| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Jakie uprawnienia rodzicielskie przysługują zleceniobiorcy

Jakie uprawnienia rodzicielskie przysługują zleceniobiorcy

Pracownica zatrudniona na stanowisku sprzątaczki przebywała na zasiłku chorobowym. Po chorobowym dostarczyła zaświadczenie lekarskie: nie może dźwigać powyżej 5kg i pracować na wysokości (np. mycie okien). Nie posiada innych kwalifikacji, aby ją zatrudnić na innym stanowisku. Czy powinna być zwolniona? Czy osoba zatrudniona na umowę - zlecenie (obecnie jest w ciąży) ma prawo do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego? Kto powinien uregulować należności z tego tytułu, pracodawca czy ZUS?

Ad. 1

Nie, pracownica przedstawiła zaświadczenie o dopuszczeniu do pracy na stanowisku sprzątaczki przy uwzględnieniu stwierdzonych przeciwwskazań zdrowotnych, które jednak nie uniemożliwiały prawidłowego wywiązywania się z powierzonych jej obowiązków. Dlatego uzasadnienie wypowiedzenia tymi ograniczeniami zdrowotnymi byłoby naruszeniem zasad wypowiadania umów o pracę.

Ad. 2.

Nie, zleceniobiorcy nie przysługuje urlop macierzyński, gdyż jest to wyłącznie uprawnienie pracownicze, może otrzymać zasiłek macierzyński jednak tylko wówczas, gdy w okresie wykonywania zlecenia podlegał ubezpieczeniu chorobowemu, które jest dobrowolne.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Zasiłek macierzyński jest to świadczenie, które przysługuje z ubezpieczenia chorobowego. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek macierzyński przysługuje kobiecie zatrudnionej na umowę o pracę lub umowę zlecenia, która w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu urodziła dziecko. Generalnie zleceniobiorcy nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami art. 180 § 1 k.p. jako urlop macierzyński., czyli:

20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Zobacz również: Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński dla zleceniobiorcy przysługuje w takim samym wymiarze jak urlop macierzyński, dodatkowy urlopu macierzyńskie i urlop rodzicielski.

Co ważne, jeżeli zleceniobiorca podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu w przypadku zasiłku macierzyńskiego nie ma okresu wyczekiwania. Natomiast urlop macierzyński nie należy się zleceniobiorcom, ponieważ jest to uprawnienie pracownicze. Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego zleceniobiorcy stanowi przeciętna miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli ubezpieczenie z tytułu wykonywania umowy zlecenia trwa krócej niż 12 miesięcy lub też w okresie krótszym podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, podstawę wymiaru zasiłku stanowi podstawa wymiaru składek z faktycznego okresu ubezpieczenia.

Kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe pomniejsza się o kwotę odpowiadającą 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe. Zasiłek macierzyński wypłaca pracodawca jeżeli on jest płatnikiem zasiłków dla pracowników i zleceniobiorców w okresie trwania umowy zlecenia.

Podstawa prawna:

Art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy w INFORRB

Czy możliwa jest wypłata świadczeń z ZFŚS za poprzedni rok kalendarzowy

W jakiej sytuacji zleceniobiorca musi wykonać badania profilaktyczne

Czy ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego, jeśli jego dziecko umrze

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK