| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Urlopy > Urlop wychowawczy po zmianach cz. I

Urlop wychowawczy po zmianach cz. I

Od 1 października 2013 r. obowiązują nowe zasady udzielania urlopu wychowawczego. Jak prawidłowo udzielać urlopu wychowawczego? Kiedy pracownik zobowiązany jest złożyć wniosek o udzielenie urlopu? Sprawdź co zmieniło się w urlopach wychowawczych.

Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.

Zgodnie z wyrokiem WSA w Gdańsku (II SA/Gd 618/06) przesłankami uzyskania prawa do urlopu wychowawczego są: pozostawanie w stosunku pracy i posiadanie co najmniej sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia. Okres zatrudnienia obliczany jest przy tym przez zsumowanie wszystkich okresów zatrudnienia z wszystkich zakładów pracy bez względu na wymiar czasu pracy, długość przerw w zatrudnieniu i sposób ustania stosunku pracy.

Zobacz serwis: Urlopy

Wymiar urlopu

Urlop wychowawczy udzielany jest na okres nie dłuższy niż do ukończenia 5 roku życia. Jego wymiar wynosi łącznie 36 miesięcy.

Urlop wychowawczy może być wykorzystany w maksymalnie 5 częściach.

W sytuacji gdy dziecko urodziło się niepełnosprawne i wymaga osobistej opieki pracownika niezależnie wyżej wymienionego urlopu pracodawca może udzielić urlop wychowawczy w wymiarze do 36 miesięcy, jednak na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Stan zdrowia dziecka powinien być potwierdzony orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecka.

Zobacz: Urlop wychowawczy – zmiany od 1 października 2013 r.

Uprawnienia ojca i matki w związku z urlopem wychowawczym

Z urlopu wychowawczego może skorzystać zarówno ojciec jak i matka dziecka. Rodzice lub opiekunowie dziecka, spełniający  przesłanki  do skorzystania z urlopu wychowawczego, nie mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu. Jest to dopuszczalne tylko przez okres nieprzekraczający 4 miesięcy

Rodzic dziecka ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy, jeżeli:

  • drugi rodzic dziecka nie żyje,
  • drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
  • drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu.

Okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Wniosek o urlop wychowawczy

Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego składa się pracodawcy w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z tego urlopu. Pracodawca udziela urlopu wychowawczego na okres wskazany we wniosku. Jeżeli wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego został złożony bez zachowania terminu, urlopu udziela się nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia tego wniosku.

W przypadku złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu czynności prawnej zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, urlopu udziela się na okres nie dłuższy niż do dnia rozwiązania umowy o pracę wskutek dokonania tej czynności.

ZOBACZ: Urlop wychowawczy po zmianach cz. II

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK