| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Jak zaksięgować premię otrzymaną w związku zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej

Jak zaksięgować premię otrzymaną w związku zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej

W ramach umowy z urzędem pracy mieliśmy na stażu osobę niepełnosprawną. Po ukończeniu stażu otrzymaliśmy premię z urzędu pracy z tytułu odbycia stażu przez osobę niepełnosprawną w kwocie 1.790,00 zł. Jak zaksięgować otrzymaną premię, czy ciąży na nas obowiązek odprowadzenia podatku od osiągniętego przychodu?

Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny na podstawie wskazanych niżej przepisów obu ustaw o podatku dochodowym oraz przepisów ustawy UoR, a także przepisów rozporządzenia rKPiR powiedzieć należy, że skoro interesująca nas premia została otrzymana w związku zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej w przedsiębiorstwie prowadzonym w ramach działalności gospodarczej, tym samym należy ją uznać za przychód z działalności, który powstał w dniu jej otrzymania. Jeżeli z umowy z urzędem pracy nie wynika, że premię można uznać za dotację pochodzącą ze środków budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, to nie korzysta ona ze zwolnienia z podatku dochodowego. Stąd też skoro mamy do czynienia z przychodem uzyskanym w ramach działalności gospodarczej, to razem z pozostałymi przychodami należy go wziąć pod uwagę przy ustalaniu dochodu. Nie ma natomiast potrzeby ani obowiązku opodatkować odrębnie samej premii. że jest przychodem z działalności.

Jeżeli w ramach działalności prowadzone są księgi rachunkowe, to premię należy zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych, ujmując ja na odpowiednim koncie. Natomiast gdyby w ramach działalności wykonywanej przez osoby fizycznie prowadzona byłaby podatkowa księga przychodów i rozchodów, to w takim przypadku premie należałoby ująć w kol. 8 jako pozostały przychód.

Podstawa prawna:

Art. 14 ust. 1, ust. 1c; art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a, pkt 129; art. 24 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) - ustawa uPDOF,

Art. 12 ust. 1 pkt 1, ust. 3a; art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.) - ustawa uPDOP,

Art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r., poz. 330 ze zm.) - ustawa UoR,

Rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152 poz. 1475 ze zm.) - rKPiR

Marian Szałucki, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Toruniu

Polecamy w INFORRB:

Czy wydatki finansowane z Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych są wydatkami strukturalnymi

Ewidencja potrącenia wierzytelności z wynagrodzenia za pracę

W jakim paragrafie ująć wpływ z tytułu opłaty za wydanie karty parkingowej osobie niepełnosprawnej

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK