| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Urlopy > Czy urlop macierzyński chroni przed zwolnieniem grupowym

Czy urlop macierzyński chroni przed zwolnieniem grupowym

Artykuł 41 kodeksu pracy chroni pracownika przed wypowiedzeniem w czasie korzystania z urlopu, nie tylko wypoczynkowego, ale również np. wychowawczego. Modyfikacje w zakresie tej ochrony wprowadza art. 5 ust. 3 ustawy o zwolnieniach grupowych, zezwalając na wypowiedzenie pracownikom umowy w czasie urlopu trwającego co najmniej trzy miesiące. Czy w ten sposób uchylona zostaje szczególna ochrona trwałości stosunku pracy osoby przebywającej na urlopie macierzyńskim?


Powyższy problem należy rozważać biorąc pod uwagę istniejący zakaz wypowiadania lub rozwiązywania umów o pracę w okresie urlopu macierzyńskiego (art. 177 par. 1 k.p.) oraz szczególną w stosunku do tego przepisu regulację art. 5 ust. 5 pkt 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 844 z późn. zm.), zwanej powszechnie ustawą o zwolnieniach grupowych, zgodnie z którą w okresie korzystania przez pracownicę z urlopu macierzyńskiego, będącego czasem szczególnej ochrony trwałości stosunku pracy, pracodawca może jedynie wypowiedzieć pracownicy dotychczasowe warunki pracy i płacy.

Istotne znaczenie posiada przy tym relacja hierarchiczna norm przewidzianych w art. 5 ustawy o zwolnieniach grupowych. Art. 5 ust. 5 pkt 1 ustawy zawiera unormowanie szczególne (lex specialis) w stosunku do ust. 3 tego przepisu, co w konsekwencji powoduje, iż urlopu macierzyńskiego nie można zaliczyć do okresu urlopu trwającego co najmniej trzy miesiące, w czasie którego dopuszczalne jest wypowiedzenie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Oznacza to również, że ustawodawca oddzielił urlop macierzyński od innych urlopów, których co najmniej trzymiesięczny wymiar dopuszcza wypowiedzenie stosunku pracy w czasie trwania takiego urlopu (por. wyrok Sądu Najwyższego z 21 listopada 2006 r., II PK 52/06).

Podsumowując, zarówno podczas zwolnień grupowych, jak i indywidualnych przeprowadzanych w trybie określonym ustawą o zwolnieniach grupowych, wobec pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim niedopuszczalne jest dokonanie wypowiedzenia definitywnego, lecz jedynie złożenie wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy.

 

ARKADIUSZ SOBCZYK

radca prawny, Kancelaria Prawna Sobczyk i Współpracownicy w Krakowie

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »