Płaci ZUS czy pracodawca? Decydują dane z 30 listopada 2023 r. [Zasiłki w 2024 r.]
REKLAMA
REKLAMA
Liczba ubezpieczonych 30 listopada zdecyduje, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2024 r.
Płatnikiem zasiłków w kolejnym roku kalendarzowym może być ZUS lub płatnik składek. Decyduje o tym liczba osób zgłoszonych na 30 listopada danego roku. Jeżeli 30 listopada 2023 r. płatnik składek zgłasza do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 21 osób, to w 2024 r. będzie także płatnikiem zasiłków. A to oznacza, że będzie zobowiązany do ustalania wysokości i wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Mniejsza liczba osób ubezpieczonych (20 lub mniej) na ten dzień spowoduje, że w kolejnym roku kalendarzowym zasiłki będzie wypłacał ZUS.
Obowiązek wypłaty zasiłków w kolejnym roku kalendarzowym zależy od liczby ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego według stanu na 30 listopada danego roku (z jednym wyjątkiem, o którym piszemy w dalszej części artykułu).
Jeżeli:
- ustalona przez pracodawcę na 30 listopada liczba osób ubezpieczonych przekracza 20, to pracodawca będzie zobowiązany w przyszłym roku do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego,
- płatnik składek zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, to zasiłki z ubezpieczenia chorobowego wypłaci ZUS.
Na 30 listopada 2023 r. spółka z o.o. zatrudnia 16 pracowników, 2 pracowników młodocianych oraz 4 zleceniobiorców podlegających dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Ze względu na to, że firma zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych (16 + 2+ 4), od 1 stycznia 2024 r. będzie zobowiązana do ustalania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Jeżeli zleceniobiorcy nie zgłosiliby się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, wówczas płatnikiem zasiłków w 2024 r. byłby ZUS, gdyż płatnik składek nie spełniłby warunku liczby ubezpieczonych na 30 listopada 2023 r.
Warto przypomnieć, że zmniejszenie lub zwiększenie liczby ubezpieczonych w okresie po 30 listopada danego roku nie powoduje zmiany płatnika zasiłków. Taka zmiana może nastąpić dopiero w kolejnym roku kalendarzowym.
Spółka z o.o. zgłaszała do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada 2022 r. 25 pracowników. Co spowodowało, że w 2023 r. uzyskała prawo do naliczania i wypłacania świadczeń chorobowych. W międzyczasie nastąpiła redukcja etatów i od 1 lutego 2023 r. liczba pracowników zmniejszyła się do 18 osób. Bez względu na to spółka nadal zostanie płatnikiem zasiłków do końca 2023 r. Dopiero od stycznia 2024 r. (o ile na 30 listopada 2023 r. liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego nie przekroczy 20) obowiązki płatnika zasiłków przejmie ZUS.
autor: Agata Pinzuł
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, redaktor "MONITORA księgowego", były wieloletni pracownik ZUS
Czytaj więcej w artykule: "Liczba ubezpieczonych 30 listopada 2023 r. zdecyduje, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2024 r." >>
REKLAMA
REKLAMA