| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Czy dodatek stażowy wypłacany w trakcie zwolnienia lekarskiego wliczany jest do podstawy trzynastki

Czy dodatek stażowy wypłacany w trakcie zwolnienia lekarskiego wliczany jest do podstawy trzynastki

Ciężarna pracownica jednostki budżetowej chorowała od początku roku, a następnie w maju urodziła dziecko. Podczas choroby otrzymywała dodatek stażowy. Czy przysługuje jej dodatkowe wynagrodzenie roczne od dodatku stażowego?

Tak. Pracownica, która w związku ze zwolnieniem lekarskim przypadającym w ciąży w roku kalendarzowym, za który przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne, pobierała tylko dodatek za wieloletnią pracę, będzie miała naliczone to wynagrodzenie tylko z tego dodatku.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Dodatek za wieloletnią pracę przysługuje pracownikowi samorządowemu za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego (§ 7 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych).

Polecamy serwis: Kadry i płace

Wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy (art. 4 ust. 1 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej).

Przy obliczaniu wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy bierze się pod uwagę wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy z wyjątkiem enumeratywnie wymienionych w § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (dalej: rozporządzenie urlopowe).

Dodatek stażowy jest elementem wynagrodzenia za pracę i nie został wskazany jako ten składnik wynagrodzenia, który nie przysługuje w czasie urlopu wypoczynkowego. W związku z tym dodatek ten jest uwzględniany w podstawie trzynastki.

Obliczając trzynastkę w wysokości 8,5% wynagrodzenia rocznego, uwzględnia się m.in. dodatek stażowy, który otrzymuje pracownik. Okoliczność, że dodatek ten jest wypłacany za czas nieobecności pracownika w pracy z tytułu choroby, nie ma tu znaczenia. Faktem jest natomiast, że do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego nie wlicza się m.in. wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną (§ 6 pkt 7 rozporządzenia urlopowego).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »