| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Skierowanie dla nauczyciela religii

Skierowanie dla nauczyciela religii

Zatrudnienie w szkole nauczyciela religii uzależnione jest od otrzymania przez nauczyciela odpowiedniego skierowania do pracy w danej placówce. Kto wydaje takie skierowanie?

Problem

Czy mogę zatrudnić w przedszkolu w trakcie roku szkolnego na zastępstwo osobę mającą odpowiednie kwalifikacje do nauczania religii na stanowisko nauczyciela religii?

Odpowiedź

Nie, gdyż nauczyciel religii w szkole lub innej placówce oświatowej musi otrzymać odpowiednie skierowanie do pracy w danej placówce.

Uzasadnienie

Zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz.U. nr 36, poz. 155 z późn. zm.) nauczyciela religii, katechetę przedszkolnego lub szkolnego można zatrudnić w przedszkolu lub szkole wyłącznie na podstawie imiennego pisemnego skierowania do danego przedszkola lub szkoły, wydanego przez:

1. właściwego biskupa diecezjalnego – w wypadku Kościoła katolickiego,

2. właściwe władze zwierzchnie tych Kościołów i związków wyznaniowych – w wypadku pozostałych Kościołów oraz innych związków wyznaniowych.

Z tego przepisu wynika, że o każdorazowym zatrudnieniu nauczyciela religii (księdza bądź katechety) w danej szkole decydują ww. organy władzy kościelnej, które – znając potrzeby danej placówki oświatowej w zakresie nauczania religii – mogą wydać nauczycielowi imienne skierowanie do konkretnej szkoły na okres obejmujący rok szkolny.

Skierowanie to może być w każdym czasie cofnięte, co jest równoznaczne z utratą przez tego nauczyciela uprawnień do nauczania religii w danym przedszkolu lub szkole.

Ustawa nakłada ponadto na właściwe władze Kościołów lub innych związków wyznaniowych obowiązek powiadomienia dyrektora szkoły oraz organ prowadzący o cofnięciu nauczycielowi skierowania do nauczania religii. Na okres pozostały do końca roku szkolnego Kościół lub inny związek wyznaniowy może skierować inną osobę do nauczania religii.

Podstawy prawne

● Art. 10 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.)

● Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz.U. nr 36, poz. 155 z późn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »