Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ZUS. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ZUS.
Szansa na wyższe świadczenia dla emerytów
Aktualizacja: 05.08.2020
Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej razem z Komisją Ustawodawczą Senatu rozpatrzyły na posiedzeniu w dniu 30 lipca 2020 roku projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (druk senacki nr 160). Projekt został przyjęty bez poprawek. »
Informacja o stanie konta w ZUS-ie - zmiana w 2020 r.
Aktualizacja: 16.07.2020
Przepisy Tarczy antykryzysowej zmodyfikowały zasady udostępniania Informacji przez ZUS w 2020 r. Zobacz, co się zmieniło. »
Koronawirus. Zmiany w dodatkowym zasiłku opiekuńczym
Aktualizacja: 02.04.2020
Sejm uchwalił ustawę, która wprowadziła zmiany przepisów o dodatkowym zasiłku opiekuńczym. Wydłużono okres przyznawania zasiłku a także rozszerzono grupę osób uprawnionych. »
Koronawirus: Czy będą opóźnienia w wypłatach rent i emerytur
Aktualizacja: 20.03.2020
W związku z koronawirusem wiele firm i instytucji działa w ograniczonym zakresie. Wiele osób niepokoi się czy wypłaty świadczeń z ZUS, w szczególności rent i emerytur są realizowane planowo. A także czy bezpieczne są wypłaty trzynastych emerytur. »
Koronawirus: Prawo do zasiłku za okres kwarantanny
Aktualizacja: 09.03.2020
Osobie poddanej kwarantannie lub izolacji z powodu epidemii koronawirusa przysługuje prawo do otrzymania świadczeń z tytułu choroby. Co jest podstawą ich wypłacenia? »
Od brutto do netto: zasady rozliczania wynagrodzeń w 2020 r.
Aktualizacja: 09.01.2020
Na wynagrodzenie pracownika składają się trzy daniny publiczno-prawne: składki ZUS, składka zdrowotna i zaliczka na podatek dochodowy. Dopiero po odliczeniu ustawowych odliczeń pracownik otrzymuje kwotę „na rękę”. W 2020 r. nie ma zmian w wysokości składek, natomiast zaliczkę oblicza się według zasad wprowadzonych od sierpnia i października 2019 r. W rozpoczynającym się roku kalendarzowym pracodawca budżetowy nie jest jeszcze zobowiązany do przystąpienia i odprowadzania składki na pracownicze plany kapitałowe. Tym obowiązkiem zostanie objęty dopiero za rok. »
Aktualizacja: 03.09.2019
Od 1 sierpnia 2019 r. pracodawca zamierza po raz drugi podpisać z pracownikiem umowę o pracę na okres jednego roku. Dla tej samej osoby w dniu 31 lipca 2019 r. upłynęła terminowa umowa o pracę, zawarta 31 sierpnia 2018 r. Czy dla tego pracownika można kontynuować prowadzenie dokumentacji pracowniczej, jeżeli zawarto z nim nową umowę o pracę bezpośrednio (bez dnia przerwy) po poprzedniej umowie, trwającej 1 stycznia 2019 r.? »
Konsekwencje skrócenia przez ZUS zwolnienia lekarskiego pracownika
Aktualizacja: 29.07.2019
Pracodawca otrzymał z ZUS pismo skracające zwolnienie lekarskie pracownika. Niestety pismo to dotarło po wypłacie zasiłku chorobowego. Jak skorygować listę płac, dokumenty ZUS? W jaki sposób możemy ubiegać się o zwrot nadpłaconego zasiłku? Czy pracownik jest zobligowany do jego zwrotu? »
Aktualizacja: 24.04.2019
We wtorek 31 marca 2020 r. mija termin, w którym płatnicy muszą złożyć zgłoszenia ZUS ZSWA. Obowiązek złożenia dokumentu ZUS ZSWA dotyczy pracodawców zatrudniających pracowników przy wykonywaniu prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. »
Czy pracodawca może potrącić nadpłacony zasiłek
Aktualizacja: 14.01.2019
Po kontroli ZUS okazało się, że do podstawy zasiłków chorobowych nieprawidłowo wliczyliśmy dodatki specjalne wypłacane pracownikom do określonego terminu. W związku z tym sporządziliśmy korektę dokumentacji płacowej i nadpłacone świadczenia chorobowe musimy zwrócić do ZUS. Czy możemy żądać od pracowników zwrotu nienależnie pobranych zasiłków? »
Zmiany w dokumentacji ZUS w związku z elektronizacją akt pracowniczych
Aktualizacja: 10.12.2018
Zmiany w dokumentacji ZUS w związku z elektronizacją akt pracowniczych już od 1 stycznia 2019 r. Jak przygotować się do zmian? Wyjaśniamy na czym polegają zmiany oraz podpowiadamy jak należy się do nich przygotować. »
Zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych 2018 r.
Aktualizacja: 23.08.2018
Prezydent podpisał ustawę z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Co się zmieni? »
Jak w dokumentacji ZUS ujmować urlopy bezpłatne?
Aktualizacja: 11.10.2018
PROBLEM: Pracownik będzie przebywał cały miesiąc na urlopie bezpłatnym. Czy pracodawca zawsze musi się zgadzać na udzielenie urlopu? Czy okres tej nieobecności należy wykazać w imiennym raporcie ZUS RCA czy tylko w ZUS RSA? Jakim ubezpieczeniom podlega pracownik, który podczas urlopu bezpłatnego zawarł umowę zlecenia? Jak długo w trakcie urlopu bezpłatnego zachowuje ważność ubezpieczenie zdrowotne? »
Czy pracownik może przyjść do pracy w trakcie e-zwolnienia
Aktualizacja: 03.08.2018
Problem: Do systemu PUE wpłynęło e-ZLA pracownika. Pracownik w czasie zwolnienia przyszedł do pracy. Pracodawca zorientował się, że pracownik jest niezdolny do pracy dopiero po kilku dniach. Jakie działania powinien w związku z tym podjąć pracodawca? Jak zachowa się w takiej sytuacji ZUS? »
Zmiany w zaświadczeniach lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby 2018
Aktualizacja: 04.06.2018
Prezydent podpisał ustawę z dnia 10 maja 2018 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw. Co się zmienia? »
Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.
Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »