| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Jak wyliczyć ryczałt za używanie prywatnych samochodów do celów służbowych

Jak wyliczyć ryczałt za używanie prywatnych samochodów do celów służbowych

W Nadleśnictwie wypłacamy ryczałt za używanie prywatnych samochodów do celów służbowych (na podstawie rozporządzenia ministra infrastruktury z 25-03-2002) głównie pracownikom służby leśnej. Wysokość zwrotu poszczególnym osobom ustala zarządzenie Nadleśniczego (nikt nie przekracza 1500km/mc), ale mamy również robotnika poza SL, któremu przyznano ryczałt w wys. 330 km. Gmina, w której pracuje ma 10 tys. mieszkańców a więc zgodnie z rozporządzeniem powinien mieć ryczałt w wysokości 300 km. Proszę o radę jak rozwiązać tę kwestię za poprzednie okresy? Opodatkować te 30 km "wstecz"?

Zwolnienie dotyczące zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma obecnie zastosowanie, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw. W przypadku opisanym w pytaniu zasady zwrotu takich kosztów pracownikom Służby Leśnej przewiduje ustawa o lasach w art. 46a, natomiast zasady zwrotu, w tym limity ryczałtu, określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy Jednak z pytania wynika, że ryczałt został również przyznany pracownikowi Nadleśnictwa spoza Służby Leśnej, i to w wysokości przekraczającej limit określony w ww. rozporządzeniu. Oznacza to, że cała wartość przyznanego ryczałtu stanowi przychód tego pracownika podlegający opodatkowaniu, gdyż w odniesieniu do niego zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 23b updof nie ma zastosowania. Treść pytania sugeruje również, że pracownikowi temu obliczono i wypłacono ryczałt, biorąc pod uwagę błędnie przyznaną pracownikowi, zawyżoną liczbę kilometrów, zaś zaliczka na podatek wyliczana była od wartości ryczałtu obliczonego z uwzględnieniem limitu kilometrów wynikającego z przepisów rozporządzenia. Tym samym pracownikowi nie opodatkowywano "nadwyżki" otrzymanego ryczałtu dotyczącego 30 km miesięcznie.

Polecamy serwis: Kadry i płace

W konsekwencji Nadleśnictwo jako płatnik zaniżało dotychczas zaliczkę na podatek dochodowy od przychodu tego pracownika za poszczególne miesiące, co w razie kontroli fiskusa rodzi ryzyko przypisania Nadleśnictwu odpowiedzialności z art. 26a Ordynacji podatkowej. Jednym z możliwych rozwiązań tego problemu jest dopłacenie brakującej kwoty zaliczek za poszczególne miesiące, przy czym - jeśli wystąpiłaby konieczność zapłaty odsetek za zwłokę, to ponieważ do zaniżenia zaliczki doszło z przyczyn leżących po stronie Nadleśnictwa jako płatnika (w wyniku jego błędu), powinni je Państwo pokryć z własnych środków.

Niezapłacona w terminie zaliczka na podatek dochodowy jest bowiem zaległością podatkową, od której - co do zasady - naliczane są odsetki za zwłokę. W praktyce jednak odsetki trzeba byłoby zapłacić, jeśli ich kwota przekraczałaby trzykrotność kwoty dodatkowej za polecenie listu pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu odrębnych przepisów. Ponieważ obecnie wpłata zaliczek na podatek nie wiąże się ze złożeniem deklaracji, to w celu uniknięcia ryzyka poniesienia odpowiedzialności karnej skarbowej z art. 78 kks, konieczne byłoby złożenie dodatkowo tzw. czynnego żalu - z powołaniem się na art. 16 kks. Drugim z możliwych rozwiązań jest uznanie, że od początku został popełniony błąd w określeniu wysokości ryczałtu i że pracownik za te miesiące otrzymywał świadczenie nienależne, które Państwu zwróci - ale to rozwiązanie wymaga porozumienia z pracownikiem i jego zgody na dokonanie takiego zwrotu. Ponieważ z pytania wynika, że od "nadwyżki" stanowiącej nienależne świadczenie nie była pobrana zaliczka na podatek dochodowy.

Podstawa prawna:

Art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361)

Art. 78, art. 16 ustawy Kodeks Karny Skarbowy ( Dz. U. z 2013 r. poz. 186)

Anna Welsyng, radca prawny, doradca podatkowy

Zobacz również w INFORRB

Rozliczenie kosztów przejazdu służbowego prywatnym samochodem

Jak rozliczyć błędnie ustalony ryczałt za jazdy lokalne

Jak rozliczyć dojazd na lotnisko nauczyciela delegowanego za granicę

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWiLP)

Organizacja zrzeszająca firmy leasingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK