| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Czy kierownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych należy się czas wolny

Czy kierownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych należy się czas wolny

Czy kadrze kierowniczej i kadrze zarządzającej zakładem w imieniu pracodawcy, za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje czas wolny?

Tak. Zgodnie z art. 42 ustawy o pracownikach samorządowych, jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, w której pracownik samorządowy jest zatrudniony, na polecenie przełożonego wykonuje on pracę w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach także w porze nocnej oraz w niedziele i święta. Za tę pracę pracownikowi samorządowemu przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze.

Wymieniony przepis przyznaje prawo do wynagrodzenia lub czasu wolnego wszystkim pracownikom samorządowym wykonującym na polecenie przełożonego, pracę w godzinach nadliczbowych.

Potwierdził to w wyroku z 21 stycznia 2014 r. TK, który uznał, że 42 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych w zakresie, w jakim dotyczy pracowników zarządzających, jest zgodny z art. 32 ust. 1 konstytucji oraz z art. 4 ust. 2 Europejskiej Karty Społecznej (sygn. P 26/12). Oznacza to, że wskazane wyżej osoby nie mają prawa do gwarantowanych przez art. 1511 k.p. dodatków (ani 50, ani 100 proc.). Przysługuje im natomiast normalne wynagrodzenie albo czas wolny w wymiarze wcześniej przepracowanym.

Podstawa prawna:

Art. 42 ustawy o pracownikach samorządowych ( Dz. U. z 2014 r. poz. 1202)

Art. 1511 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

AKB-POLAND

Nowoczesne oświetlenia w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK