REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płaci ZUS czy pracodawca? Decydują dane z 30 listopada 2023 r. [Zasiłki w 2024 r.]

Płaci ZUS czy pracodawca? Decydują dane z 30 listopada 2023 r. [Zasiłki w 2024 r.]
zasiłek, ZUS
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Liczba ubezpieczonych 30 listopada zdecyduje, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2024 r.

Liczba ubezpieczonych 30 listopada zdecyduje, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2024 r.

Płatnikiem zasiłków w kolejnym roku kalendarzowym może być ZUS lub płatnik składek. Decyduje o tym liczba osób zgłoszonych na 30 listopada danego roku. Jeżeli 30 listopada 2023 r. płatnik składek zgłasza do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 21 osób, to w 2024 r. będzie także płatnikiem zasiłków. A to oznacza, że będzie zobowiązany do ustalania wysokości i wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Mniejsza liczba osób ubezpieczonych (20 lub mniej) na ten dzień spowoduje, że w kolejnym roku kalendarzowym zasiłki będzie wypłacał ZUS. 

Obowiązek wypłaty zasiłków w kolejnym roku kalendarzowym zależy od liczby ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego według stanu na 30 listopada danego roku (z jednym wyjątkiem, o którym piszemy w dalszej części artykułu). 

Jeżeli:

 • ustalona przez pracodawcę na 30 listopada liczba osób ubezpieczonych przekracza 20, to pracodawca będzie zobowiązany w przyszłym roku do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego,
 • płatnik składek zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, to zasiłki z ubezpieczenia chorobowego wypłaci ZUS.
Przykład

Na 30 listopada 2023 r. spółka z o.o. zatrudnia 16 pracowników, 2 pracowników młodocianych oraz 4 zleceniobiorców podlegających dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Ze względu na to, że firma zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych (16 + 2+ 4), od 1 stycznia 2024 r. będzie zobowiązana do ustalania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Jeżeli zleceniobiorcy nie zgłosiliby się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, wówczas płatnikiem zasiłków w 2024 r. byłby ZUS, gdyż płatnik składek nie spełniłby warunku liczby ubezpieczonych na 30 listopada 2023 r.

Warto przypomnieć, że zmniejszenie lub zwiększenie liczby ubezpieczonych w okresie po 30 listopada danego roku nie powoduje zmiany płatnika zasiłków. Taka zmiana może nastąpić dopiero w kolejnym roku kalendarzowym.

Przykład

Spółka z o.o. zgłaszała do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada 2022 r. 25 pracowników. Co spowodowało, że w 2023 r. uzyskała prawo do naliczania i wypłacania świadczeń chorobowych. W międzyczasie nastąpiła redukcja etatów i od 1 lutego 2023 r. liczba pracowników zmniejszyła się do 18 osób. Bez względu na to spółka nadal zostanie płatnikiem zasiłków do końca 2023 r. Dopiero od stycznia 2024 r. (o ile na 30 listopada 2023 r. liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego nie przekroczy 20) obowiązki płatnika zasiłków przejmie ZUS.

 

autor: Agata Pinzuł

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, redaktor "MONITORA księgowego", były wieloletni pracownik ZUS

Czytaj więcej w artykule: "Liczba ubezpieczonych 30 listopada 2023 r. zdecyduje, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2024 r." >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • anonimowy
  2023-11-10 08:03:37
  Jestem płatnikiem składek czy również musze zgłosić do ZUS ile mam pracowników ? mam 40 osób
  0
 • Dominika
  2023-11-07 13:53:16
  Dzięki wydawnictwu WiP mam dostęp do praktycznych porad, jak prawidłowo rozliczać wydatki budżetowe i unikać typowych pomyłek
  1
QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

REKLAMA

Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

REKLAMA

Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej. Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

REKLAMA