażenia, np. dla funkcjonariuszy komórek antyterrorystycznych.

- Zastrzeżone są informacje dotyczące specjalistycznego wyposażenia funkcjonariuszy ze względu na ich bezpieczeństwo. Chodzi o to, by nie dopuścić do ujawnienia liczby funkcjonariuszy wydziałów bojowych - dodaje Krzysztof Hajdas.

 

 


Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Codziennie policja zajmuje się 20 tys. zdarzeń

20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera m.in. informacje o złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia HIV. Będzie dwa razy więcej pieniędzy na punkty diagnostyczne

Dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS, czyli łącznie 5 mln 856 tys. zł. To budżet Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

REKLAMA

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania. Chodzi o projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm za

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Chodzi m.in. o poprawę transparentności finansów publicznych.

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

REKLAMA

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

Prawie 42 mln euro z UE dla 25 samorządów z województwa łódzkiego

Gminy zrzeszone w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Piotrków - Bełchatów - Radomsko otrzymają prawie 42 mln euro na projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Pieniądze zyska aż 25 samorządów, a zrealizowane cele maja służyć mieszkańcom. 

REKLAMA